Депутати от БСП подкрепиха протеста в Розовата долина
Оставаме с хората от района в битката им, за да опазят природата, земята, водата и здравето си, заявиха социалистите
/ брой: 15
Депутати от БСП присъстваха на протеста срещу опасния химически завод в Розовата долина и подкрепиха участниците в него. Жители на общините Казанлък и Павел баня се събраха вчера сутрин, за да изразят несъгласието си с инвестиционното намерение на дървообработващата фирма "Кастамону" АД в село Горно Сахране за модернизация на действаща инсталация за производство на формалин и смоли. Те са неообходими за производствения процес на плочи от дървесни частици (ПДЧ). Идеята е дружеството да постигне независимост от гледна точка на доставките. Предвижда се капацитетът на инсталацията да е 164,4 тона на ден или 60 000 тона годишно. Хората са убедени, че се залага екологична бомба в Розовата долина, и настояват проектът да бъде прекратен. Те са категорични, че разширяването на производствения процес на предприятието крие екологичен риск за региона и застрашава качеството на въздуха и подпочвените води. Според тях така ще се стигне до преобразуване на производството на компанията от дървообработващо в химическо. Те са категорични, че подобно нещо не е допустимо да се случва в близост до населени места.
"Оставаме с хората от Розовата долина в битката им, за да опазят природата, земята, водата и здравето си. Преди няколко дни по покана на хората от Инициативния комитет сигнализирахме в Народното събрание за проблема. Днес сме тук, за да кажем, че продължаваме", заявиха заместник-председателите на парламентарната група на "БСП за България" Георги Свиленски и Иван Ченчев и Георги Гьоков, който е депутат от района.
Ченчев припомни, че става въпрос за въздуха и водата на хората и то не само в Долно и Горно Сахране, а в цяла Старозагорска област, както и на цяла България, тъй като има опасност за язовир "Копринка".
БСП подготвя и ще внесе в следващото Народно събрание промени в законодателството за подобни химически заводи, които предвиждат да има задължително отстояние от населени места на подобни производства. "Такова нещо в момента няма и с това се злоупотребява от определени инвеститори и компании", категорични бяха депутатите. В миналото е имало наредба, която е регулирала отстоянието, но е отпаднала.
Иван Ченчев заяви още, че БСП е застанала зад подобен казус, свързан с опасен завод за преработка на битови отпадъци край софийските села Потоп, Чурек и Елешница, и е предизвикала реакция на институциите, така че да не се застраши здравето на хората и природата.
Общинските съветници на БСП подготвят протестна декларация, която да внесат в Общинския съвет в Павел Баня срещу опасното производство на формалдехид.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.