Денков не е при Петков и Василев, за да довърши промените в образованието
Проф. Николай Денков е предпочел да остане министър, а не да се присъедини към проекта на двамата си колеги Кирил Петков и Асен Василев. Защото има желание да довърши започнатите реформи в образователната сфера. Това разказа самият той в сутрешния блок на БНТ.
Ако правителство не се сменяше на 15 септември, а два или три месеца по-рано или по-късно, вероятно щях да бъда с Кирил Петков и Асен Василев, уточни Денков.
"При положение, че през последните 3 месеца подготвяме тази система, организираме я по различен начин, слагаме един много труден механизъм, при който да се следи във всяко едно училище какво се случва, за мен беше некоректно да напусна системата, да сложим нов човек, който не познава как работи системата и да се опитаме да я подкараме на 15 септември”, бяха думите на министъра.
Денков бе категоричен, че ангажиментът му към МОН е важен, защото засяга и здравето на децата и учителите, както и образованието като цяло. Професорът повтори тезата си, че в образованието няма място за политика: „Казал съм го много пъти - в образованието има място само за една политика и това са образователните политики - никакви партии, никакви политически проекти, никакви партийни дейности нямат място в образованието".
Той посочи като основна зача на МОН в момента да минимизира следващата ковид вълна в системата, за да не се наложи затваряне на училищата. По думите му, в сравнение с миналата година, сега е сменен радикално подходът, по който ще се отварят и затварят училища.
Създаден е баланс с механизма и насоките - максимално отворени училища, но ако има болен ученик, се карантинира паралелката, директорът решава дали училището ще мина към ротация или дистанционно обучение. Денков призова няколко пъти вътре в училищата мерките да се спазват.
Директори, учители и родители трябва да гледат внимателно децата и ако видят симптом, да приберат детето в къщи, да го тестват, за да не пламне цялата паралелка или училище, уточни още той.
В момента около 35% от учителите са ваксинирани, около 3% са с първа игла. Около 20% са преболедували. Т.е. имаме покритие малко над 50% от учителите, каза министърът.
От думите му стана ясно, че се познава с Кирил Петков и Асен Василев от години. В последните месеци като министри, смята Денков, двамата са показали, че искат промяна и знаят как да я направят. Възхищавам се на тяхната смелост да влязат надълбоко в корупционните схеми, каза той.
Денков отговори, че не знае дали зад проекта на двамата стои президентът.
"Напълно ясно разбирам това, което казаха, че с десни средства могат да се извършат леви политики и те го показаха на практика. Ако спреш кражбите, ако имаш правилните хора, които да събират данъците, митата и т.н. - ти имаш средства, за да подкрепиш образование, пенсионери наука. Това те показаха, че може да се случва и това искат да направят в бъдеще. НС можеше да свърши част от тази работа, на за съжаление не можаха да сглобят партиите. Тяхната идея сега е вероятно да сглобят парламент, който да започне да върши тези неща", каза още Денков.