28 Април 2024неделя12:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Демография като демагогия

Явно от ГЕРБ са отсъствали от урока по науката за населението, иначе щяха ли да демонстрират цинизъм

/ брой: 54

автор:Ева Костова

visibility 179

Симеон Дянков си спасява кожата със Сребърния фонд, коментира тези дни Мика Зайкова, експерт на "Подкрепа". Поводът бе идеята на финансовия колос средствата от този резерв за времето, когато в България ще има демографска криза, да се инвестират в държавни ценни книжа. Важното е парите да ги има, а не да търсим печалба, категорична е Зайкова.
Запълването на дупки в бюджета с пари на пенсионерите не е ново явление напоследък и то вече граничи с цинизъм според експерти. Просто други пари в държавата няма и Дянков пипа където не трябва, овластен и с ножа, и с хляба. На фона на предупреждението от страна на специалистите за негативните процеси с продължаващото демографско остаряване в европейски мащаб, на родна почва все повече се налага впечатлението, че или нашите управляващи не знаят що е това демография, или въобще не се вълнуват от тежките последици на нашето демографско "износване". Казано с няколко думи, остаряването означава намаляване на населението под 15 години и увеличаване на хората на 65 и повече години. Означава още намаляване на работната ръка, свръхнатоварване на пенсионните фондове и повече нуждаещи се от социално подпомагане. Свободната енциклопедия уточнява, че демографията обхваща въпросите, свързани с големината, структурата и разпределението на населението. Наблюдава процесите на раждане, смърт, възпроизводство, миграция, застаряване. Установява зависимости при населението от гледна точка на образование, етническа идентичност, религия, социална принадлежност. Най-общо демографията е наука за населението. Толкова по ограмотяването.
За да отбележи началото на 2012 г., обявена от Европейската комисия за година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията, бе представено проучване на Евробарометър, според което 71 на сто от европейците съзнават, че населението на Европа застарява, а 42% изразяват тревога от това. Резултатите рязко се разминават с вижданията на специалистите, които разработват политиките в тази област.
Европейската комисия съобщи, че ЕС изготвя планове за

адекватни, сигурни и устойчиви пенсии

В днешно време пенсиите са основен източник на доходи за около 1/4 от населението на ЕС, а на по-късен етап от живота си младите европейци също ще разчитат на тях, се посочва в съобщението на комисията.
Милиони хора могат да се сблъскат с бедността на старини, ако Европа не изпълни своя ангажимент за приемливи пенсии сега и в бъдеще, предупреждава ЕК. За да подпомогне усилията в тази област, комисията публикува Бяла книга за пенсиите, в която се разглеждат начините, по които ЕС и отделните държави в общността могат да работят, за да се справят с най-големите предизвикателства пред пенсионните си системи.
По данни на НСИ българите на и над 65 години са се увеличили от 16,8% през 2001 г. на 18,5% през 2011 г. През 2001 г. под 15-годишна възраст е било 15,3% от населението в страната, докато през 2011 г. делът му намалява на 13,2%. По данни от преброяването през м.г. 100 души, излизащи от трудоспособна възраст, са замествани от 70 млади хора, докато през 2001 г. всеки 100 излизащи от трудоспособна възраст са били замествани от 124 младежи.
Реалността показва, че досега с мандата на управление на кабинета "Борисов" инфлацията галопира, а пенсиите не са актуализирани от юли 2009 г.; отменена бе добавката за старост към пенсиите на навършилите 75 г. възрастни; десетки хиляди няма да се пенсионират заради въведената набързо промяна във възрастта и стажа. Сегашното правителство е първото, което остави обезщетенията за майчинство на осигурените работещи майки на минималната работна заплата. Нещо повече - заложи новоотпуснатите обезщетения за бременност и раждане да бъдат още по-ниски. А със

средно 1,4 родени деца

ние сме отново на дъното на класациите на световно и европейско равнище, защото за смяната на поколенията са нужни повече от две родени деца, ще уточни всеки запознат в тази област.  
В сферата на труда нещата изглеждат добре само в отчетите, а всъщност икономическата активност на населението намалява непрекъснато и на борсата излизат все нови и нови хиляди безработни - най-вече млади хора. В същото време средствата по Националния план за заетост само през м.г. бяха намалени до 73 млн. лв. от 173 млн. лв. за 2009 г. Успоредно с това правителството цинично отчита "плавно намаляване" на регистрираните в бюрата по труда, вместо да предприеме по-ефективни мерки за справяне с кризата. Към септември м.г. експерти на левицата изчислиха, че броят на обезкуражените, които са безработни и не търсят работа, надскача 260 000. За адаптиране на хората без работа към пазара на труда бяха предвидени 499 млн. лв. за 2007-2013 г., но са изплатени малко над 37 млн. лв., изчислиха специалисти. За 2012 г. експертите прогнозираха близо 50 000 по-малко осигурени лица като краткосрочна последица от икономиите за сметка на социалноосигурителни права и нарушаване на принципите на социалноосигурителните системи, които управляващите за нула време "разджуркаха"

бодро, по гербаджйски

без анализ и без перспектива във времето, без политическа воля за съборазяване даже и с основните принципи на Европейския социален модел. За което впрочем има да патим тепърва. Още повече, че и бюджет 2012 стъпва на пясъчна основа именно там, където са най-големите проблеми. Управляващите от ГЕРБ пак ще си запушат ушите, но истината вече е ясна за всеки. А тя е, че българите се чустват излъгани и подведени от празни обещания и кухи фрази.
    Експерти от социалното министерство обясняват, че възможна алтернатива на остаряването на работната сила е създаването на условия за развитие на качеството на човешкия капитал (инвестиране в образованието, здравето, знанията, квалификацията и уменията на хората), включване на пазара на труда на рискови групи от населението, гарантиране на техния принос за устойчиво икономическо развитие на страната и недопускане на дискриминация на пазара на труда и на работното място по пол, възраст, увреждане, етническа принадлежност, религия, сексуална ориентация и др. Все варианти, които

на теория звучат добре

и на пръв поглед са лесни за постигане, но практиката в тази област не бележи кой знае какво развитие в положителна насока. В същото време опитите за разбиване на негативните стереотипи и на пазара на труда, и в живота въобще често са с променлив успех, но са предмет на ред социологически и интердисциплинарни проучвания, придружени с широки обществени и експертни дискусии. Често - уви, проявите обаче минават кампанийно покрай дадени пари за някой европроект, някои моментни изисквания, или резултатите отлежават между страниците на някое научно теоретично творение. Това от своя страна крие рискове демографията да се превърне в демагогия и да подмине онова съдържание, което Уикипедия определя като основно...
Европейците са готови за "активен живот в напреднала възраст", съобщи още ЕК. Средната възраст на пенсиониране е 61 години и половина. Активността в напреднала възраст не е свързана само със заетостта, сочи изследване. Всеки четвърти европеец (включително хората на възраст над 55 г.) посочва, че се занимава с доброволческа работа. В страни с по-слабо развити традиции в доброволчеството по-голям процент от хората заявяват, че са помагали или са оказвали подкрепа на други хора извън собственото им домакинство. Привнесен на наша почва, този опит надали би дал плодове - българските домакинства трудно се справят със своите проблеми, нежели да помагат другиму - не заради някакво его, а заради немотията в собствената им къща. Доброволческата работа също не е предпочитано занимание на българина - отново заради борбата за собственото оцеляване и онова "капсулиране", което докарва бедността. У нас възрастните най-много да си позволят сутрешни упражнения на открито в парка и приказка в малкото останали още "народни" кафенета.
Демография...


Пазар на труда без равенство


Един неотдавнашен проект - "Равенството - път към прогрес" на МТСП, Комисията за защита от дискриминация и Институт "Отворено общество" фокусира върху по-доброто прилагане на националното законодателство по недискриминация на пазара на труда, взаимоотношенията работодател-работник и др. 80% от участниците в него са на мнение, че на пазара на труда няма равни възможности. Боян Захариев, програмен директор на Институт "Отворено общество", цитира данни, според които 36% от запитаните са на мнение, че полът спъва жените до равния достъп на пазара на труда. Младите хора също са със затруднен достъп до този пазар, но най-трудно си намират работа хората в предпенсионна възраст. Проблемът засяга и хората с увреждания, пречи и етническата принадлежност. Захариев приведе конкретен пример: запитани, ако имат магазин, кого не биха наели на работа, 32% от респондентите отговарят, че това са роми, 25,5 на сто - хомосексуалисти, 17,9 - бременни, а 11,4 на сто - физически увредени. С висок процент се откроява и групата на младите 15 - 18-годишни.

В Гърция са млади до 50 години


Близо 60% от европейците са съгласни, че всеки трябва да има възможност да работи и след пенсионна възраст, а всеки трети посочва, че иска да работи по-дълго. Хората, на които предстои да се пенсионират по-скоро, са по-склонни да споделят този възглед, отколкото по-младото поколение. Проучването показва, че определенията за "млад" и "стар" в отделните държави много се различават. В Малта, Португалия и Швеция като млади се възприемат хората, които не са навършили 37 г., а в Кипър и Гърция за млади се определят хората до 50-годишна възраст. Според повечето европейци хората започват да бъдат възприемани като стари точно преди да навършат 64 г., а след навършването на 41,8 г. вече не биват приемани за млади. Възприятията се различават според възрастта и пола на отговорилите - според жените старостта започва малко по-късно (на 65 г.), според мъжете по-рано (на 62,7 г.).
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ