17 Септември 2025сряда02:54 ч.

Нинова:

ДБ не искат промяна на модела ГЕРБ

БСП обсъди актуализацията на бюджета с КРИБ и синдикатите

/ брой: 168

автор:Юлия Кулинска

visibility 2039

"Демократична България" отказа среща на БСП за разговори за редовен кабинет и актуализация на бюджета, защото не искат промяна на модела ГЕРБ. Това заяви лидерът на левицата Корнелия Нинова. "Това е тяхно решение, но решенията носят и отговорност. Очевидно има някакъв разнобой между тях, защото в понеделник техни представители обявиха, че ще дойдат, а после се отказаха", коментира Нинова. 

Отказа за среща обяви по-рано съпредседателят на ДБ Христо Иванов в радиоинтервю. Според него срещата няма предмет. При изначалната яснота, че мандат, даден на БСП, е обречен и при реалността, че мнозинство няма, тази среща се превръща в предизборен пиар за г-жа Нинова, заяви той.

"По-лошото е, че ДБ отказват разговори за актуализацията на бюджета. По този начин рискуват да оставим пенсионерите без преизчислени пенсии, медиците без помощ за КОВИД-кризата, МВР без помощ за охраната на границата, икономиката без помощ за мерки и така нататък", коментира Нинова.

Тя обяви, че в четвъртък ще се проведе заседание на Националния съвет, на коалиционните партньори и депутатите и на него ще се реши какви ще са бъдещите стъпки на БСП. Днес социалистите трябва да се срещнат с "Има такъв народ".

По-късно БСП се срещна с работодатели и с КНСБ и КТ "Подкрепа". Всички те бяха категорични, че актуализацията е наложителна. Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че е ядосан и разочарован от демонстрацията на тотална безотговорност по отношение на съдбата на държавата, от това, че "политически джуджета" се опитват да говорят от името на хората. Той поздрави БСП за куража и отговорността в ситуация, която изглежда обречена. Преобладаващата позиция на синдикати и работодатели за минималната пенсия е, че тя трябва да се допълва до линията на бедност през социалното подпомагане, както предлага служебното правителство. Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" поиска да бъде наложен таван на цената на ПСР тестовете и поясни, че българите са платили от джоба си 122 милиона лева за тестове. Тя призова БСП да подкрепи предложението на служебния кабинет за пенсиите и да се опита да не допусне множеството предложения да пропилеят енергията за промяна на дохода на възрастните хора, която има в момента. 

Икономистът от КНСБ Любослав Костов поиска 36 милиона лева за "Автомагистрали Черно море" за изплащането на завършения труд на работниците.

Актуализацията на бюджета наистина е най-важният въпрос в момента, заяви Валери Николов от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Той очаква в близките месеци в сферата на строителството да има силно социално напрежение, защото с промените в бюджета за отрасъла са предвидени едва 100 млн. лв. "Можем да се окажем в страшен капан, защото за разплащането на работа са необходими около 700-800 милиона. Какви ще бъдат критериите на кого да се плати и на кого не?", попита Николов. Той предупреди, че от неразплащането в строителството първи ще пострадат работниците, които ще отидат на борсата.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ