30 Април 2024вторник23:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Дай десет, за да получиш хиляда!

Застоят в енергетиката ни е резултат от варварското ликвидиране на отрасловите научни институти

/ брой: 280

автор:Дума

visibility 1246

Доц. д-р инж. Станимир Калчевски*

 Многогодишното замразяване на крупни структуроопределящи инвестиции в българската енергетика доведе до естествен край на състояние на ЗАСТОЙ в този приоритетен отрасъл. Създадената ситуация в него е прецедент и изисква незабавна и категорична промяна! Сега започва трудното. С общи усилия да излезем от това "дередже" - да извадим българската енергетика от тази дупка. По цялата верига на този сложен, трънлив и дългогодишен процес най-отговорна, най-влиятелна и най-подготвена се явява българската наука! Защо?
 По времето на "гнилия и омразен социализъм" през 50-те, 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век (онези "омразни и презрени" 45 години) в България процъфтяваше така наречената "ведомствена наука" с мощни научноизследователски и проектно-конструкторски структури. В системата на нашата енергетика функционираха следните ведомствени институции: НИППИЕС "Енергопроект" с Дирекция за научни изследвания от 300 души (най-голямата структура на Балканите!), ПП "Техенерго", "Минпроект" с научноизследователски институт, ОРГРЕС, ЦЕРА, НПК "Промишлена енергетика" с НИПКИ "Промишлена енергетика" от 450 души, НПСК "Нови енергийни източници" с научноизследователски институт от 190 души (последните две институции са основоположници на днешната "енергийна ефективност" и "възобновяеми енергийни източници"), десетки други бази, конструкторски бюра, проектантски звена и мн. др. Общият брой на кадрите (инженери-проектанти и конструктори, изследователи, проучватели, младши и старши научни сътрудници, член-кореспонденти и професори) достигна 10 хиляди души. От 1991 г. насам тези структури в голямата си част

бяха закрити, а кадрите в тях натирени

да продават чорапогащници по софийските битаци, за да оживяват някак си! Цялата тази ведомствена наука беше смазана, унищожена, презрително обезличена от новите български демократчета. Такъв геноцид над българската енергийна наука не беше извършван досега никъде по света! Ето го и резултата днес: застой и в българската енергетика (като най-важния индустриален отрасъл), и в енергийната научна дейност!
А днес, каква е ситуацията днес, кой се занимава с енергетика? Да оставим БАН настрана, там все още енергийната наука крета криво-ляво (в резултат на нашите "велики гиганти от изпълнитената власт" като г-н Дянков, г-н Горанов и подгласничката им г-жа Менда Стоянова). Това са така наречените "гербаджийски" недоносчета. В парламента и особено извън него (в изпълнителната власт и неправителствените организации) вече почти две десетилетия с енергетика се занимават "сульо и пульо" (с много малки изключения), съвършено невзрачни личности без никакъв принос към енергетиката (един пирон не забили в нея), без енергийно образование, без елементарен, реален опит в енергийната система, които не знаят разликата между един МВт и една Гкал! Ще припомня, че през 80-те години по Живково време дългогодишният министър на енергетика беше г-н Никола Христов Тодориев, член-кореспондент, професор, бивш ректор на ВМЕИ-София, бивш председател на Висшия съвет, бивш председател на ДКНТП (Държавния комитет за наука и технически прогрес - структура на изпълнителната власт, отговаряща за научната дейност в България), а зам.-министър на енергетика бе доц. д-р Васил Цветков - все енергийни корифеи.
Какви персони ръководят енергетиката днес и в последните години? Между тях откриваме: лекари, транспортници, дипломати, географи и естествоизпитатели, ветеринари и агрономи, счетоводителки и

всякаква друга "перушина", попаднала съвършено случайно в политиката

Такива хора заемат отговорни енергийни постове в изпълнителната власт, изживяват се като "вся и все", колят и бесят, уволняват и кадруват в отрасъла! На най-високо ниво в енергетиката се настаниха "бледни юноши", професинално неподготвени "шушумиги", счетоводители и пр., приютени в енергетиката по съвършено неведомите пътища на "подбора на кадри". Как да чакаш от такива некадърници подкрепа за енергетиката и науката в нея, а и не само!  
Докога?
Неотдавна във вестник ДУМА посочих най-важните моменти и цели в развитието на приложната енергийна наука. Ще повторя само някои от тях:
- Да се адаптират по-енергично учебните програми във вузовете, съобразно съвременните изисквания на модерния свят в областта на течащите обновителни процеси в световната енергийна практика. Науката винаги трябва да изпреварва (поне с 10-15 години) т.нар. "инженерно-технически бит". Иначе тя няма да от- говаря на предизвикателствата на времето си!
- Особено внимание изисква протичащият в света преход от водородна енергетика към нисковъглеродна такава, а след това към метанолова и етанолова;
- Горивни и термоемисионни елементи (пряко преобразуване на химическата енергия на органичните горива в електрическа без горивен процес);
- Свръхпроводящи системи за пренос на електроенергия;
- Модерни тенденции в развитието на световната енергетика за близкото бъдеще (атомни централи с термоядрен синтез - технологични принципи, нетрадиционни видове енергии: освен традиционните шест вида ВЕИ, още космическа, нискотемпературна и "студена";
- Най-нови системи за управление - т.нар. умни енергийни мрежи (Smart Grid);
- Превръщане на "енергийната ефективност" във всенародно дело. От училищния чин, през студентската скамейка до всеки български дом и гражданин, тя трябва да стане неразделна част от нашия всекидневен бит. В първите класове на началното образование децата трябва да знаят, че, излизайки от стаята си, трябва да изключат осветлението, а с напускането на дома си трябва да оставят термостатичния вентил на позиция 1-2 до връщането им от училище, т.е. енергийната ефективност да бъде елемент на възпитанието им;
 Необходимо е да посоча два примера:
 1. Първият блок на АЕЦ "Козлодуй" беше построен за 55 месеца, а неговото изграждане започна през 1970 г. Четвъртият реактор беше пуснат в експлоатация през 1982 г. Малките реактори (вече закрити от ЕС) с обща мощност 1760 МВт бяха построени общо за 12 години (един нормален срок за строителство на АЕЦ с подобна мощност по света). Но тогава работеше под "пълна пара" ведомствената наука на "нейно величество българската енергетика". Сега АЕЦ "Белене" се строи вече 34 години. Това е резултат на

българското политическо безумие

но вина има и науката, която не показа категорична и енергична подкрепа за новата АЕЦ! А нея, така наречената "приложна наука" в енергетика, я няма вече почти 20 години!   
 2. В началните години на XXI век беше получен, т.нар. японски гранд от 770 хил. долара за решаването на проблемите при усвояването на геотермалната енергия (един от основните видове ВЕИ у нас) за "Устойчиво използване на геотермалните ресурси в България". От втория етап на разработката "Работно проектиране, спецификация за изграждане и експлоатация на геотермални отоплителни системи, включващо икономически и финансов анализ", огромна част отиде за проучвателни и проектно-конструкторски разработки на основните видове технологии (над девет разработки) в центъра за геотермална енергия в гр. Бранденбург - Германия. Така се загубиха много пари. Ако я имаше  българската приложна наука, тя можеше да помогне на енергетика. Това е един конкретен случай как приложната наука в енергийния бранш може да донесе или да задържи в България стотици хиляди долари (да не казвам милиони) и да предотврати изтичането на огромен паричен ресурс.
Защо се стигна дотук? Защото след разгрома на научния фронт в енергетика не може да очакваш да се случи нещо конструктивно или съзидателно. Този разгром кънти със страшна сила и до ден днешен. Подобни случаи са десетки през последните 20-25 години. За фундаменталната наука в енергетиката да не говорим, там нещата стоят още по-трагично. Но да посегнеш на най-високия етаж на българската наука, при това на парламентарно ниво, това наистина е върховна мерзост, херостратщина!
 Това са само щрихи от енергийния ни бит, иначе серията от гафове през последните години нямат край.
 Един от наследствените гени в народопсихологията ни казва: "Българинът може да се лиши от всичко, но без образование и наука не може! Той, българинът, ще гладува, ще има даже конфликти в семейството, но децата трябва да се изучат, образоват, за да станат хора!"
 Какво да правим - много просто: на  следващите избори тези управляващи да ги изметем на боклука!
 В заключение на тази моя изповед ще приведа думите на Бенджемин Франклин: "Ако човек изпразни своята кесия в главата си, никой не може да му отнеме парите. Акциите във вид на знания дават най-големи проценти." Нашият народ пък го е казал по-простичко: "Дай десет, за да получиш хиляда!"

-------------------
*Авторът е бивш директор на НИПКИ "Промишлена енергетика"

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ