16 Август 2024петък10:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 487

СВЕТОВЕН ДЕН НА ДИНЯТА. Празникът се отбелязва най-вече в САЩ с различни състезания - замерване с дини, надплюване със семки и пр. Има над 1200 разновидности на сочния плод в над 96 държави по света. Динята съдържа над 92% вода, не съдържа холестерол и е важен източник на витамини А и С, фибри, калии и амино киселини.

1778 - В МИЛАНО Е ОТКРИТ ОПЕРНИЯТ ТЕАТЪР "ЛА СКАЛА". Построен е по проект на арх. Джузепе Пиермарини през 1776-1778 г. на мястото на църквата "Санта Мария дела Скала", откъдето идва и името на прочутия театър. Открит е с постановка на опера на Антонио Салиери. Сградата струва на Милано около 1 млн. лири, а разходът е поет от 90 аристократически семейства. По време на Втората световна война театърът е разрушен, но е възстановен в първоначалния си вид през 1946 г.

1811 - РАЖДА СЕ ИЛАЙША ОТИС, АМЕРИКАНСКИ ИЗОБРЕТАТЕЛ (УМИРА 1861 Г.). Наричат го баща на асансьора. През 1852 г. изобретява устройство, с което издига тежките машини във фабриката за легла, в която работи, до втория етаж. Скрипецът вече съществува, но новаторският ум на Отис измисля начин, по който платформата да не пада, ако въжето се скъса. През 1853 г. показва изобретението си в Ню Йорк. Разработената своеобразна спирачка за елеваторите превръща скрипеца в модерния и познат и днес асансьор.

1898 - РАЖДА СЕ КАЛИНА МАЛИНА, ДЕТСКА ПИСАТЕЛКА И ПРЕВОДАЧКА (УМИРА 1979 Г.). Рожденото й име е Райна Иванова Радева-Митова. Автор на около 50 книги за деца, на първия български детски роман "Златно сърце", както и на още два романа. На нейно име е създадена награда.

1903 - ОБЯВЕНО Е СЪЗДАВАНЕТО НА КРУШЕВСКАТА РЕПУБЛИКА. С това название се нарича сформираната власт на въстаниците от ВМОРО в гр. Крушево по време на Илинденско-Преображенското въстание. Съществува само 10 дни и е най-големият успех на въстанието. Републиката е обявена в семейната къща на Наум и Георги Томалевски (на снимката), в която днес се помещава Музеят на Илинденското въстание и Крушевската република. Организацията на управлението в града е повлияна от социалистическите възгледи на част от ръководството.

1952 - ПЪРВИ ОЛИМПИЙСКИ МЕДАЛ ЗА БЪЛГАРИЯ. На тази дата са закрити XV Олимпийски игри в Хелзинки, по време на които боксьорът Борис Георгиев печели бронзово отличие. Борис Георгиев с прякор Моката взема медала в категория до 75 кг. В състезателната си кариера Моката е провел 289 мача, 54 от тях - международни. Той е един от хората, през които минава олимпийският огън по пътя си към Атина за игрите през 2004 г. (На снимката - боксовите ръкавици, с които Моката печели първия олимпийски медал за България.)

2008 - УМИРА АЛЕКСАНДЪР СОЛЖЕНИЦИН, РУСКИ ПИСАТЕЛ И ДИСИДЕНТ (Р. 1918 Г.). Заради критики към Сталин 8 години е затворен, прекарва известно време и в лагери за тежък принудителен труд в системата на ГУЛАГ. За тях пише в "Един ден на Иван Денисович" и "Архипелагът ГУЛАГ". Лауреат на Нобеловата награда за литература през 1970 г. През 1974-та е лишен от съветско гражданство и депортиран в Западна Германия. Живее в Швейцария и САЩ. През 1990-а съветското гражданство му е възстановено и през 1994-та се връща в Русия. Избран за редовен член на Руската академия на науките (1997). През с.г. учредява своя собствена награда за литература.

1700 работници от "Марица Изток" - предсрочно в пенсия

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 155

Спират разширението на "Чирен" заради проверката на Кьовеши

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 155

LNG терминалът в Александруполис ще заработи на 1 октомври

автор:Дума

visibility 684

/ брой: 155

2% ръст на икономиката през второто тримесечие

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 155

Гърция се залавя с пожара до България

автор:Дума

visibility 1011

/ брой: 155

Протест в Братислава срещу словашката култура

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 155

Масови съкращения в германската икономика

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 155

Накратко

автор:Дума

visibility 4083

/ брой: 155

Чудна Картинка

автор:Нора Стоичкова

visibility 3015

/ брой: 155

Излизаме от релсите

visibility 2425

/ брой: 155

Радев, спаси децата ни!

автор:Юри Михалков

visibility 1965

/ брой: 155

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 1095

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ