30 Юни 2024неделя08:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 303

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА БАЛЕТА. Чества се от 1982 г. по инициатива на Международния театрален институт. Решението е взето на състоялата се в София сесия на ЮНЕСКО. На тази дата е роден през 1727 г. френският балетмайстор, реформатор и теоретик на хореографското изкуство Жан-Жорж Новер, известен като "баща" на балета в днешния му вид. Той е хореографът, който въвежда характерните позиции на ръцете и краката, които и досега са в основата на класическия танц.

1877 - СЪЗДАДЕНО Е БЪЛГАРСКОТО ОПЪЛЧЕНИЕ. Заповедта е на главнокомандващия Дунавската армия руски княз Николай Николаевич. Началото му е поставено в края на 1876 г. във връзка с привличането на български доброволци за участие в националноосвободителната борба и в Сръбско-турската война от 1876 г. Първоначално войската, съставена от българи, се нарича "Пеши конвой на главнокомандващия княз Николай Николаевич". За негов командир е назначен руският генерал Николай Столетов. На 18 май 1877 г. жителите на гр. Самара подаряват на опълчението бойно знаме, известно под името Самарско знаме (на снимката).

1897 - РАЖДА СЕ ГЕОРГИ ШПАГИН, РУСКИ ОРЪЖЕЕН КОНСТРУКТОР (УМИРА 1952 Г.). 23-годишен постъпва на работа в оръжеен завод, а две години по-късно става конструктор. Най-голямото му постижение е легендарният картечен пистолет ППШ-41 ("картечен пистолет на Шпагин"), образец 1941 г. Автоматът е едно от най-масово произвежданите оръжия на Втората световна война и едно от емблематичните за Червената армия от този период.

1899 - РАЖДА СЕ ДЮК ЕЛИНГТЪН, АМЕРИКАНСКИ ДЖАЗМУЗИКАНТ (УМИРА 1974 Г.). Рожденото му име е Едуард Кенеди Елингтън, но като малък получава прякора Дюк (херцог), с който става световноизвестен. Добива слава като един от най-добрите пианисти при т.нар. джем сешъни. Върхът на популярността си постига в периода около Втората световна война. Името му остава завинаги като легенда на джаза.

1913 - ПАТЕНТОВАН Е ЦИПЪТ. Първият прототип на циповете (zipper) е създаден от американеца Уиткомб Джъдсън през 1893 г., но устройството било все още твърде сложно и поради този факт - ненадеждно. След рекламации и банкрут Джъдсън се сдобива с двама бизнес партньори. Единият от тях от своя страна привлича за главен инженер канадеца Гидеон Съндбек. Благодарение на Съндбек след няколко години е разработен нов модел. На 29 април 1913 г. той е патентован под името zipper. Десет години по-късно изобретението получава широко разпространение.

1927 - В КАРЛОВО СЕ РАЖДА ХРИСТО ПИСКОВ, РЕЖИСЬОР (УМИРА 2009 Г.). Завършил в Москва, той остава в историята на родното кино като режисьор на филмите "Бедната улица", "Смърт няма", "Понеделник сутрин", "Като песен", "Слънчев удар", "Само ти, сърце". Сценарист и сърежисьор на филма "Лавина". Удостоен с награда за цялостен принос в българското кино (2007).

1991 - В МАДРИД Е ПОДПИСАНО ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ ДОГОВОРА ЗА АНТАРКТИДА. Протоколът към основния документ от 1959 г. забранява на страните участнички да разработват минералните ресурси в зоната на действие на договора през следващите 50 години. България е сред страните, поддържащи изследователски станции на ледения континент (на снимката - българската база "Св. Климент Охридски").

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ