30 Август 2024петък08:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 116

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЧЕРВЕНИЯ КРЪСТ И ЧЕРВЕНИЯ ПОЛУМЕСЕЦ. Организацията, която има 200 млн. членове в над 180 страни по света, е призвана да помага на нуждаещите и страдащите. Червеният кръст възниква по идея на швейцарския предприемач Анри Дюнан (роден на 8 май 1828 г.), който случайно става свидетел на голямата битка при Солферино (1859). Резултатите от нея са 40 000 жертви - убити, ранени и изчезнали. Силно впечатлен от изоставените на произвола ранени, Дюнан се опитва да им окаже помощ. През 1863 г. в Женева той полага основите на Международния комитет на Червения кръст.

1818 - РАЖДА СЕ ЕДУАРД ТОТЛЕБЕН, РУСКИ ГРАФ, ГЕНЕРАЛ (УМИРА 1884 Г.). Отличава се по време на Руско-турската освободителна война (1877-1878). Изработва план, който става ръководство за провеждането на пълна блокада на армията на Осман паша в Плевен и противодействие на системата от редути. Осман паша се опитва да пробие блокадния пръстен, но оставя на бойното поле 6 хил. убити. Отстъпва и скоро капитулира. Тотлебен скромно забелязва: "Не аз победих Осман, а гладът". След пленяването на Западната османска армия е началник на Източния отряд. Награждаван е с най-висшите руски ордени.

1876 - УМИРА ВАСИЛ ПЕТЛЕШКОВ, РЕВОЛЮЦИОНЕР (Р. 1845 Г.). Началото на Априлското въстание го заварва в Панагюрище, но той веднага се връща в Брацигово, за да организира и ръководи въстанието там и в околните села. Местните чорбаджии го предават на турците след разгрома на въстанието. Жестоко е измъчван, като е разпитван и горен между три огъня. Издъхва в покрайнините на Брацигово, на път за разпит в Пловдив. Негови са думите "Сам съм, други няма!"

1880 - УМИРА ГЮСТАВ ФЛОБЕР, ФРЕНСКИ ПИСАТЕЛ (Р. 1821 Г.). Представител на литературното направление критически реализъм. Автор на романите "Мадам Бовари", "Възпитание на чувствата", "Саламбо" и недовършения "Бувар и Пекюше". Написал е новелите "Чисто сърце", "Легенда за свети Юлиан Гостоприемец", "Иродиада", романтичната драма "Изкушението на свети Антоний" и драматическите творби "Замъкът на сърцата" и "Кандидат". Смъртта го заварва пред нови планове - замислял исторически роман.

1891 - УМИРА ЕЛЕНА БЛАВАТСКА, РУСКА ПИСАТЕЛКА, ТЕОСОФ (Р. 1831 Г.). Авторка на мистична литература и пътеписи, философ, известна с приносите си в езотеричната философия, съоснователка на организацията Теософско общество. Разпространяваните от Теософското общество идеи на Блаватска, нейни или заимствани от други автори, и силно повлияни от будизма и индуизма, са оказали значително влияние в политиката, изкуството и религията.

1978 - ЗА ПЪРВИ ПЪТ ВРЪХ ЕВЕРЕСТ Е ИЗКАЧЕН БЕЗ КИСЛОРОДЕН АПАРАТ. Райнхолд Меснер (на снимката) става и първият алпинист в света, покорил всичките 14 осемхилядници (върхове с височина над 8000 м). Меснер е автор на над 60 книги, много от които са преведени на различни езици. От юни 1999 до 2004 г. е депутат в Европейския парламент. Важна част от обществената му дейност е свързана с разработването на концепция за група от няколко планински музея. През юни 2002 г. е открит първият. В момента функционират пет, всеки от които е посветен на различни аспекти на взаимоотношенията човек-планина.

Украйна не се отказва от ядрените ни реактори

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 165

Бившият главен архитект оглави строителния контрол в София

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 165

Ограничава се движението към Терминал 2 на летище София

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 165

Гражданин осъди събирачи на дългове

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 165

Мицкоски призна за опит за подкуп

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 165

Нападател с ножове застрелян в Германия

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 165

Природни стихии В Югоизточна Европа

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 165

Накратко

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 165

"...Любя, тача и милея."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 679

/ брой: 165

Приятно крадене

visibility 653

/ брой: 165

Безценните мигове

автор:Александър Урумов

visibility 731

/ брой: 165

Обречени на Юда

автор:Юри Михалков

visibility 701

/ брой: 165

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ