30 Юни 2024неделя07:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 63

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЗЕМЯТА. Първоначално е обявен в САЩ и Канада (1970 г.) Това е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души. България е една от първите страни, присъединили се към международното отбелязване на Деня на Земята, което започва от 1990 г. На 22 април 1992 г. президентът Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 000 български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Декларацията е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, проведена в Рио де Жанейро през юни 1992 г. Оттогава всяка година България участва в отбелязването на Деня на Земята и дава своя принос за по-чиста и здравословна околна среда, за съхраняване на живота на планетата.

ПРАЗНИК НА ОБЩИНА ТУНДЖА. Разположена е в югоизточната част на Тракийската низина и е една от съставните общини на Ямболска област. Обширната й територия я нарежда на второ място по големина сред общините в България. Няма административен център, а обединява 44 населени места, равнопоставени от административна гледна точка. Администрацията на общината се намира в Ямбол.

1378 - ЗАПОЧВА СТРОИТЕЛСТВОТО НА БАСТИЛИЯТА. Построена като част от плана за защита на Париж, крепостта е била превърната в политически затвор. Символ на началото на Френската революция. Била е превзета по време на народното въстание на 14 юли 1789 г. Напълно разрушена година по-късно. Камъните от стените й са използвани за построяването на сгради и мостове в околността. Все още могат да се видят останки от нея на спирката на метрото на площад "Бастилията" в Париж.

1870 - РАЖДА СЕ ВЛАДИМИР ИЛИЧ УЛЯНОВ (ЛЕНИН), РУСКИ ОБЩЕСТВЕНИК, ПОЛИТИК, ФИЛОСОФ, РЕВОЛЮЦИОНЕР (УМИРА 1924 Г.). Името му влиза завинаги в историята през 1917 г. с избухването на Великата октомврийска социалистическа революция, която налага нова политическа и икономическа система в Русия. След ВОСР е водач на Руската съветска федеративна социалистическа република, а от 1922 г. де факто е лидер на СССР. Обявен е от сп. "Тайм" за една от стоте най-влиятелни личности на ХХ век.

1876 - В ПАНАГЮРИЩЕ Е ОСВЕТЕНО ЗНАМЕТО НА АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ. Извезано е от Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева, по-известна като Райна Княгиня - българска учителка. В деня на обявяването на въстанието тя го развява редом с Георги Бенковски. След Априлското въстание е заловена от турците и подложена на страдания. Освободена след намесата на европейските дипломати и изпратена в Москва. Там учи три години медицина и става първата дипломирана акушерка в България.

1923 - В СЛИВЕН СЕ РАЖДА РАДОЙ РАЛИН, ПОЕТ И САТИРИК (УМИРА 2004 Г.). Рожденото име на най-изявения епиграмист в родната поезия е Димитър Стефанов Стоянов. Автор на десетки книги - поезия, проза и епиграми, пародии, фейлетони, разкази, есета, повести, сатирични спектакли, на сценарии за игрални и документални филми и пр. Негови творби са преведени на повече от 40 езика.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ