29 Юни 2024събота20:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 67

автор:Дума

visibility 62

ПЪРВА ПРОЛЕТ. Астрономическата пролет идва т.г. на 20 март в 7 часа и 14 минути. Сезонът започва с пролетното равноденствие - около 21 март в Северното полукълбо и около 23 септември в Южното. Пролетта завършва с лятното слънцестоене - около 21 юни в Северното полукълбо и 21 декември в Южното полукълбо. Пролетните месеци в Северното полукълбо са март, април и май, а в Южното - септември, октомври и ноември.

ДЕН НА ЗЕМЯТА. Отбелязва се от 1971 г. по идея на американския учен Джон Макконел, подкрепена с декларация на генералния секретар на ООН. Първоначално празникът се чества на 21 март - деня на пролетното равноденствие, с традиционна церемония - трикратен звън на "Камбаната на мира" пред сградата на ООН в Ню Йорк, САЩ. През последните години се чества в деня, когато настъпва астрономическата пролет.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ПРИКАЗКАТА. Известен още като Световен ден на разказвачите. Започнала през 1991 г. в Швеция, тази традиция има за цел да ни припомни, че при всичките си превъплъщения - през ръкописа, печатната книга или електронното издание, литературата си остава преди всичко глас - гласът на разказвача, който чуваме дори когато четем наум. Постепенно Денят на разказвачите започва да обхваща все повече страни - от Австралия и Мексико до Канада и Естония. През 2005-а в него участват вече 25 държави, а през 2008-а 3000 деца посрещат разказвачи в класните си стаи. Всяка година събитията се въртят около определена тема. Т.г. всички разкази ще акцентират на дърветата.

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ФРАНКОФОНИТЕ. На 20 март 1970 г. представители на 21 държави подписват конвенция за създаване на Агенция за културно и техническо сътрудничество на френскоговорящите страни (ACCT) по инициатива на трима африкански държавни глави - Леополд Седар Сенгор (Сенегал), Хабиб Бургиба (Тунис) и Хамани Диори (Нигер). През 1996 г. в Маракеш, Мароко, е приет Устав (Харта) на франкофонията. През 1998 г. по време на конференция на министерско равнище АССТ приема името Международна организация на франкофонията. В организацията членуват над 50 държави, сред които и България (от 1993 г.).

43 Г. ПР.Н.Е. - РАЖДА СЕ ОВИДИЙ, ДРЕВНОРИМСКИ ПОЕТ (УМИРА 17 Г.). Известен най-вече с три големи сбирки еротична поезия - "Героини", "Любовни елегии" и "Любовно изкуство". Други негови популярни произведения са поемите "Метаморфози", "Ибис" и др., както и изгубената днес трагедия "Медея". Един от тримата канонични поети на латинската литература наред с Вергилий и Хораций. Поезията му е популярна и често имитирана през късната античност и Средновековието. Оказва силно влияние върху европейското изкуство и литература.

1852 - ПУБЛИКУВАН Е РОМАНЪТ "ЧИЧО ТОМОВАТА КОЛИБА". Световноизвестната творба на американската писателка Хариет Бичър Стоу е публикувана първо в подлистник в "Национална ера" - вестник, ангажиран с борбата срещу робството. Сюжетът е отчасти базиран на истински случай. Романът изиграва съществена роля за избухването на Американската гражданска война (1861-1865), с която се премахва, поне на хартия, робството на цветнокожите в Америка. Още с публикуването си книгата става бестселър. Преведена е на 37 езика и само за пет години от нея са продадени половин милион бройки.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ