29 Юни 2024събота23:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 47

1611 - РАЖДА СЕ ЕВЛИЯ ЧЕЛЕБИ, ОСМАНСКИ ПЪТЕШЕСТВЕНИК (УМИРА 1682 Г.). Обходил земите на Османската империя за около 40 години. Пътеписите му са от особено значение за балканската и българската историография. В творбите му намират място градове като Самоков, София, Пловдив, Чирпан, Казанлък, Ловеч, Плевен, Враца, Видин, Ямбол, Хасково и множество села. Неговите "Пътешествия" все още не са цялостно преведени и издадени на български език.

1841 - РАЖДА СЕ ПИЕР-ОГЮСТ РЕНОАР, ФРЕНСКИ ХУДОЖНИК, СКУЛПТОР И ГРАФИК (УМИРА 1919 Г.). Един от основоположниците на импресионизма наред с Клод Моне, Пол Сезан и Алфред Сисле. През 1860 г. става копировач в Лувъра. Преди да започне да учи изобразително изкуство, работи на още няколко места, където рисува украси на ветрила и религиозни сцени върху плат. Първата си картина излага през 1864 г. Признание получава десет години по-късно.

1842 - РАЖДА СЕ КАРЛ МАЙ, НЕМСКИ ПИСАТЕЛ (УМИРА 1912 Г.). Неговите най-известни герои са Винету и Поразяващата ръка (Олд Шетърхенд). Използва книгите си, за да споделя разбирането си за християнството като религия на доброто. Автор на над 80 тома с романи, разкази и стихове, между които "Винету", "Съкровището в Сребърното езеро", "Капитан Кайман", "Олд Шетърхенд" и др.

1879 - В ЛОВЕЧ СЕ РАЖДА АЛЕКСАНДЪР АНДРЕЕВ, СКУЛПТОР (УМИРА 1971 Г.). Родоначалник на социалната тема в пластичното изкуство у нас. Съвместно с арх. Атанас Донков и скулптора Кирил Шивачев разработва и реализира проекта на Паметник на свободата на връх Шипка. Активно действа за създаването на Съюз на художниците, два пъти е негов председател.

1896 - В ПЛЕВЕН СЕ РАЖДА ЦВЕТАН ЛАЗАРОВ, АВИОКОНСТРУКТОР (УМИРА 1961 Г.). Основоположник на научните аеродинамични изследвания в България. Автор на 13 проекта за самолети, 1 - за хеликоптер, 1 - за безмоторен самолет. Част от конструираните от него самолети носят името му - Лаз. Професор по теория на самолета и самолетостроенето, преподавател във ВА "Г.С. Раковски", МЕИ и др.

1973 - УМИРА ДИМИТЪР ПЕШЕВ, ПОЛИТИК И ЮРИСТ (Р. 1894 Г.). Известен със своята роля за спасяването на българските евреи. През 1943 г. инициира остро протестно писмо до министър-председателя Богдан Филов срещу депортацията на 50 хил. евреи в нацистки концентрационни лагери на територията на окупираната от Германия Полша. Заради това е свален от поста подпредседател на НС, но депортацията е осуетена. Осъден е от Народния съд на 15 г. затвор и конфискация на имуществото, но е освободен след застъпничеството на влиятелни евреи. През 1996 г. присъдата му е отменена от Върховния съд. Пешев е почетен гражданин на Израел, посмъртно получава орден "Стара планина". Почетен гражданин на родния си гр. Кюстендил.

1992 - ВЗЕТО Е РЕШЕНИЕ ЗА РАЗРУШАВАНЕ НА МАВЗОЛЕЯ НА ГЕОРГИ ДИМИТРОВ. За това гласува общинският съвет в София. След като на 17 юли 1990 г. МС взема решение за изваждане на тленните останки на Георги Димитров от мавзолея и тяхното погребване, съдбата на сградата "виси" девет години. Разрушаването започва на 21 август 1999 г. под ръководството на тогавашния вицепремиер Евгений Бакърджиев. Първият взрив е в 14,37 ч., а последните отломки са извозени в късния следобед на 27 август. Разрушаването отнема 7 дни - повече, отколкото е било необходимо за построяването.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ