15 Юли 2025вторник09:23 ч.

Датата

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 1118

ДЕН НА АРХИТЕКТИТЕ, СТРОИТЕЛИТЕ И ЗИДАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ. Отбелязва се в деня, в който църквата почита св. апостол Тома, който е бил строител по професия.


1014 - УМИРА ЦАР САМУИЛ, БЪЛГАРСКИ ВЛАДЕТЕЛ. Провъзгласен е за цар през 997 г. В продължение на десетилетия удържа атаките на византийския император Василий II и му нанася сериозни поражения. Умира вероятно от сърдечен удар, който получава при вида на войниците си, ослепени след битката при Беласица. След преждевременната смърт на Самуил България не успява да издържи дълго на военния натиск на византийците. Четири години по-късно идва и краят на Първото българско царство.


1600 - ВЪВ ФЛОРЕНЦИЯ СЕ РАЖДА ОПЕРАТА. В двора на гранд дуковете на Тоскана, в двореца Пити, на сватбата на Анри IV, крал на Франция, и Мария Медичи, е изпълнено първото произведение, което може да бъде наречено опера - "Евридика" от Джулио Качини и Джакопо Пери. Седем години по-късно в Мантуа Клаудио Монтеверди (на снимката) представя своя шедьовър в жанра - творбата "Орфей".


1829 - ПЪРВО ПЪТУВАНЕ НА ПЪРВИЯ МОДЕРЕН ПАРЕН ЛОКОМОТИВ. "Ракета", конструирана от Джордж Стивънсън, изминава трасето от Манчестър до Ливърпул. Машината е с мощност 13 конски сили, а приетата от Стивънсън широчина на релсите от 1435 мм и до днес е най-разпространената в Европа.


1881 - В СТАРА ЗАГОРА СЕ РАЖДА ДИМИТЪР ПОДВЪРЗАЧОВ, ПОЕТ, ФЕЙЛЕТОНИСТ, ПРЕВОДАЧ (УМИРА 1937 Г.). Редактирал списанията "Звено" и "Българан". Преводач на руските класици Александър Грибоедов и Михаил Лермонтов. Автор на лирически текстове, хумористични стихотворения и фейлетони, между които "Хумористични драски, фейлетони и парадокси", "Как дяволът чете Евангелието" и на книгите за деца "Приключенията на Крачун и Малчо", "Война в джунглата".


1889 - В ПАРИЖ ОТВАРЯ ВРАТИ КАБАРЕ "МУЛЕН РУЖ". "Червената мелница" е открита по случай първата световна изложба във френската столица. Кабарето е разположено в близост до прословутия квартал с червените фенери и Плас Пигал. Залата побира 850 души. В кабарето е играла и българката Фео Мустакова. Тук са пели Жан Габен, Едит Пиаф, Морис Шевалие, Ив Монтан, Франк Синатра, Лайза Минели и др. Емблема на заведението е прочутият канкан. Звездите на "Мулен Руж" стават известни от картините на Анри дьо Тулуз-Лотрек, който от откриването на кабарето идва в него всяка вечер и, вдъхновен от танцьорките, създава творбите си.


1963 - В БУРГАС Е ОТКРИТ ВИСШИЯТ ХИМИКО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ. Днешният университет "Проф. Асен Златаров" е утвърден като такъв с решение на НС от 1 август 1995 г. Носи името на проф. д-р Асен Златаров (1885-1936) - завършил химия в Женева, специализирал в Мюнхен, доктор на Гренобълския университет, професор и доктор в Софийския университет.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ