Датата
/ брой: 113
МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА СОЛИДАРНОСТ С БОРБАТА НА НАРОДИТЕ ОТ ЮЖНА АФРИКА. На този ден през 1976 г. в Совето, предградие на Йоханесбург, чернокожи ученици протестират срещу задължителното използване в училищата на африкаанс, възприеман като език на потисничеството. Протестите обхващат цялата страна, а насилието взема 600 жертви. От 1991 г. по инициатива на Организацията за африканско единство и ЮНЕСКО този ден е международен за помощ на африканските деца.
1897 - В ХАСКОВО СЕ РАЖДА АСПАРУХ ЛЕШНИКОВ, ПЕВЕЦ (УМИРА 1978 Г.). Известен с прякора Ари. Блестящ тенор и изпълнител на шлагери с международна известност ("стари градски песни" от 30-те и 40-те години на ХХ в.), наричан от европейската критика "Рицарят на горното фа". Постъпва в трупата на най-големия берлински ревю-театър "Фридрихщадпалас" и става водещ тенор на новосформирания секстет "Комедиен хармонист". Гастролите му предизвикват фурор в Европа и Америка. След идването на Хитлер на власт секстетът прекратява дейността си (трима от състава са евреи). През 1938 г. Ари се завръща в България. Записва над 100 плочи.
1913 - НАЧАЛО НА МЕЖДУСЪЮЗНИЧЕСКАТА ВОЙНА. България обявява война на Сърбия и Гърция по нареждане на цар Фердинанд I. Първоначално военните действия се развиват с успех за нашата страна. След включването в тях на Румъния и Турция Българската армия е принудена да капитулира, макар и непобедена. На 18 юли 1913 г. правителството на Васил Радославов иска примирие. На 28 юли е подписан Букурещкият мирен договор, по силата на който Сърбия получава Вардарска Македония, Гърция - Южна и Беломорска Македония, Румъния - Южна Добруджа, а България - Пиринска Македония и Западна Тракия.
1925 - В ГР. ЛЕВСКИ СЕ РАЖДА ГЕОРГИ ПАРЦАЛЕВ, ТЕАТРАЛЕН И КИНОАКТЬОР (УМИРА 1989 Г.). В Сатиричния театър изиграва запомнящи се роли в "Дванайсетте стола", "Криво седи - право съди", "Ревизор" и др. Незабравими са изпълненията му на малкия екран във "Вестникар ли?", "Политикани", "Криворазбраната цивилизация" и др. Превръща се в живата легенда на българската комедия с участието си в "Любимец 13", "Кит", "Петимата от Моби Дик", "С деца на море", "13-ата годеница на принца" и др.
1963 - ЗА ПЪРВИ ПЪТ ЖЕНА ЛЕТИ В КОСМОСА. Валентина Терешкова (р. 1937 г.) с кораб "Восток 6" прекарва в орбита 2 денонощия, 22 часа и 50 минути. До 1960 г. Терешкова е заводска работничка, след това тренира парашутизъм в Ярославския аероклуб, където я забелязва специалната комисия, отбираща кандидатки за жени космонавти. През 1969 г. завършва Военновъздушната инженерна академия "Жуковски", става кандидат на техническите науки и генерал-майор. През 2000 г. е обявена от британска женска организация за "Жена на века".