29 Юни 2024събота19:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 118

Международен ден на толерантността. Отбелязва се от 1996 г. по призив на Общото събрание на ООН. На тази дата година по-рано ЮНЕСКО приема Декларация за принципите на толерантността. Като член първи е залегнала дефиницията на това що е толерантност. Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят. Толерантността е хармония в многообразието. Тя е не само морален дълг, но и политическа и правна потребност. Толерантността е добродетел, която прави възможно достигането на мира и способства за замяната на културата на войната с културата на мира.

Ден на географските информационни системи. Отбелязва се от 1998 г. през третата сряда на ноември. Идеята е да се представят географските информационни технологии (ГИС) и значението и ползите от тях. Целта е те да бъдат популяризирани в училища, общини и държавни организации, като фокусират вниманието върху обучението на подрастващото поколение. Първите ГИС са създадени през 70-те години на ХХ в. в Канада.

1869 - официално е открит Суецкият канал. Пресича Суецкия провлак и свързва Средиземно и Червено море. Бележи условната граница между Африка и Азия и на практика е втората връзка между Атлантическия и Индийския океан. При първоначалното му откриване каналът е с дължина 164 км и дълбочина 8 м. След многократни разширения има дължина 193,30 км, дълбочина 24 м и ширина 205 м.

1909 - създадена е първата авиокомпания в света. Нарича се DELAG (на немски език Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft - Германско акционерно дружество по въздухоплаване) и е учредена във Франкфурт на Майн, Германия, с подкрепата на правителството. Тя използва дирижаблите Zeppelin.

1945 - учредена е ЮНЕСКО. Специалната организация на ООН е създадена, за да насърчава сътрудничеството между нациите в областта на образованието, науката, културата и комуникациите. Мотото й гласи, че "мирът e създаден, не за да се нарушава, а за да подпомага интелектуалната и нравствената солидарност на човечеството". Уставът на организацията влиза в сила на 4 ноември 1946 г. след подписването му от 20 държави. В момента членове на организацията са 193 държави, България се присъединява на 17 май 1956 г. На 15 ноември 2009 г. Ирина Бокова стана генерален директор на ЮНЕСКО, след като месец преди това бе утвърдена за поста от Общото събрание на организацията.

1983 - умира Дора Габе, поетеса (р. 1886 г.). Развива активна преводаческа дейност, работи в българското посолство във Варшава, един от учредителите на българския ПЕН-клуб. Автор на поезия за възрастни и деца, пътеписи, разкази, есеистична проза, импресии и др. Публикува в списанията "Съвременна мисъл", "Златорог", "Демократически преглед", "Мисъл" и др., в детските периодични издания "Светулка", "Другарче", "Славейче", "Дружинка" и др. Книгите й за деца са настолно четиво на поколения българчета, част са от класиката на детското литературно наследство. Творби на Дора Габе са преведени в над 15 държави.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 915

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1460

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1131

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1057

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 983

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1080

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1009

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 953

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ