12 Юли 2025събота22:34 ч.

Памет

Датата

/ брой: 122

автор:Дума

visibility 1956

1889 - РАЖДА СЕ ВЛАДИМИР СИС, ЧЕШКИ ЖУРНАЛИСТ И ПИСАТЕЛ (УМИРА 1957 Г.). Славянофил и изявен българофил. През 1912-1913 г. е военен кореспондент за в. "Народни листи" у нас и описва събитията около Балканската и Междусъюзническата война. Издава "Критичните дни на България" през 1914 г. и оборва антибългарската пропаганда на Гърция и Сърбия на Балканите. Заради всеотдайната защита на българската кауза си спечелва много врагове. Оцелява при три атентата.

1894 - ОТКРИТ Е ЛОНДОНСКИЯТ ТАУЪР БРИДЖ. Принцът на Уелс и бъдещ крал на Англия Едуард VII открива подемния мост на р. Темза. Той се намира близо до Лондонската кула, откъдето взима и името си. Съоръжението е дълго 244 м и има две кули, високи 65 м, всяка тежаща 1000 тона. За металната конструкция са използвани 11 000 тона стомана. Вдигащият механизъм се задвижва от вода под налягане.

1908 - В ИЗТОЧЕН СИБИР ПАДА ТУНГУСКИЯТ МЕТЕОРИТ. Почти всички метеорологични станции и геофизически обсерватории по света в този ден регистрират трусове, напомнящи за силно земетресение. Мощността на въздушния взрив на височина 7-10 км над тайгата се оценява на 10-40 мегатона тротилов еквивалент. В резултат на всичко това дърветата са повалени на площ от 2000 кв. км, стъклата са избити на стотици километри от епицентъра и в течение на няколко дни над Сибир се наблюдава интензивно светене на небето.

1951 - ВЪВ ФРАНКФУРТ НА МАЙН Е СЪЗДАДЕН СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯТ ИНТЕРНАЦИОНАЛ. В международното обединение със седалище в Лондон (Великобритания) членуват социалистически и социалдемократически партии. Наследник на Социалистическия работнически интернационал. В учредителния конгрес (30 юни - 3 юли 1951 г.) участват представители на 34 социалистически и социалдемократически партии предимно от Европа.

1971 - ЗАГИВАТ ГУНДИ И КОТКОВ. На път за Враца край прохода Витиня при тежка катастрофа умират двама от най-добрите и обичани наши футболисти Георги Аспарухов-Гунди, роден на 4 май 1943 г., и Никола Котков-Котето, роден на 9 декември 1938 г. По това време са съотборници в столичния "Левски". При катастрофата Гунди шофира любимата си бежова "Алфа Ромео" с номер СА 9999. Колата се блъска в камион с ремарке, запалва се и двамата загиват.

2002 - УМИРА НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, ПИСАТЕЛ (Р. 1919 Г.). През 1967 г. излизат неговите "Диви разкази". Те имат над 10 издания в България, преведени са на 28 езика, в т.ч. и на китайски. Общият тираж на книгите на Хайтов, издадени и преиздадени в България, е над 4 милиона екземпляра. Председател на СБП (1993-1999 г.), академик, носител на много награди. По негови сценарии са създадени филмите "Козият рог", "Мъжки времена", "Капитан Петко войвода", "Дърво без корен" и др.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ