19 Ноември 2025сряда07:31 ч.

Памет

Датата

/ брой: 100

автор:Дума

visibility 2129

МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА МИРООПАЗВАЩИТЕ СИЛИ НА ООН. Отбелязва се от 2002 г. по решение на Общото събрание на Организацията на обединените нации. На този ден се отдава почит на жертвите и безкористната отдаденост на миротворците, служещи по целия свят.

ПРАЗНИК НА ГОРНА ОРЯХОВИЦА. Датата се отбелязва в знак на признателност към подвига на Георги Измирлиев, обесен на 28 май 1876 г. До 2005 г. празникът на града се празнува на 28 май. От 2006 г. с решение на ОбС е преместен на 29 май, а 28 май е обявен за ден за почит и преклонение пред героите.

1871 - РАЖДА СЕ СЕРГЕЙ ЗЕРНОВ, УЧЕН, АКАДЕМИК (УМИРА 1945 Г.). Основател на хидробиологията в Русия. Пръв описва фауната и биоценозите на Черно море през 1913 г., изучава българското крайбрежие. Автор е на първия оригинален учебник "Обща хидробиология". На него принадлежи откриването през 1908 г. в северозападната част на Черно море, на запад от Крим, на огромните запаси от червени водорасли. Това откритие прави възможно да се организира промишленото производство на йод.

1953 - ПЪРВО ПОКОРЯВАНЕ НА ВРЪХ ЕВЕРЕСТ. На върха на най-високата планина първи стъпват Едмънд Пърсивал Хилари - новозеландски алпинист, и шерпът Тензинг Норгей (на снимката). Те развяват четири флага - на Великобритания, Непал, Индия и ООН. Еверест официално има три имена: англоезичното Еверест, на тибетски - Джомолънгма (Богинята майка на света), и на непалски - Сагарматха (Високо в небесата). Английското име идва от фамилията на директора на Индийската топографска служба полк. Джордж Еверест, заемал този пост през 1830-1843 г.

1985 - ТРАГЕДИЯ НА СТАДИОН "ХЕЙЗЪЛ". На финала на Шампионската лига на УЕФА в Брюксел, Белгия, 39 футболни запалянковци са убити, а стотици са ранени от срутена подпорна стена, след като привърженици на "Ливърпул" проникват в сектор на "Ювентус". Мишел Платини отбелязва единствения гол в мача от дузпа и донася победата за "Ювентус". Двубоят е последният, игран на построения през 1920 г. "Хейзъл". Съоръжението е разрушено и на негово място е построен нов стадион само със седящи места.

1990 - УМИРА АЛЕКСАНДЪР ЦВЕТКОВ, ШАХМАТИСТ (Р. 1914 Г.). Първият българин международен майстор от 1950 г. Израства в дом за сираци. Започва да участва в състезания по шахмат през 1935 г. Шесткратен шампион на България, участва на четири шахматни олимпиади. През април 1936 г. печели партията си с Александър Алехин на сеанса му в София. Тренира отбора по шахмат за жени на Олимпиадата в Меделин, Колумбия, през 1974 г., когато българките печелят бронзови медали. През 1947 г. заедно с Михаил Кантарджиев основават сп. "Шахматна мисъл".

Ядем по-малко хляб, сирене и зеленчуци

автор:Дума

visibility 3322

/ брой: 216

ЕК прогнозира по-бавен растеж на българската икономика

автор:Дума

visibility 3493

/ брой: 216

Румен Спецов официално поема дружествата на "Лукойл"

автор:Дума

visibility 3352

/ брой: 216

Обменяме левове в евро в пощата срещу лична карта

автор:Дума

visibility 3373

/ брой: 216

Оспорван балотаж за президент на Чили

автор:Дума

visibility 2724

/ брой: 216

Тръмп не изключва разговор с Мадуро

автор:Дума

visibility 3032

/ брой: 216

Пекин и Вашингтон със сделка до дни

автор:Дума

visibility 3242

/ брой: 216

Осъдиха на смърт Шейх Хасина

автор:Дума

visibility 3137

/ брой: 216

Телевизионната врачка

автор:Александър Симов

visibility 3099

/ брой: 216

За по-високи доходи

visibility 2887

/ брой: 216

Ако Румен Спецов не става за особен управител, тогава кой?

visibility 3406

/ брой: 216

Кога банката няма да ви върне парите от източена сметка

автор:Дума

visibility 3205

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ