17 Май 2024петък06:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 122

автор:Дума

visibility 108

Международен ден на детето. Идеята се появява през 1925 г., когато генералният китайски консул в Сан Франциско събира няколко китайски деца сираци и ги води на празника на лодките-дракони, който датира от древността и е свързан с пролетното равноденствие. Инициативата му бива продължена в САЩ. В Женева с.г. се провежда Световна конференция по въпросите на детското здраве, на която се планират благотворителни инициативи. През ноември 1949 г. 1 юни официално е обявен за Международен ден за защита на децата с решение на сесията на Съвета на Международната демократична федерация на жените в Москва. Година по-късно празникът е честван за първи път едновременно в 51 страни. На 14 декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата, но датата не е повсеместно възприета, въпреки че остава и се отбелязва като празник.

Празник на Враца. Денят е обявен с решение на Общинския съвет през 1997 г. Отбелязва се в рамките на Ботевите дни с панихида за Христо Ботев и неговите четници, тържествено заседание на ОбС (с връчване наградите на града), тържества и заря на 1 юни.

1495 - в данъчните кралски отчети за пръв път писмено е споменато шотландското уиски. В превод от келтски означава "вода на живота". Самата дума на английски се пише по два начина - Whiskey и Whisky, като вторият означава, че се касае за шотландска напитка. Уиски се делят на европейски (шотландско и ирландско) и американски (от САЩ и Канада). В Европа, в частност в Шотландия, уиски се правят от ечемик и се наричат "скоч", а в Америка и Канада - от царевица, ръж и др. зърнени продукти.

1926 - в Лос Анджелис се ражда Мерилин Монро (умира 1962 г.). Истинското име на култовата американска актриса е Норма Джийн Мартенсън. Мерилин се е казвала баба й, а Монро е моминската фамилия на майка й. В края на 1944-а военен фотограф, който снима жени за списание, повдигащо бойния дух на войниците, й предлага да позира за пет долара на час и тя се съгласява... Така започва историята на жената, станала най-великия секссимвол, чиято визия и ранна смърт я правят една от най-популярните личности на миналия век. Остава в историята с връзката си с американския президент Джон Ф. Кенеди, част от разговорите си с когото записва в дневника си. Официалната версия е, че умира от смъртоносна доза сънотворни.

1943 - ражда се илюзионистът Орфи (умира 1999 г.). Рожденото му име е Васил Стефанов Николаев, брат е на актьора Николай Николаев. Полага началото на модерното българско илюзионно изкуство. Заедно с Астор основават магически клуб у нас (на снимката). С номера "Разминаване със смъртта" през 1982 г. става лауреат на Световния фестивал на илюзионистите в Лозана, Швейцария. Бил е генерален директор на "Български циркове" и председател на Съюза на илюзионистите в България.

1980 - създаден е CNN, първият в света телевизионен информационен канал. Женена двойка тв водещи излиза в ефира за първото излъчване на "Кейбъл Нюз Нетуърк". Предаването в Атланта бележи началото на първия 24-часов тв новинарски канал. Дълго време новинарската телевизия носи само разочарование и загуби на основателя си Тед Търнър. Успехът и парите идват в началото на 90-те години на миналия век. През първите пет години от съществуването си CNN е изцяло на загуба, а хонорарите на репортерите са по-ниски от тези на радиожурналистите. CNN е достъпен в над 200 страни и разполага с екип от близо 4000 професионалисти. Първата българка, пробила в CNN, е Ралица Василева (на снимката).

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ