03 Май 2024петък14:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата

/ брой: 54

автор:Дума

visibility 1260

1869 - умира Ектор Берлиоз, френски композитор (р. 1803 г.). Диригент, музикален критик и теоретик. Най-известен е с творбите си "Фантастична симфония" и "Реквием". Популярен в артистичните среди от своето време с ексцентризма и емоционалната си неуравновесеност. Дирижира "Траурно-триумфалната симфония" по улиците на Париж през 1840 г. с 8-килограмова сабя в ръка. Смята се, че "Фантастична симфония" е плод на неговите собствени преживявания след употреба на опиум. Създава амбициозен и мащабен стил на композиране. Неговият "Те Деум" е написан за хор и оркестър от неколкостотин изпълнители.

1873 - умира Робърт Уилям Томсън, шотландски изобретател (р. 1822 г.). Създава първообраза на пневматичната автомобилна гума. На 23 години получава патент, който е признат официално във Франция (1846) и САЩ (1847). Неговата гума представлява кух колан от каучук, надут със сгъстен въздух, който обвива колелото на автомобила. Според нейния създател тя "дава еластична опорна повърхност около колелата с цел да се облекчи движението и да се намали шумът". Първоначално пневматичната гума е обвита в здрава кожа и е затегната за колелата с болтове.

1917 - умира граф Фердинанд фон Цепелин, германски генерал (р. 1838 г.). Конструктор, създател на дирижабъла, наречен в негова чест цепелин (1898). Започва изграждането на дирижабъла през 1891 г., четири години по-късно специална комисия обявява проекта за неизпълним, но граф фон Цепелин се сдобива с патент за "управляем въздушен влак". На 2 юли 1900 г. извършва първи полет на дирижабъла "LZ1" над Манцел до Бодензее.

1941 - ражда се Андрей Миронов, руски актьор (умира 1987 г.). Един от най-популярните от времето на съветската кинематография. Изпълнява главни роли в превърналите се в класики на съветското кино филми като "Диамантената ръка", "Пази се от автомобила" и "Невероятните приключения на италианци в Русия". На телевизионния екран блести като самия Остап Бендер в 4-серийната продукция "Дванадесетте стола" по едноименната творба на Илф и Петров. Изявява се успешно и като естраден певец. Народен артист на РСФСР.

1983 - Роналд Рейгън нарича СССР "империя на злото". Изразът, превърнал се в политическо клише, е произнесен в реч пред Националната асоциация на евангелистите в САЩ в Орландо, Флорида. С това Рейгън обявява борбата срещу СССР за своя главна задача. Американският президент използва израза "център на злото" в реч към парламента на Великобритания през 1982 г., но чиновниците от Държавния департамент на САЩ зачеркват думите и те остават непроизнесени. Изразът "империя на злото" е използван за първи път през май 1977 г. в САЩ в знаменитите наклонени субтитри в началото на филма "Междузвездни войни: Епизод IV - Нова надежда" на Джордж Лукас.

Международен ден на жената. Историята на празника започва през 1857 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики. През 1909 г. Американската социалистическа партия провъзгласява 28 февруари за Национален ден на жената. До 1913 г. американските жени го отбелязват в последната неделя от февруари. През 1910 г. на Втората международна конференция на работещите жени в Копенхаген е взето решение по предложение на Клара Цеткин за учредяване на Ден на жената, който да се отбелязва ежегодно. Международният ден на жената се чества за първи път през 1911 г. в Австрия, Германия, Швейцария и Дания, когато над 1 млн. мъже и жени участват в шествия. От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни, в т.ч. и в България, е на датата 8 март. През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените и за мир.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ