11 Септември 2024сряда11:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата 29.09.2023

/ брой: 188

автор:Дума

visibility 1526


1911 - ИТАЛО-ТУРСКАТА ВОЙНА: ИТАЛИЯ ОБЯВЯВА ВОЙНА НА ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ.

В историографията конфликтът често е наричан Триполитанска война, а в италианската историография е наричан Guerra di Libia (Либийска война) или Campagna di Libia (Кампания в Либия). Бойните действия започват на 29 септември 1911 г., мирният договор е подписан в Лозана на 18 октомври 1912 г. В резултат на бойните действия Италия съумява да завладее османските дотогава провинции Триполитания и Киренайка, съставили по-късно днешна Либия. Под италианска власт преминават и Додеканезите с о. Родос в Егейско море.


1938 – ОБЕДИНЕНОТО КРАЛСТВО, ФРАНЦИЯ, НАЦИСТКА ГЕРМАНИЯ И ИТАЛИЯ ПОДПИСВАТ МЮНХЕНСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ, КОЕТО ПОЗВОЛЯВА НА ГЕРМАНИЯ ДА ОКУПИРА СУДЕТСКАТА ОБЛАСТ В ЧЕХОСЛОВАКИЯ.

Споразумението, подписано в Мюнхен, става кулминационна точка в британската "политика на умиротворяване". Част от историците счита, че тази политика е опит за преустройство на Версайската система от международни отношения по дипломатически път, чрез договорености между 4-те велики европейски държави. Друга част от историците обаче счита, че истинската причина за провеждането на тази политика е опитът на западните страни да унищожат СССР. Например заместник-министърът на външните работи на Великобритания Кадоган записва в своя дневник: "Премиерът (Чембърлейн) заяви, че по-скоро ще подаде оставка, отколкото да подпише съюз със Съветите".


1547 – РОДЕН Е ВЕЛИКИЯТ ИСПАНСКИ РОМАНИСТ, ДРАМАТУРГ И ПОЕТ МИГЕЛ ДЕ СЕРВАНТЕС (УМИРА 1616).

Неговият magnum opus "Дон Кихот", смятан за първия съвременен европейски роман, е класика на западната литература, определяна като един от най-добрите образци на художествената литература. Влиянието на Сервантес върху формирането на испанския език е толкова голямо, че той често е наричан "езикът на Сервантес". Роден през 1547 година в скромно кастилско семейство, през 1569 година Сервантес заминава за Рим, където малко по-късно постъпва в испанската морска пехота. Военната му служба продължава до 1575 година, когато е пленен от алжирски пирати и в продължение на пет години, докато е откупен от родителите си, е роб. През следващите години започва да пише, издържайки се с различни дейности – известно време е снабдител на флота, а след това бирник. Успехът на първата част на "Дон Кихот" през 1605 година му осигурява известна финансова самостоятелност и до края на живота си през 1616 година се занимава главно с литературна работа.


1843 - РОДЕН Е РУСКИЯТ ГЕНЕРАЛ МИХАИЛ СКОБЕЛЕВ (УМИРА 1882 Г.).

Известен с участието си в завоюването на Средна Азия и в Руско-турската война (1877 – 1878). Изключително популярен сред войниците си и е наричан Белия генерал, тъй като често носи бяла униформа и язди бял кон. В края на живота си се ангажира с активни политически позиции. След като в началото на 1882 г. произнася речи в Париж и Москва, в които се застъпва за крайния панславизъм и предрича сблъсък между славяни и германци, предизвиква недоволството на правителството и е извикан в Санкт Петербург. На път към столицата Скобелев умира от инфаркт на 25 юни 1882 г. в Москва.


България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 107

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 121

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 111

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 132

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ