20 Май 2024понеделник23:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата - 21.02.2024 г.

/ брой: 35

автор:Дума

visibility 241


1613 - МИХАИЛ РОМАНОВ Е ИЗБРАН ЗА ЦАР НА РУСИЯ. Той е първият от династията Романови. Управлението му слага край на Смутното време и възстановява стабилността на страната. След отблъскването на полските войски от Москва през 1613 там е свикан Земски събор, който трябва да избере нов цар. След продължителни спорове и издигане на различни кандидатури на 14 март 1613 Земският събор обявява за цар Михаил Романов, който по това време е на 16 години. Михаил Романов е обявен за цар, докато същият се намира в Ипатиевския манастир в Кострома, а три века по-късно на династията му е сложен край в къщата на Ипатиев в Екатеринбург, в която на 17 юли 1918 г. е убит последният цар от династията Романови, Николай II.


1848 – КАРЛ МАРКС И ФРИДРИХ ЕНГЕЛС ПУБЛИКУВАТ "КОМУНИСТИЧЕСКИЯ МАНИФЕСТ". Този труд е смятан за един от най-значимите политически произведения в света и до днес. Черновата на Манифеста, както и личното копие на Маркс на първия том на Капиталът, са включени в регистъра на ЮНЕСКО „Световна памет“, като „две от най-важните публикации на XIX век, имащи огромно влияние и до днес“. Записката в регистъра отбелязва, че тези творби са имали изключително значение за развитието на социалистическите, комунистическите и други революционни движения през XIX и XX век, като, в частност, доктрината на марксизма е била основно вдъхновение за освободителните движения в много страни в Африка, Азия и Латинска Америка.


1986 - ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ ОТ 6-А СТЕПЕН ПО СКАЛАТА НА МЕДВЕДЕВ-ШПОНХОЙЕР-КАРНИК РАЗЛЮЛЯВА СТРАЖИЦА И НАНАСЯ ЗНАЧИТЕЛНИ МАТЕРИАЛНИ ПОРАЖЕНИЯ В РАЙОНА. Това е първото от серията земетресения, най-силното от което се случва на 7 декември. След този утринен трус, нанесъл щети (напуквания в стени около отвори и пукнатини между комини и покриви), активизацията продължава.


1939 - РОДЕН Е ИЗВЕСТНИЯТ БЪЛГАРСКИ МОРЕПЛАВАТЕЛ ДОНЧО ПАПАЗОВ. Дончо и Юлия Папазови са организатори на научноизследователска Програма „Планктон“ – поредица от пет експедиции с тяхно участие под егидата на ЮНЕСКО, подкрепени от БАН (Институт по морски изследвания и океанология) и вестник „Орбита“ и финасирани предимно от Комитета за наука, технически прогрес и висше образование, Параходство „Български морски флот“, ДСО „Воден транспорт“, Българска национална телевизия. Програма „Планктон“ продължава 12 години.


1984 – УМИРА ИЗВЕСТНИЯТ РУСКИ ПИСАТЕЛ МИХАИЛ ШОЛОХОВ, НОБЕЛОВ ЛАУРЕАТ ЗА 1965 Г. (РОДЕН Е 1905 Г.) В края на 1926 г. започва да пише романа „Тихият Дон“, първият му том излиза през 1928 г., а вторият – през 1929 г. Възторжени отзиви за романа правят както Серафимович, така и Максим Горки. Работата над третия том прекъсва, тъй като Шолохов започва да пише новия си роман „Разораната целина“ – излизането на първия му том става литературното събитие на 1932 г. През 1930-те години Шолохов продължава работа над „Разораната целина“ и издава трети и четвърти том на „Тихият Дон“. Освен това публикува статии за литературата и културата.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ