Датата - 20.11.2023 г.
/ брой: 224
1858 - РАЖДА СЕ СЕЛМА ЛАГЕРЛЬОФ, ШВЕДСКА ПИСАТЕЛКА (УМИРА 1940 Г.).
Първата жена, носителка на Нобелова награда за литература (1909 г.) за високия идеализъм, яркото въображение и духовната извисеност, които характеризират творчеството й. Световноизвестна е най-вече с книгата си "Чудното пътуване на Нилс Холгерсон през Швеция".
1872 - В СОЛУН НЕДЕЛЯ ПЕТКОВА ОСНОВАВА ЖЕНСКОТО ДРУЖЕСТВО "ВЪЗРОЖДЕНИЕ",
което дава начало на девическото образование в България. Неделя Петкова е родена в Сопот през 1826 г. Дълги години учителства, като основава женски училища в София, Велес, Солун и др. Участва в борбата за църковна независимост. По молба на Левски извезва знамето на БРЦК. След Освобождението разгръща просветна дейност в Родопите. Умира на 1 януари 1894 г. в София.
1875 - В ОДРИН СЕ РАЖДА ЙОСИФ ХЕРБСТ, БЪЛГАРСКИ ЖУРНАЛИСТ, ПУБЛИЦИСТ И ОБЩЕСТВЕНИК (УМИРА 1925 Г.).
Първи председател на Дружеството на столичните журналисти и пръв директор на печата, уволнен по искане на княз Фердинанд. След Септемврийското въстание (1923) се противопоставя на произвола на полицията и правителството. Арестуван на 16 април 1925 г. след атентата в храм "Св. Неделя" в София и вероятно убит още същия ден.
1904 - РАЖДА СЕ ОРЛИН ВАСИЛЕВ, ПИСАТЕЛ, ДРАМАТУРГ И ПУБЛИЦИСТ (УМИРА 1977 Г.).
Истинското му име е Христо Петков Василев. Директор на Народната библиотека "Кирил и Методий", депутат в 5-ото Народно събрание. Автор е на романите "Зъб за зъб" и "Хайдутин майка не храни", на драми, на сценариите за филмите "Страхил войвода" и "Калин Орелът".
1945 - ЗАПОЧВА ПЪРВИЯТ И НАЙ-ИЗВЕСТЕН НЮРНБЕРГСКИ ПРОЦЕС
(продължава до 1 октомври 1946 г.). На подсъдимата скамейка застават 24 нацистки лидери (политици, военачалници и идеолози на националсоциализма). След 11-месечен процес 12 души получават смъртни присъди от Международния военен трибунал за престъпления срещу човечеството и мира, за военни престъпления и организиране и провеждане на война. Трима получават доживотни присъди, а на различни срокове са осъдени още четирима души. Двама са обявени за невинни, други двама са оправдани, а един се самоубива преди процеса.
1959 - ГЕНЕРАЛНАТА АСАМБЛЕЯ НА ООН ПРИЕМА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО.
На 14 декември 1954 г. ООН и ЮНЕСКО обявяват 20 ноември за Световен ден на децата. Тази дата обаче не е повсеместно възприета, тъй като мнозинството страни предпочитат да съхранят традициите си в честването на празника.