27 Април 2024събота04:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Държавността е връзка между управляващите и народа

Само доверието в управленските структури води до благоденствие и за страната, и за всеки неин гражданин

/ брой: 65

visibility 1416

Калоян ГЕОРГИЕВ, 
студент в СУ "Св. Климент Охридски"

В днешно време просперитетът и благосъстоянието на хората, независимо от плурализма в политическото устройство на различните държави, се свързва с правата и правните възможности. За да могат те да се реализират необезпокоявано, гражданите делегират част от правата си на държавата, като последната има главната задача да брани тези техни права. Т.е. държавата е пряко свързана с гражданите и черпи своята сила от тях. Държавата не може да съществува отвъд своя суверен, защото именно той е причината за силата й. Това е концепцията за съвременната демокрация, която ни завещаха мислители от Просвещението, и това е идеалът, към който страната ни би трябвало да се стреми. Всичко това се прави не за философията и не в името на правото (но чрез него), а за  благоденствието на обществото. 

Мислейки над това и подвеждайки го през призмата на живота у нас, то звучи като химера. И това е така заради безвъзвратно скъсаната връзка между хората и властимащите (управленците). През последните години тази тенденция доведе до размиване на цялата концепция за демократичната държавност. Въжето е само в ръцете на едната страна и това не е суверенът. По-лошото идва от там, че когато властта в държавата стане самостоятелно явление, въжето в нейните ръце става примка, която може да бъде използвана срещу всекиго, та дори той да е теоретичен господар на съдбата си, както погрешно, уви, смятаме. От този негатив следва друг. Когато някой държи цялата сила дълго време, той се самозабравя и вече не иска да я отчужди, дори и тя отдавна да не му принадлежи. 

Казаното дотук не е някаква национална неповторимост. Историята, а и съвремието, помнят и изпитват тези покварявания. Има и лек за тях.  Той винаги се свързва или с доброволна смяна на правителства, или с революции. У нас "малките революции" рядко успяват да отхвърлят статуквото, но със сигурност го разклащат. Това е така заради здравите корени, които то пуска. За революционни действия е трудно да се говори... но е редно! Те не бива да се свързват с въоръжен метеж, защото ще се превърнем във варвари, премахнали себеподобни. Във всеки случай революцията, за която си струва да се говори, е тази, която отново свързва гражданите с легитимно избраното управление. Тя се осъществява чрез избори. А когато след тях настъпят събития, които започнат отново да премахват връзката, суверенът в лицето на всеки гражданин, дал част от свободите си и създал за себе си задължения, е длъжен да се опълчи и да не го допусне. Това запазва връзката между гражданите и политическите управници. Без този контрол от самите нас ще ставаме свидетели на все по-крупни и оскверняващи правата ни процеси, които в един момент ще станат не трудни, а невъзможни за изкореняване. 

Без да добавям излишен патос, за финал искам да споделя, че изграждането на ново доверие към управленските структури е труден процес, но и неизбежен. Защото само чрез здравия съюз между гражданите и управляващите може да има благоденствие и на държавността, и на всеки отделен индивид.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ