Държавата събрала едва 728 037 лв. данък за домашната ракия
Сумата е под половин процент от общите приходи от акциз върху спиртните напитки за 2015 г.
/ брой: 28
Едва 728 037 лева са приходите от внесен акциз от лица, регистрирани като специализиран малък обект за дестилиране на спиртни напитки, предимно домашна ракия. Това става ясно от писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов до народен представител, предаде БГНЕС. Внесената сума е под половин процент от общите приходи от акциз върху спиртните напитки за 2015-а година, които възлизат на 200 925 604 лв.
В средата на януари собственици на ракиени казани от цялата страна учредиха в Пловдив Национално гражданско сдружение "Българска домашна ракия". Участниците в него изразяват несъгласие с последните промени в Закона за акцизите, според които ракия може да се вари само от юли до декември, а казаните над 500 литра трябва да бъдат регистрирани като данъчни складове.
Междувременно вчера депутати от Реформаторския блок внесоха в Народното събрание проект за промени в Закона за акцизите и данъчните складове, с който се предлага връщане на старото третиране на малките казани за ракия. Според мотивите ограниченията и забраните за тях, които влязоха в сила от 1 януари 2016 г., са дискриминационни и заплашват изконна традиция на българския народ, каквато е производството на домашна ракия.
Според влезлите в сила преди месец текстове малки обекти за дестилация са тези със съдове до 500 литра. За тях данъкът е 550 лева на хектолитър чист алкохол, а за по-големите - 1100 лева. Освен това промените забраняват на собствениците на казани за ракия да работят между 1 януари и 1 юли. Аргументите, с които са въведени тези забрани, навеждат на мисълта за лобизъм в полза на големите индустриални производители за сметка на малкия, който вари ракия за собствено потребление, посочват в мотивите си Петър Славов, Мартин Димитров, Вили Лилков, Гроздан Караджов и Румен Христов.
Всеизвестно е, че ракия в селските казани освен от пресни плодове може да се произвежда и от продукти с несезонен характер - например компоти и други варива, и това производство не е ограничено само във времето юли - декември, аргументират се вносителите.
Срещу утежненията за малките казани се обяви и националният омбудсман Мая Манолова, която се ангажира да сезира Конституционния съд.