Държавата разполага само с 200 млн. лв. от резерва
/ брой: 90
Към 10 май във фискалния резерв има 8,8 млрд. лв., от които разполагаеми са само 200 млн. лв., съобщи служебният финансов министър Росица Велкова в парламента в петък, която беше изслушана по искане БСП.
Според Велкова в началото на месеца е имало 10,2 млрд. лв., но 1,8 млрд. са отишли за изплащане на пенсии. Министъръта предупреди, че ако до 10 юни няма приет бюджет за 2023 г., държавата ще трябва да премине към нулево салдо, което означава спиране на финансирането на обществените системи. В края на миналата година именно Велкова отказа да внесе в народното събрание бюджет за 2023 г.
Действието на удължителния закон на бюджета от миналата година се преустановя на 10 юни 2023 г.
"Ако дотогава парламентът не успее да гласува нов бюджет за 2023 г., то непременно трябва удължи "удължителния закон" още, като се сложи таван за теглене на нов дълг от порядъка на 13-14 млрд. лв., с които да бъде покрит очертаващият се дефицит от 6,4%", каза още Велкова.
В момента, без бюджет за 2023 г., държавата има право да тегли заеми единствено до размера на вноските, които има по погасяване на стар дълг - нещо, което МФ вече направи в началото на годината.
Финансовият министър описа като "изключително тревожно" положението с фискалния резерв, което е причина да се появят опасения относно изплащането на пенсии и други социални плащания. Държавата не може да разчита на средства от него за текущи разходи, защото по-голямата част от резерва е блокирана.
Неприкосновени са средствата в т.нар. Сребърен фонд, а в края на миналата година депутатите гласуваха законова забрана да се харчат за други нужди и средствата по еврофондовете, които постъпват във фискалния резерв.
Въпреки липсата на бюджет за 2023 г. осъвременяването на пенсиите следва да се състои от 1 юли, тъй като е предвидено в Кодекса за социално осигуряване. Изчисленията показват, че по швейцарското правило повишението трябва е с 12%.