05 Май 2024неделя09:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Държава за скрап

/ брой: 67

автор:Евгени Гаврилов

visibility 215

Евгени ГАВРИЛОВ


Бърз напредък в програмата за извеждане от експлоатация на малките реактори в АЕЦ "Козлодуй" е отчела специална мисия в ядрената централа тези дни. Преди няколко години у нас се появиха снимки от състоянието им. Тъжна гледка. Някогашната енергийна гордост на България приличаше на пункт за изкупуване на скрап. Изваждането от експлоатация на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй" започна през 2003 г. като част от условията за приемането ни в Европейския съюз и трябва да приключи през 2030 г. Блоковете бяха спрени преди изтичането на техния експлоатационен срок, а можеха да работят без проблеми още дълги години. До момента страната ни е похарчила за изваждането на блоковете от експлоатация около 600 млн. евро. От тях 226 млн. евро са българско финансиране, останалите идват от европейски фондове. За демонтажа на четирите блока се предвижда да бъдат изхарчени над 1,1 млрд. евро до 2030 г.

Съдбата им бе решена в края на 1999 г. от правителството на Иван Костов. Тогавашният външен министър Надежда Михайлова и Гюнтер Ферхойген, комисар по разширяването на ЕС, подписаха Меморандум за разбирателство, който предвиждаше унищожаването на тези блокове.

Цената бе платена. Само след 11 дни България получи покана за преговори за присъединяване към ЕС. 

Историята около малките блокове в АЕЦ "Козлодуй" е един от типичните примери как България се превърна в единствената страна на този свят, която сама инвестира милиарди в собственото си разрушение. Друг такъв пример бяха ликвидационните съвети в селското стопанство от началото на т.нар. преход, но те са друга тема. 

Никой през 1999 г. не се нае да направи точна прогноза каква сума може да бъде получена от продажбата на цялостното оборудване от четирите малки блока. За сметка на това стана ясно, че ако оборудването бъде нарязано на скрап и след това продадено, страната ни може да получи... 25 млн. лв. А когато работеха малките реактори, страната ни беше четвърта по износ на ток. Сега сме извън всякакви класации.

Някой съмнява ли се, че България щеше много по-леко да мине през европейската ценова криза в момента, ако например 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" работеха? И нещо друго - по разчетите, по които започна да се изгражда АЕЦ "Белене", в периода 2010-2012 г. нейните два реактора трябваше също да са заработили. Днес България можеше да има 6 работещи ядрени реактора. Със затварянето на малките реактори и без изграждането на заместващи мощности страната ни загуби над 20 млрд. лв. Вече никой не се съмнява, че тези мощности на АЕЦ "Козлодуй" бяха затворени не защото в тях имаше някакъв технологичен или технически проблем, а защото тогавашната българска политическа класа не успя да ги защити и така допринесе държавата ни да се превърне в място за добиване на скрап.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ