02 Май 2024четвъртък09:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Даровете на дипломацията

Някои жестове излизат извън традиционния протокол и не спират да будят недоумение

/ брой: 298

автор:Альона Нейкова

visibility 2407

Традицията лидери на различни страни и представители на дипломатическия корпус да си разменят подаръци напоследък изглежда като състезание. Държавни глави, премиери, посланици, депутати и т.н. стават все по-изобретателни в стремежа да се надскочат в уникалността и необичайността на поднасяните дарове. Списъкът на предметите, връчвани за спомен при определен повод (а понякога като че ли без явна причина), включва книги, сувенири, DVD, животни, както и разнообразни високотехнологични джаджи.

Сред по-неординерните дарове в областта на дипломацията се откроява Комодски варан. Един от най-големите гущери в западното полукълбо на планетата ни бе получен през 1990 г. от американския президент Джордж Буш като подарък от тогавашното индонезийско правителство. В екзотичната страна вараните се смятат за национално съкровище заради способността им да се справят с плячка, чиито размери са двойно по-големи от самия гущер (например, елен или бивол). Въпреки важната историческа и политическа ценност на животното, държавният глава на САЩ отстъпва варана на зоопарка в Синсинати, където гущерът не само увеличава теглото си до 130 кг, но и дава живот на 30 малки, които са раздадени в различни зоологически градини из страната.
130 кг агнешко са предназначени за Джордж Буш-младши от аржентинския му колега през 2009 г. Като истински тексасец държавният глава на САЩ е страстен почитател на месото. Надали обаче деликатесът е стигнал до трапезата на американския президент, понеже службите за сигурност категорично не биха го позволили, но самият жест е бил високо оценен от Буш-младши. Султанът на Бруней пък му поднесъл през 2004 г. книга със съвети за оцеляване, а кралят на Йордания - Абдула, решил, че ще го зарадва със снайперска пушка за 10 хил. долара, няколко антикварни пистолета и 6 бурканчета тор.
Сред най-евтините подаръци в историята на дипломацията е бутилката зехтин, поднесена през същата 2009 г. на новоизбрания държавен глава на САЩ Барак Обама при срещата му с неговия колега от Палестинска автономия. Стойността на шишето със здравословното маслиново олио е около 75 долара. Не се знае пробвал ли го е президентът, но със сигурност то се нарежда на подобаващо място в листата с най-странните дипломатически дарове.
Обама обаче получава и доста по-скъп, но не и по-малко необичаен дар. При визитата си в Северна Австралия през ноември 2011 г. американският президент се сдобива с документ, удостоверяващ, че животът му е застрахован за 50 хил. долара. Министър председателят Пол Хендерсън не може да бъде обвинен в излишна предпазливост, тъй като се знае, че именно тази част на континента гъмжи от огромни крокодили. Държавният глава на САЩ обаче с усмивка приема подаръка и духовито отбелязва, че при многобройните си ангажименти и обещания за реформи в страната някак си е пропуснал една от най-важните - застраховане от нападение на алигатори.
Самият Обама също е поднасял доста особени дарове. Сред тях е и връченият през 2009 г. на Елизабет II iPod с мелодии от Бродуей. Без съмнение този жест може да се тълкува като истински прогрес в сравнение с подарения на Гордън Браун от президента на Щатите комплект DVD, който така и не проработил в Англия. Британската кралица обаче е получавала и не толкова високотехнологични комплименти. Вождовете на Фиджи й поднасят през 1977 г. смятания за скъпоценен зъб на кит - т.нар. "табуа", като извинение, че островната държава вече не е британска колония, а на 10 октомври 1970 г. е провъзгласена за независима република.
След дълги години нарастващо напрежение в отношенията между Русия и Америка държавният секретар на САЩ Хилъри Клинтън най-после се среща с външния министър Сергей Лавров. За да разреди обстановката, в началото на разговора бившата първа дама връчи на първия дипломат на Русия жълта кутия с червено копче и надписи. Хилъри побърза да разкрие на Лавров: "Дълго търсихме най-подходящата дума на руски. Мислите ли, че успяхме?" Външният министър обаче не скри, че преводът никак не е точен - терминът "reset", който означава "презареждане" (на руски - "перезагрузка"), американците решиха, че най-точно е да се представи като "претоварване" ("перегрузка"). Всичко това доста развесели репортерите, присъстващи на церемонията. За съжаление обаче несполучливата закачка така и не успя да допринесе за истинското разведряване на международното положение.
Сергей Лавров също оставя следа в историята на най-запомнящите се дипломатически дарове, връчвайки на сегашния държавен секретар на САЩ Джон Кери две кошници - едната с картофи, а другата с домати. Пък на официалния представител на американския департамент Джен Псаки външният министър на Русия поднесе розова шапка ушанка.
10-седмично кутре с прякор Йелоу получи през 2010 г. руският президент Владимир Путин от министър-председателя на страната ни Бойко Борисов. Българската овчарка се смята от специалисти за едно от най-милите кучета сред връчваните на видни държавници в историята на съвременната дипломация. В списъка на други представители на фауната, подарени на Путин, са още любимият му черен лабрадор и тигър, като хищникът обаче е изпратен далеч от лидера на Русия и се отглежда в резерват.
Знае се, че през последните няколко десетилетия отношенията между САЩ и Иран трудно може да бъдат наречени дипломатически. Военното наблюдение в ислямската държава се задълбочи, увеличи се и броят на американските безпилотници в небето й. По време на едно от срещите с руски чиновници представители на иранските въоръжени сили почти небрежно им подаряват модел на военен самолет, намеквайки по този начин, че няколко месеца по-рано са успели да свалят един такъв "натрапник". Любопитно е още, че подобен сувенир днес може да се купи в повечето ирански магазини за играчки.
Не само за най-странен, но и за най-тревожен се смята подаръкът, поднесен на известния американски политик Доналд Ръмсфелд не от кого да е, а от самия Саддам Хюсеин. В мемоарите си, издадени преди 4 години, министърът на отбраната при двама президенти описва как при срещата им през 1983 г. бившият държавен глава на Ирак му връчва триминутно видео, в което са показани сирийски военни и малки момчета, отхапващи змийски глави и колещи кучета, докато на заден план се смее и аплодира диктаторът ген. Хафез Асад...
Вече над хиляда години живи панди са сред традиционните подаръци, връчвани в Поднебесната империя на лидери от различни държави. Високопоставени лица по света са получили 23 симпатични мечета от китайските власти в периода 1958-1982 г. А американският президент Ричард Никсън през 1972 г. става притежател на две очарователни панди Линг-линг и Хинг-хинг. В отговор държавният глава на САЩ подарява на управниците няколко бизона.
След като Франция изпраща през 2013 г. войски в Мали, за да помогне в борбата с ислямистки бунтовници, превзели северната част на страната, местни чиновници решават да се отблагодарят на Франсоа Оланд с... камила. Екзотичното животно е било преназначено да се превърне в деликатес на трапезата на президента, но в крайна сметка е станало част от вечерята на семейство от Тимбукту.
Не е тайна, че някои от тези подаръци, както и реакцията на получаващите ги символизират част от дипломатическите отношения между държавите. Други дарове са просто начин домакините да изпъкнат, като поднесат нещо необичайно, извън традиционния за подобен вид срещи протокол. Има и доста необясними жестове, които надхвърлят общоприетите рамки и продължават и днес да будят недоумение. Обаче смисълът, с който скрито или явно са натоварени повечето подобни жестове, е онова, което обединява дипломатическите дарове вовеки веков.


Президентът на Русия се радва на подаръка на българския премиер


Сергей Лавров и Хилъри Клинтън с привидна усмивка приемат лошия превод на "reset"


"Сувенирите" на Иран


Живи панди традиционно се връчват от китайските власти на световни лидери


Официалният представител на американския департамент Джен Псаки се кипри с розова шапка ушанка


В Индонезия вараните се смятат за национално съкровище

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ