01 Май 2024сряда17:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дар на живота

/ брой: 233

автор:Аида Паникян

visibility 35

За близо 1100 българи, голямата част от тях деца и млади хора, дните започват с надежда да звънне телефонът и лекарят да каже: "Намери се донор за теб!" Всички те чакат животоспасяващо присаждане на органи, още толкова чакат присаждане на клетки, които биха им дали втори шанс за живот. Всички те разчитат на човешки чудеса. Зловещият списък всеки ден се мени - някои от него умират, недочакали заветната трансплантация, а "освободеното" място се заема поне от двама нови, чакащи чудото! Чудесата в медицината стават, а български лекари, които да ги приложат успешно - имаме достатъчно. Дотук всичко е наред.
Въпреки това проблем има - България продължава да е на опашката в ЕС по донорство и трансплантации. Обнадеждаващото е, че докато за цялата 2012 г. в страната имаше едва 19 органни трансплантации, то тази година за 9 месеца са 23. Но това нито прави по-лек живота на около 2 хиляди чакащи трансплантация българи, нито им дава много повече надежда. Не им даде повече надежда нито увеличаването на заплащането на лекарския труд за трансплантации, нито законовата уредба, която компенсира отпуска по болест на дарителите на органи. Значи... проблемът е другаде.
Тялото ми е автомобил за душата и то може да бъде полезно за спасяване на друг човешки живот, каза вчера актьорът Христо Мутафчиев. Може би разковничето на този начин на мислене е в семейството. Оказва се, че докато над 2/3 от европейските семейства говорят за донорството като за дар на живота, по-малко от 1/4 са българските семейства, които обсъждат проблема! Значи той е не от медицински, а от обществен характер... Само че не е честно да бъде винено обществото, ако то няма достатъчно информация. Малцина са осъзнали, че донорството на стволови клетки например не е по-болезнено от даването на кръв за изследвания. А когато човек е добре информиран и бъде попитан по подходящ начин, вероятността да откаже донорство е малка.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 375

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 330

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ