19 Май 2024неделя03:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Румен Гечев:

Данъчният договор със САЩ е унизителен за България

Американското правителство очевидно няма никакво доверие на кабинета на Бойко Борисов, заяви левият депутат

/ брой: 80

автор:Юлия Кулинска

visibility 1863

Румен Гечев е роден през 1956 г. в Червен бряг. През 1980 г. завършва политическа икономия във ВИИ "Карл Маркс" (днес УНСС), където започва да преподава в катедра "Политикономия и военна икономика". Специализирал е икономика в Илинойския щатски университет (1987-1988), Университета "Теймс Вели" (1993) и Аризонския университет (1993). В периода 1995-1997 г. е зам.-председател на МС и министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов. След това се оттегля от политическия живот и продължава да преподава в УНСС. Депутат от БСП в 37-то, 42-то и 43-то Народно събрание.

"Българското правителство е на повикване - свиркат му от Вашингтон и каквото му дадат - подписва"

- Г-н Гечев, предстои Народното събрание да приеме законопроект за ратифициране на споразумението между правителствата на България и на САЩ за подобряване спазването на данъчното законодателство в международен аспект и въвеждането в действие на FATCA. Какво е съдържанието на документа?
- Самото споразумение е първоначална идея на САЩ за подобряване на организацията и систематизацията на информация за плащането на данъци на американски граждани извън територията на САЩ, американски граждани и американски фирми, т.е. физически и юридически лица. Това само по себе си е чудесна идея, тъй като американското правителство иска да си прибере неплатените данъци. То отлично знае, че държавата му губи десетки милиарди долари от това, че американски юридически и физически лица крият данъци зад граница. Подобна политика започна наскоро и Европейският съюз. Вече има решение за провеждането й и предстои през следващите години да се изгради стройна система за обмяна на информация между страните членки.
- България участва ли в този процес?
- Да, България като страна членка на ЕС, участва в процеса на обмяна на информация, което ще бъде от полза и за нашия бюджет.
- Какъв всъщност е проблемът, който ви притеснява?
- САЩ имат подписани вече над 120-130 договора за размяна на информация, в това число със страни от Африка, Латинска Америка, Азия. Много от тях са развиващи се, а някои - и  по-неразвити от България. Всичките контракти, с изключение на 5-6, са двустранни, което е нормална практика в световното право. Това ще рече, че така както страните, подписали със САЩ, са длъжни да предоставят информация за американски фирми и граждани на тяхна територия какъв бизнес осъществяват, какви данъци плащат, така и Америка е длъжна по обратен ред да предостави информация на своите партньори, с които са подписали двустранни споразумения.
България, като член на ЕС, започва преговорите със САЩ още през 2012-2013 г. за двустранен договор за взаимна обмяна на информация. В един момент, обаче, към 2014 г. американските власти, предполагам поради това, че са очаквали смяна на властта в България, прекратяват преговорите за 6 месеца. Когато идва новото правителство, премиерът Борисов подновява преговорите при нови условия, т.е. вече се предлага и се налага фактически договорът да е едностранен.
Това е изключително унизително за България и поставя редица условия. Проверих неколкостотин, да не кажа хиляди, страници от двустранни договори на САЩ с Япония, Швейцария, Франция, Италия и други страни членки на ЕС, и се оказа, че друг такъв едностранен договор няма. В договорите това е чл. 6 за реципрочност и там изрично пише, че и двете страни поемат едни и същи ангажимент. А в някои страни съгласно чл. 7 се поемат ангажименти, че в най-близко бъдеще ще въведат реципрочност.
- Има ли подобни членове в договора между САЩ и нашата страна?
 - Уникалното е, че за България няма нито чл. 6, нито чл. 7, т.е. ние сме единствената страна - членка на ЕС, където отсъстват указанията за размяна на информация. Твърдя, че няма нито една друга бивша социалистическа страна от Източна Европа - Полша, Унгария, Словакия, Словения, Хърватска даже, която е нов член, Сърбия, Азербайджан, Грузия, която да са без двустранен договор. Това означава, че България е третирана като бавноразвиваща се държава от четвъртия свят. Обидно е!
- Защо, според вас, се случва това?
- Резонен е въпросът защо правителството на САЩ обижда България по този начин? Как така само спрямо България то налага на практика едностранен договор, в който ние сме само изпълнители? Имайте предвид, че изпълнението на споразумението ще бъде свързано, не мога да кажа точно размера на разходите, но ще става дума за стотици хиляди или може би повече от милион евро. Това означава, че ще бъдат назначени служители или ще бъде възложено на експерти от нашата банкова система и финансовата система на България да събира информация, да я обработва и предоставя на САЩ. Това струва пари, нали така? В същото време Америка няма абсолютно никакъв ангажимент. Но това е по-малкият проблем. Основният е унижението на България.
Като народен представител не мога да приема, че правителството на една партнираща страна в НАТО и един от основните икономически партньори на ЕС се държи по този начин с България. Но още повече съм ядосан на българското правителство, което  унижава не само себе си, но и българския народ, и страната ни, слагайки подписа си под това, пак ще кажа - унизително едностранно споразумение, което е уникално за международното право.
Очевидно е, че американското правителство няма никакво доверие на българското правителство. Наскоро прочетох една абсолютно смешна информация, засекретена в отдела на НС, за срещи на българския посланик във Вашингтон. Той пита защо са постъпили така с България и единственият отговор, който се налага от разговора е, че става въпрос точно за доверие към управляващите. И какво следва от това? Излиза, че на думи правителството на Бойко Борисов има подкрепата на САЩ, а практически чрез този договор те казват, че не му вярват и затова договорът е едностранен.
Възниква и въпросът защо българският финансов министър, премиерът и мнозинството в парламента не искат България да си прибере изнесени откраднати от страната пари, които се намират в САЩ. Публична тайна е, че хора, които по времето на прехода ограбиха нашата държава, имат луксозни имоти и бизнес в САЩ. За това пишат зад океана разследващи журналисти.
Българските граждани се интересуват какви сметки имат те, откъде е източникът на тези пари, платили ли са данъци в САЩ, ако са платили, защо не са платили в България. Изумително е, че правителството ни не иска да си прибере парите така, както всички други правителства по света, които, подписвайки договор със САЩ, търсят начини да си приберат неплатени данъци.
- Всичко това има отношение и към националната ни сигурност, нали?
- Аз вече заявих от трибуната на НС, че имам основание да се съмнявам, че Америка не иска да предостави на България информация, която контролира. Защото техните специализирани институции, които са добре известни, знаят всичко за български фирми и граждани, тъй като тя е в техните компютри, и е притеснително, че те евентуално държат в шах определени български политици. А това дава основание да допуснем, че по този начин се намесват във вътрешнополитическия живот на страната. Защото, ако САЩ държат информацията за незаконно изнесени капитали от България, те могат да управляват тези хора дистанционно, когато и както си поискат. Това не е в интерес на демокрацията в България.
Ако обобщим - Щатите не искат да върнат български пари, откраднати от България, нямат доверие на нашето правителство на практика, а на думи имат, и трето, си запазват козовете да влияят в политическия живот на България. Ако аз не съм прав, нека, ако обичат, да подпишат двустранно споразумение. Така че идеята на САЩ за договора е чудесна, но тя е предложена на България в изроден вид с подписването на едностранен договор. Т.е. ние сме едно от няколкото изключения за Съединените щати, наравно с Британските Вирджински острови, с Каймановите острови на Карибите.
България, единствената страна членка на ЕС, влиза в групата на екзотичните страни, което е направо срам за нас от всяка гледна точка.
- БСП заяви категоричната си позиция, че няма да подкрепи споразумението...
- Да, така е. Ние имаме външнополитически, правни и икономически аргументи, че това споразумение по никакъв начин не бива да бъде подкрепено на второ четене. И на всички нива от БСП искаме правителството да оттегли унизителния договор и отново да започне преговори с американската страна. Ние не искаме нищо различно от това, което те са подписали с над 100 страни от всички континенти. На правителството явно му харесва да го третират по такъв начин и не му прави впечатление, че е унизено. То е на повикване - свиркат му от Вашингтон и каквото му дадат - подписва. А това вече е опасно и за националната ни сигурност. 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ