Данъчните оценки на имотите на всеки 2 години отпадат
Нулевата ставка на ДДС за хляба остава само до средата на 2024 г.
/ брой: 239
Предложението на финансовото министерство данъчните оценки на имотите да се актуализират на всеки две години, ако цената им се е вдигнала с повече от 10%, отпада от Закона за местните данъци и такси. Това решиха депутатите от бюджетната комисия в парламента, които разгледаха проекта на второ четене в края на миналата седмица. Окончателното гласуване ще бъде в пленарна зала.
Финансовият министър Асен Василев твърдеше, че идеята за текста е на Националното сдружение на общините, а аргументът е, че данъчните оценки не са повишавани от много години. Това води до нереално ниски данъци върху собствеността и при прехвърляне на имот, които не съответстват на високите цени. Политиците обаче се стреснаха, че актуализирането на данъчните оценки и евентуалното вдигане на данъците, което ще последва, може да създаде социално напрежение.
Без никакви дебати депутатите от бюджетната комисия гласуваха против подобна актуализация. Те отхвърлиха и друго предложение - общинските съвети да могат да определят диференцирани ставки на данък сгради в едно населено място в зависимост от зоните и вида на имота.
Депутатите от бюджетната комисия гласуваха на второ четене и удължаване на ниската 9% ставка ДДС за ресторантьорите и през 2024 г., след като отхвърлиха до момента в различни данъчни закони всички предложения на финансовото министерство за изсветляване на ресторантьорския бизнес. Наред с това депутатите гласуваха да остане в сила и нулевата ставка за хляба и брашното, но само до средата на 2024 г. Отхвърлено бе предложението догодина с 9% да продължи облагането и на туристическите пакети, както и идеята за 9% и на услугите на фитнесите и спортните зали.
"Ковидът беше само поводът да се намали ДДС за заведенията, но не и причината. По-ниски ставки за ресторантьорските услуги има в много държави. Това е секторът, който е най-много зависим от работната ръка - за 1000 лв. оборот са необходими цели 10 човека, а аз 5000 лв. - 50 човека", обясни на депутатите защо трябва да бъде толериран този бизнес Атанас Димитров, зам.-председател на Сдружението на заведенията в България. Колегата му Ричард Алибегов пък се оплака, че браншът не успял да усети положителния ефект от по-ниския ДДС, защото 8 месеца по време на ковид кризата заведенията били принудително затворени.
Мнозинството в бюджетна комисия отхвърли предложението на финансовото министерство всички заведения задължително да използват одобрените от НАП софтуери за управление на продажбите - т.нар. СУПТО. Идеята бе по този начин НАП да има достъп до счетоводните сметки на ресторантьорите и да упражнява по-засилен контрол. Преди това в други данъчни закони бяха отхвърлени предложенията всички заплати в ресторантьорския бранш да се изплащат само по банков път, както и клиентите да имат право да не платят консумация, ако не получат касова бележка. Очаква се промените в Закона за ДДС да бъдат гласувани в пленарна зала тази седмица.