17 Юли 2025четвъртък18:12 ч.

Европа

Да защитим автентичните продукти и занаяти!

Троянската керамика и врачанският варовик могат да бъдат патентовани чрез разширяване на Европейската схема за географски указания

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 1118

Момчил Неков, член на Европейския парламент
S&D


Бохемският кристал, троянската керамика, шотландското каре и други традиционни продукти трябва да получат по-добра защита и популярност на европейско ниво. Това може да стане чрез разширяване на системата на ЕС за защита на географските указания (ГУ) към нехранителните продукти. За това апелирах по време на обсъждането на доклада за "Максимално оползотворяване на произтичащото от традициите ноу-хау на Европа: Евентуално приобщаване на неселскостопанските продукти към защитата от страна на Европейския съюз на географските указания" на пленарното заседание в Страсбург. Като член на Комисията по култура и докладчик от групата на социалистите призовах Европейската комисия да разработи подходящо законодателство, което да защитава този тип продукти на европейско ниво. Докладът бе приет с голямо мнозинство от Европейския парламент и прехвърли топката в полето на Европейската комисия.
Географското указание позволява да се обвърже даден продукт и неговите качества от определена държава, местност или район с мястото на неговото производство. Към момента в Европейския съюз разполагаме с единна защита на ГУ само за хранителни продукти. Същевременно в България и в другите страни от ЕС има

голямо разнообразие от автентични продукти и занаяти

които произхождат от определени географски райони и са част от местната култура и идентичност. Това може да са керамични и кожени изделия, платове и дантели, скъпоценни камъни и бижута, мрамор и каменни продукти.
Европейската комисия до този момент е идентифицирала над 800 продукта, които биха могли да се възползват от тази защита. Всички сме чували за ножовете "Солинген", чешкия кристал и шотландското каре. Продукти от България със световно реноме са троянската керамика и врачанският варовик.
От всички държави членки обаче само 15 са въвели в националните си законодателства защита за този тип продукти. Проблемът идва от това, че ако местен производител иска да защити своя автентичен продукт на европейско ниво, той трябва да получи защита във всяка отделна държава членка, което е свързано с много средства и преодоляване на административни бариери. От тази слабост се възползват компании, които си присвояват името на традиционни продукти, но без да могат да гарантират произход и качество. Ето защо считам, че единна защита е необходима, за да избегнем злоупотребите и да съумеем да съхраним традиционни умения и занаяти, които от векове се практикуват по нашите географски ширини.
Смятам, че приобщаването на системата за защита на ГУ към нехранителните продукти

ще е от полза както за бизнеса и производителите, така и за потребителите

От една страна, производителите на традиционни стоки ще имат възможност да получат финансова подкрепа от държавата, за да популяризират продуктите си. От друга страна, един автентичен продукт, чиято репутация и качества са признати в цяла Европа, има потенциал да привлече внимание върху конкретни региони, които често са слабо населени и с високи нива на безработица. Освен това споделям разбирането, че популяризирането на местни и регионални традиционни стоки е важно не само за осигуряването на справедливо заплащане на местните производители, но и за създаването на условия за развитие на устойчив културен туризъм.
Що се отнася до потребителите, те обръщат все по-голямо внимание на качеството и искат да знаят кои продукти са оригинални и автентични. Европейският знак за качество ще им даде сигурност, че продуктът се ползва с определена репутация, а това ще им даде възможност да направят информиран и надежден избор.
Икономическите ползи за страната ни също не са за подценяване. Създаването на европейска схема за защита ще спомогне за

популяризирането на индивидуалността и качеството на българските продукти

дължащи се на определени природни дадености и съхранено в продължение на десетилетия ноу-хау. Българското розово масло е известно в цял свят. Защо да не можем да се гордеем и с качествата на врачанския варовик? Добивът на варовик от Враца датира от края на XIX и началото на XX век. Той произлиза от две основни находища - едното е в село Върбешница, а другото - в Горна Кремена, област Враца. Добре познат е и високо ценен на международния пазар, защото лесно се обработва, има отлични декоративни качества и освен това не е твърде скъп. Отличните му характеристики се дължат на специалния метод на екстракция. Може би не ви е известно, но едни от най-красивите сгради в България са направени от врачански варовик!
Сред целите, които съм си поставил като представител на България в Европейския парламент, е да популяризирам автентичните български продукти, култура и традиции. Първата стъпка към постигането на тази цел направих, като стартирах националната кампания

"Година на географските означения в България - Да защитим българския вкус"

Известни сме по цял свят с качеството на нашите храни, но малко от тях са вписани в европейската схема за географски означения за хранителни продукти.
Системата на ЕС за защита на селскостопански продукти е един от големите успехи на Съюза. Аз вярвам, че трябва да се вдъхновяваме от подобни модели, които доказано работят. Традиционни занаяти и методи на производство, които представляват съществена част от нашето културно наследство, могат да изчезнат безвъзвратно, ако не осигурим подходяща закрила на европейско ниво.

Едни от най-познатите и известни сгради в България са облицовани с плочи от врачански варовик - Съдебната палата в София, Катедрален храм "Св. Александър Невски", Софийски университет "Св. Климент Охридски", ЦУМ, както и безброй сгради и паметници от регионално значение в цялата страна


Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ