02 Май 2024четвъртък12:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Да забършеш Президентството

Доналд Тръмп е сред най-обсъжданите личности в САЩ в продължение на четири десетилетия

/ брой: 255

автор:Славчо Кънчев

visibility 1124

"Всеки народ си прави такава държава, каквато иска да има."
Хайнрих Ман (1871-1950 г.) - немски писател

"Славчо, ние сме уморени от тези ужасни търговски споразумения, които дават на американските работници несправедливо отношение".
"Ние ще скъсаме лошите търговски споразумения, които нараняват американските работници".
"Ние ще построим стената (накрая!) и Мексико ще плати за нея".
"Ние ще унищожим ИДИЛ и ще възобновим битката на Америка с радикалния ислямски тероризъм".
"Ние сме уморени от професионалните политици като Нечестната Хилъри, която ни е оплела в лъжи, които поставят Америка в опасност".
"Само след няколко дни Доналд Тръмп ще запрати Нечестната Хилъри към поражението, което така много заслужава".
"Така че елитите хвърлят къчове в една последна вълна от отчаяни атаки".
"Славчо, след толкова много години на съзидание и управление на успешен бизнес, аз зная точно какво е необходимо, за да бъде променена Америка".
"Нямам никаква търпимост към несправедливостта, никаква толерантност към правителствената некомпетентност, никаква симпатия към лидерите, които провалят своите граждани".
"Моите нечестни опоненти са заграбили милиони долари, търгувайки достъпа и услуги за специалните интереси и чуждестранни сили. Зная, че времето за действие е дошло - това може да е нашият последен шанс да спечелим Белия дом и да сложим край на подкрепяната в глобален мащаб от специалните интереси корупция на нашите политици".
"Славчо, моята опонентка иска нейните поддръжници да рецитират клетва за вярност от три думи. Те са: "Аз съм с нея". Аз избрах да рецитирам различна клетва. Моят обет е: "АЗ СЪМ С ВАС - АМЕРИКАНСКИЯ НАРОД!"
"2017 е годината, когато ние можем най-после да сложим край на корумпираната вътрешна система във Вашингтон и ДА НАПРАВИМ АМЕРИКА ВЕЛИКА ОТНОВО!"
Гореизложеният комплект от мисли е на кандидата на Републиканската партия за президентския пост в Съединените щати. Доналд Тръмп. Или още Тръмпстър или само инициалите Д.Т. (ди-ти), както Доналд Тръмп има навика да говори за себе си в трето лице, като използва освен тези две и личното си име, сякаш става дума за друг човек.

Цитатите са напълно автентични

а не са редактирани или смислово преформатирани. Понеже са извадки от кореспонденцията между мен и Доналд Тръмп. Всъщност създаването на този ипостас (църковно-славянски ез. - свойството на едно същество да се появява в различни образи) е напълно преднамерен пропаганден маньовър на Доналд Тръмп. И е само един от елементите на конструкцията за позициониране в центъра на общественото внимание в Съединените щати в продължение на десетилетия.
Въпреки че през 1990 г. е потресен от фокусирането на медийния интерес към проблемите в първия му брак с Ивана Зелничкова, чопленето в раните на личния му живот не разклаща дълбокото му убеждение, че публичността при всички положения е конвертируемо качество.
Знаел го е още по-рано, когато през септември 1987 г. Доналд Тръмп влага над 90 хиляди долара в платени реклами на цели страници във вестниците "Таймс", "Бостън Глоуб" и "Вашингтон поуст". Заглавието им е "Безгръбначната външна отбранителна политика на Америка". В текста, адресиран "до американския народ", са поставени под съмнение ангажиментите на Съединените щати към отбраната на Европа (Западна - бел. а.) и Азия, и е заявено, че Съединените щати "трябва да престанат да харчат пари, за да защищават държави, които могат да се защитят и сами". "Накарайте Япония, Саудитска Арабия и другите да си плащат за военната закрила, като съюзници - продължава текстът - и да помогнем на нашите фермери, на болните, на бездомните ..." Заключението му звучи като инжекция с адреналин на предизборен митинг: "Да не позволяваме никога повече страната ни да служи за посмешище!"
Инвестицията, направена от 41-годишния милиардер, строителен предприемач и бизнесмен в сферата на недвижимите имоти, веднага носи своя благоприятен откат - поредната порция публична сензационност.
Следва покана за среща с членовете на влиятелния "Ротари клуб", в ресторант "Йокънс", близо до град Хемптън - традиционното място за събиране на ротарианците. И тук Доналд Тръмп е иновативен и категоричен в тезите си: "Бюджетният дефицит при управлението на президента Роналд Рейгън (1981-1989 г. - б.а.) трябва да се компенсира, като се наложи данък на съюзниците на САЩ". Търговският баланс с Япония, тоест американският дефицит, трябва да бъде разрешен чрез една по-твърда линия в преговорите, продължава Доналд Тръмп. Четиридесет минутната си реч пред стотиците членове на "Ротари клуб" той завършва с думите: "Не съм тук, защото ще се кандидатирам за президент. Тук съм, защото ми омръзна да гледам как подритват страната ни и искам идеите ми да бъдат чути."
Веднага идва предложението за интервю от Барбара Уолтърс - медийната знаменитост, владееща ефира на телевизия "Ей Би Си Нюз". Тогава на Доналд Тръмп напълно сериозно е зададен въпросът: "Ако имахте възможност да бъдете назначен за президент, без да е необходимо да се кандидатирате, бихте ли приели?" Той влага необходимата доза скромност, за да направи благоприятно впечатление на аудиторията и отговаря, че

ако го назначат за лидер

на свободния свят, ще бъде лишен от удоволствието да бъде победител в избори. И добавя: "Ловната тръпка е това, което обичам най-много".
Предаването на Барбара Уолтърс, озаглавено "Човекът, който има всичко", съвпада с появата на пазара на книгата "Тръмп: изкуството на сделката". Четири дни след излъчването на Фил Донахю представя Доналд Тръмп на милионната аудитория на следобедното си телевизионно шоу. Една зрителка е толкова впечатлена от видяното, че разказва на съпруга си колко силно е била развълнувана от представянето на Доналд Тръмп. Седмица по-късно индиректният зрител на Д.Т. се подписва под писмо, напечатано на машина, което е доставено директно в "Тръмп Тауър" - седалището на бизнеса на Доналд Тръмп:
Драги Доналд,
Не съм гледал предаването, но госпожа Никсън ми каза, че си се представил великолепно в шоуто на Донахю.
Както можеш да си представиш, тя е експерт в политиката и предсказа, че когато и да се решиш да се кандидатираш за президент, ще бъдещ победител.
                Сърдечни поздрави,
                твой Р. М. Н.
(Ричард Милхаус Никсън, тридесет и седмият президент на САЩ).
В книгите си, така също и в непрестанни медийни изяви, Доналд Тръмп отделя постоянно място за подчертаване на собствения си успех.
Както пише Майкъл д'Антонио в биографичната книга "Никога не е достатъчно. Доналд Тръмп и преследването на успеха": "Погледнато исторически, мъжете и жените биват провъзгласявани за герои, когато извършват нещо велико или застанат начело на другите в името на някаква благородна кауза. Онези, които проявяват добродетели и морал, ценени от обществото, наистина заслужават особено възхищение. В този смисъл знаменитости заслужават да бъдат хора само като Жана д'Арк.

В ерата на масмедиите

обаче се появява нов персонаж - "синтетичната знаменитост", както я определя историчката Барбара Голдсмит. Публичността, в каквато и да е било форма, е достатъчна, за да превърне всеки в звезда, всички да го ласкаят, да му обръщат внимание и славата да му носи пари и власт". Както отбелязва Б. Голдсмит, например аферата "Уотъргейт" носи на Ричард Никсън и приближените му близо 100 милиона долара приходи от договори за книги и продажби. Дори и онези съратници на президента, които биват изпратени зад решетките, като Джордж Гордън Лиди, бързо се превръщат в знаменитости и това им носи печалби".
Или както се казва лаконично: "Формулата на успеха е да правиш пари и шум". Още през 1831 г. Алексис дьо Токвил в класическия си труд "Демокрацията в Америка" пише: "Любовта към парите е или водещият, или вторият по важност мотив в основата на всичко, което правят американците."
Затова и близо 96% от американците знаеха кой е Доналд Тръмп, и то дори много преди той да се кандидатира за стопанин на Овалния кабинет в Белия дом.
Както признават и неговите заклети критици, нито Бил Гейтс, нито Стив Джобс, Уорън Бъфет и Хилъри Клинтън са били известни за толкова дълго време. Доналд Тръмп е сред най-обсъжданите личности в Съединените щати в продължение на четири десетилетия. Животът му е изпълнен с победи, падения, после триумфи като птицата Феникс. Затова и

не е приемлив за мнозинството

от американския истеблишмънт. В определени ситуации би саботирал корупционната схема за упражняване на власт. Именно тези стари нрави са проблем, корупционна култура, която изтощава страната. Това беше позицията на Барак Обама, когато се бореше за номинацията на Демократическата партия през 2008 г. срещу Хилъри Клинтън. И той я идентифицираше като символ на старото.
В това и понастоящем силно недоволство от статуквото е и големият шанс на Доналд Тръмп за победа. Поредното "забърсване", този път на президентството.
Де факто предизборната платформа на Доналд Тръмп е осъвременено копие на концепцията на Роналд Рейгън: "Аз имам прости решения на проблемите", която през 1980 г. му проправи пътя към президентския пост. Щемпелувана с марка "Доналд Тръмп", тя изглежда така: "Всяко добро управление е израз на велики идеи. Аз ги имам. Нечестната Хилъри - че понеже е корумпирана и затова е за затвора!".
Посланието е разбираемо и печелившо, тъй като е поднесено с Доналдтръмповата самоувереност "на по-различно равнище". Там, където Доналд Тръмп осъществява проекта "Доналд Тръмп" през целия си съзнателен и хиперактивен живот.

*Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ