27 Декември 2024петък02:32 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Репортаж

Да срещнеш внуците на България

Или как българското училище в Остин съхранява родните традиции

/ брой: 211

автор:Аида Паникян

visibility 2138

- Кои хора са народни будители?
- Хората, които са "събуждали" народа от незнанието, за да се бори за свободата си". За това най-често си говорят през последните няколко часа малките ученици от българското училище в Остин, Тексас. Учителите вече са им разказали кои са Паисий Хилендарски, Христо Ботев, Иван Вазов... А за Васил Левски знаят отдавна. Всеки от учениците (без 4-годишните) трябва да подготви плакат за будител, чиято дейност е била съсредоточена в българския град или региона му, от където са родителите на детето. На плаката трябва да има снимка на будителя или рисунка с лика му, както и информация за него, а детето трябва да разкаже на български за дейността му. Представянето е предвидено за 29 октомври и както в училището, така и в дома на всяко дете тече трескава подготовка за важната дата - 1 ноември. Това е само един от българските големи дни, за които децата учат и отбелязват с различни инициативи. Те може би не говорят български толкова гладко като връстниците си от България, но се стараят да произнасят думите на майчиния си език правилно и да подреждат правилно изреченията, отговорно се отнасят към домашните си упражнения и никога не се цупят, когато възрастен ги поправя за грешките им. Те знаят много неща за България и за родните места на родителите си. Знаят за завета на хан Кубрат и разбират защо хората, когато са заедно, могат да преборят всяка несправедлимвост и да се справят с трудностите - дете взема пет клечки за зъби и на български обяснява, че петте заедно не може да бъдат счупени, но всяка по отделно се чупи лесно. Немалка част от тези познания децата дължат на

родолюбивите си учители

Вилияна Любенова, Ивa Бересон, Десислава Евънс, Офелия Цицкова, Цветомира Любенова, Нели Раб. Българки с педагогическа правоспособност, които отделят по 4-5 часа от неделните си следобеди всяка седмица в продължение на около 9 месеца от няколко години, за да напомнят на българчетата в Америка за корените им, да ги научат да се гордеят с тях и да им откриват нови светове.
Не се пропуска отбелязването на ни един български празник. Безспорно не се подминават и празниците на страната, в която живеят и са част от общността й.
Макар училището да е начално, девет ученика са в паралелката за разширено изучаване на български език като чужд.

Този репортаж май се обърка

защото дойде моментът, в който се наложи журналистът да отговаря на въпроси. А въпросите на децата винаги са умни и изискват точни, но и искрени отговори. "Журналистът сам ли работи или има и други хора?", "Как се прави вестник?", "Как се пeчата вестник?", "Вие колко шефове имате? За какво са отговорни те?", "Трудно ли да се откриват хубави истории?", "С молив и на бележник ли пише журналистът историите си или на компютър?"...     
За репортажа си помолих родителите за съгласието им да снимам децата. Не само, че го получих, но всяко дете поиска да покаже костюма си. Обещаха да пратят на ДУМА и снимка с плакатите, които изработват за народните будители.
Такива са внуците на България. И тя трябва да се гордее не само с децата си, но и с техните деца, които старателно разучават химна, посочвайки на картата на България Стара планина, Дунав, Тракия, Пирин...

Уроци по родолюбие

Поколението на прехода се лишаваше от насъщния, за да плати курсовете по чужд език на децата си. Тези "деца" днес, благодарение и на чуждия език, са успели инженери, лекари, специалисти, получили покана да работят в чужбина. На свой ред те плащат, за да учат децата им български. Беднотия, неуредици, неясни закони прогониха голяма част от децата на България, разпръснаха ги по целия свят. Но те не забравят родината си и се отплащат, като от своя страна полагат усилия, за да възпитат своите деца в преклонение към българщината. Навярно така трябва да изглежда един урок по родолюбие в началото на XXI век. България не е изгубена - тя е в ръцете на внуците си.
Училището в Остин също минава своя собствен път, по който се учи на родолюбие. Преди 15 септември ръководството му, подпомогнато от българската общност в щатската столица, положи немалко усилия да намери нов дом за школото. Църквата, която миналата година е предоставила помещения под наем, тази година затваря заради ремонт. Но учебните занятия започнаха без нито ден закъснение в нов "дом", а на 17 септември откриването на учебната година събра множество българи в един от парковете на Остин, където децата рецитираха стихотворения и пяха български песни.

Оценката по български може да част от американската диплома за гимназия

Неделното училище в Остин е своеобразен клон на Първо българско училище "Елин Пелин"-Тексас и е част от фондация "Елин Пелин", която развива дейност в този щат. Тази учебна година всички деца от трите тексаски града - Хюстън, Сан Антонио и Остин, са вече 96. Интересът към Остинското училище сериозно се увеличава - миналата учебна година са били 25 деца, а тази са вече 36 в шест паралелки. Обучението се провежда по програма на МОН, а от България идват учебници и учебни помагала, разработени специално за чужбина.
Училището е част от Асоциацията на българските училища в Америка (АБСА), една от целите на която е да осигури провеждането на изпита АЛТА на български език по американската система. Изпитът дава на подрастващите възможност да получат сертификат за глобален печат, носещ кредити в повечето университети в различните щати, както и щатски печат, изразяващ се във възможността оценката по български език да се включи в дипломата от гимназията.
Не, не сертификатът е причина да записваме децата си в българско училище, коментират родителите. Всеки от тях е категоричен, че иска детето му да знае повече за България, да прекарва време с връстници българи, да говори български. Неделите в българското училище са възможност и за възрастните да се видят, да си поговорят.  

Постиженията на българчетата

Макар училището да е младо, малките му възпитаници разнасят славата му.  
През миналата учебна година българското училище в Остин участва в проекта "2023 г. Заедно на пролетните празници", включващ пет конкурса по повод на пет български празника: за най-красива мартеница по случай 1 март, за рисунка на тема "Свободна България" по случай 3 март, за най-красиво великденско яйце, за най-хубавото гергьовско агънце, за най-красиво изработена картичка с ръкописен поздрав за 24 май.
Трима възпитаници на училището са първенци сред всички деца в САЩ, посещаващи български училища: Зоя Стрикланд в конкурса за рисунка на тема "Свободна България" по случай 3 март във възрастта 4-7 г., Калина Раб е победителка в същия конкурс, но във възрастта 12–18 г., а Абигейл Миа Галвез спечели първо място в конкурса за най-хубаво гергьовско агне сред 8-11-годишните.
Стремежът на учителите е да научат децата да съхраняват българските традиции и обичаи и през учебната 2022-23 година училището взема дейно участие и в другия проект на Асоциацията на българските училища в Америка: "Декември 2022 г.: "Да запалим Коледния дух заедно".
От тази учебна година в Остин има и една новост, която привлича не само децата и юношите - народни танци с ръководителки Йоана Тасева и Яна Колева.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ