17 Юли 2024сряда17:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да си смени ли Македония името?

Протакането на това решение може да предизвика социални вълнения

/ брой: 159

автор:Дума

visibility 345

Дойче веле


Трябва ли Македония да си смени името? Заслужава ли си тази жертва заради едното присъединяване към ЕС? Македонци от различни краища на страната коментират този въпрос отчасти твърде противоречиво.
"За да няма евроскептицизъм, на хората трябва да се обясни какво точно означава да станем част от ЕС. Трябва да има положително отношение към този процес, защото той самият е много положителен. Що се отнася до името, спорът с Гърция е решим - както всеки друг спор. Нужно е да се намери компромис", казва Елена Андреевска от университета в Тетово.
На сходно мнение е и Благоя Мирчевски, също от Тетово. Според него твърдият курс на сегашните управляващи би могъл да се отрази зле на Македония, защото един ден Евросъюзът може и да се умори от тези игри - и да обърне гръб на страната.

"Това е нечовешко!"

Осман Кадриу от университета ФОН в Скопие смята, че Гърция няма право да се бърка на Македония по въпроса за името. Според него, ако се постигне някакво компромисно решение, то трябва да се подложи на референдум, защото последната дума се полага на македонските граждани. Ашмет Елезовски, изпълнителен директор на неправителствената организация "Ромски национален център - Англунипе", смята, че е неправилно и нечовешко македонците да бъдат притискани с искането за смяна на името. От името на ромите той предлага да се постигне договореност с Гърция, съгласно която гърците биха имали право да наричат Македония с такова име, каквото е договорено между двете държави.
Стоян Дуковски от Струга е на друго мнение: "Македония няма друга алтернатива освен Европейския съюз, защото ЕС означава върховенство на закона и благоденствие. Със сегашното правителство не можем да влезем в Евросъюза. Гърция е много ядосана на този кабинет и е илюзия да очакваме, че с него ще се интегрираме в Европейския съюз. Вижте Сърбия, вижте Косово, те си решават нещата, само ние се инатим на Европа".
Перица Спасовски от Куманово държи на официалната македонска позиция: "Трябва да се изпълнят критериите на ЕС, но не и да се променя името. Ние трябва да запазим името и идентичността си. Ако Европа е съгласна да ни приеме така - добре. Не ни се налага на всяка цена да влизаме в Евросъюза, има и по-висши идеали".

"ЕС е най-важната цел"

Лулзим Мехмети от Кичево вижда в бъдещото еврочленство ефикасно лекарство срещу междуетническите предразсъдъци. Според него влизането в Европейския съюз ще сплоти отделните групи и ще ускори интеграцията на цялото македонско общество.
А професор Хавзи Мустафа от Съюза на албанските интелектуалци в Македония казва следното: "Албанците не биха приели името "Славянска Македония". Но не бихме се противопоставили на други прилагателни или вариации на името. Ние също държим да се запази идентичността на македонците. Протакането на това решение може да предизвика социални вълнения, защото ще бъдат блокирани чуждестранните инвестиции и съответно откриването на нови работни места. Не вярвам обаче, че може да се стигне до сериозни политически или етнически проблеми".
Вейсел Мемеди от Гостивар е убеден, че еврочленството е най-важната цел на Македония. Ако не се реши спорът за името, Македония няма да влезе в Евросъюза и ще остане напълно изолирана, смята той.
На сходно мнение е Ирфан Емин от Тетово: "Трябва да се говори с всички групи хора: с безработните, с младите, с онези, които търсят някаква перспектива. И да ги попитаме наистина ли са съгласни да се откажат от влизането в Европа само заради името. Мисля, че и македонците, и албанците биха приели промяна на името. Заради влизането в Европейския съюз трябва да променим името на държавата, в противен случай ще си останем буферна зона - и държава без икономически и политически капацитет".


Спорът за името, който попречва на интеграцията на Македония в ЕС и НАТО, е труден за решаване и не може да се предвиди дали и как може да бъде преодолян. Това смятат американските анализатори Даниел Сървър и Едуард Джоузеф, пише македонският в. "Вечер". Според Сървър в момента не се вижда възможност за решаване на спора с Гърция.
"Македония би трябвало да стане член в ЕС и НАТО под името Бивша югославска република Македония", заявил Сървър.



Македония: да бъдеш или да не бъдеш


На този плакат е изписано: "Едно име, една нация - Македония завинаги"


Какво става със споразумението за добросъседство между София и Скопие?

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 371

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ