05 Май 2024неделя20:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да се погрижим, докато е време!

Младото поколение се нуждае от всекидневно внимание към проблемите му, а не само на посветения му международен ден

/ брой: 183

автор:Кристиела Симеонова

visibility 103

В една от десетте препоръки за спокоен и уравновесен живот, които папа Франциск формулира наскоро във връзка с първите 500 дни от неговия понтификат, главата на Римо-католическата църква призова заедно да намерим творчески подход за осигуряване на работа на младите. "Ако липсват възможности, (младите) лесно се поддават на дрогата. Много е висок процентът на самоубийствата сред безработната младеж. Не е достатъчно да ги нахраним, трябва да им измислим едногодишни курсове за водопроводчици, електротехници, шивачи. Достойнството се проявява във възможността да носиш хляб вкъщи."
Чудесен повод да повторим тези думи е предстоящият утре Международен ден на младежта. На 17 декември 1999 г. Организацията на обединените нации одобрява предложението на Световната конференция на министрите, отговарящи за младежта (Лисабон, 8-12 август 1998 г.), 12 август да бъде обявен за Международен ден на младежите. За първи път денят се чества през 2000 г. Целта на този ден е да поощри диалога между поколенията, който почти липсва, и да се възпита чувство на по-голяма отговорност към младите. Макар че проблемите на младите трябва да ни вълнуват всекидневно, а не само един ден в годината.
От 2000-та всяка година различен проблем на световната младеж се избира за тема на деня. През 2013 г. 12 август бе посветен на имиграцията сред младото поколение и произтичащите от нея проблеми. Темата на тазгодишния 12 август е "Младежите и психичното здраве", като отбелязването на деня ще протече под наслова

"Психичното здраве има значение"

Младежите, страдащи от психични заболявания под различна форма - кои по-леки, кои по-тежки, често пъти стават жертва на дискриминация, тъй като, въпреки видимия прогрес и нестихващите усилия, съвременното общество, колкото и съвременно да е, трудно приема различните и бързо им лепва клеймо. А това е дискриминация, породена от липсата на осведоменост и разбиране. Това отношение води до пълно социално изключване. Обезкуражава тези хора да потърсят помощ от страх да не им бъде лепнат етикетът на по-различни от останалите. Нерядко страдащите от психични разстройства срещат неразбиране и сред своите близки, които ги възприемат като досадна неприятност.
Разбира се, много усилия са нужни, за да се преодолее това "петно", да се осигури на младите хора с психични заболявания пълноценен и здравословен живот, далеч от изолацията и незаслужения срам. Призивът на тазгодишния 12 август е - ти можеш да бъдеш част от това и да помогнеш на тези хора да постигнат своите мечти и цели, защото те, също като нас, имат такива. Целта е да се повиши осведомеността, както и да се изтъкне опитът на смели, млади хора, които са избрали да говорят за проблемите си, за да ги решат по-лесно, както и да се достигне по-лесно до младите хора в тяхната семейна, училищна или работна среда, за да им се помогне, тъй като голяма част от тях не търсят помощ, а и трудно някой забелязва проблемите им. Ако на тези младежи им бъде даден шансът да се развиват, може би ще покажат много заложби, които самите ние не притежаваме.
Според Световната здравна организация (СЗО) всеки четвърти човек на планетата страда от някаква форма на психично заболяване. И това може да сме аз или ти, независимо от социално положение, образование, религиозна принадлежност и т. н. На световно ниво е изчислено, че всяка година приблизително 20% от подрастващите и младежите страдат от някаква форма на психично заболяване, като 80-90% от тази група живее в слаборазвити страни.
Съвсем нормално е децата и подрастващите да преживяват различни форми на емоционални разстройства, докато растат и се развиват. Съвсем нормално е децата да изпитват тревога и безпокойство, свързани с училището, или пък младежите да изпадат за кратко в депресия - възрастта е такава. Когато обаче симптомите се задържат твърде дълго, тогава става опасно и трябва да се потърси лекарска помощ.
Според скорошно австралийско проучване, базирано на данни от 12 страни, се повишава броят на момичетата и младите жени, които

страдат от силно безпокойство и депресия

Като основна причина за тези състояния е стресът, на който са подложени, когато трябва да взимат важни решения за бъдещето си, както и очакванията, които обществото им възлага - като фалшивите норми за безупречен външен вид. Не на последно място, цитираното от "Мейл онлайн" проучване, посочва и икономическия фактор като една от основните причини за стреса. Страдайки от депресия и силно безпокойство в ранна възраст, човек се обрича нерядко това състояние да стане перманентно и да продължи и през останалата част от живота - почти при една четвърт от децата, страдащи от подобни състояния, съществува реална възможност в по-късна възраст да се отдадат на пороци като алкохолизма или наркоманията.
Сегашната младеж е подложена на особен риск от психични разстройства. Комбинацията от рискови фактори допринася за повишаване на вероятността от подобни заболявания.
Навярно почти всеки, ако не се е сблъсквал лично, то поне е чел за случаи на млади хора, които изначало са прилежни и вдъхновени да вървят все напред и нагоре, но впоследствие нещо се  променя. Това може би е историята на ваш близък или пък съсед, който се оттегля лека-полека от живота около него, стои заключен в стаята си с часове, не гледа телевизия, не излиза навън с приятели. Загубва интерес към всичко и често в главата му се появяват дори мисли за смъртта. Често пъти близките не обръщат нужното внимание, смятайки, че това е нормално - такъв си е човекът. Както става ясно по-късно - човекът е искал много от живота, искал е да учи, да работи, да е успешен, но в един момент просто загубва енергията за всичко това, изпада в депресия, която може да има и тежки последствия, стигащи до самонаранявания, които са своеобразен вик за помощ и знак за това, което не успяваме да видим. Или пък опити, нерядко и успешни, за самоубийство. Самоубийството, което е една от основните причини за смърт сред младите.

Никак не им е лесно!

Днес подрастващите и младите хора са близо 1,8 милиарда. Голяма част от тях живеят в развиващите се страни и техният брой се очаква да се покачи. Те формират социалното и икономическото развитие на човечеството, реформирайки съществуващите социални норми и ценности, строят основите на световното бъдеще, на нашето утре. Пораствайки преждевременно, много по-рано от предишните поколения, те имат големи очаквания за себе си и обществото. В мечтите си изграждат образа на по-добрия свят. И се стремят към него. Свързани помежду си, както никога досега, чрез социалните медии и глобализацията, те направляват социалния прогрес и директно влияят върху устойчивостта на техните общности и нации.
Въпреки значителния напредък, на много юноши - особено момичета, е отнета възможността за реализация на пълния им потенциал. Твърде голям е все още процентът на децата, непосещаващи училище. Около 215 млн. деца работят, докато 75 млн. млади хора (на възраст между 15 и 24) не могат да си намерят работа. Милиони момичета - 1 от 4, са подложени на сексуален тормоз. 1 от 3 млади жени пък са принуждавани да се омъжват насила и в твърде ранна възраст да стават майки, което от своя страна увеличава риска от здравословни проблеми. Ситуацията е още по-лоша за милиони млади хора, живеещи в зони на военни конфликти или хуманитарни кризи.
Освен всички тези проблем младежите страдат и от

задълбочаващата се криза с младежката безработица

- три пъти по-вероятно е млад човек да се окаже без работа в сравнение с възрастен. Почти 73 млн. младежи в света, което е с 4,1 млн. повече спрямо 2007 г., търсят работа. Международната организация на труда предупреждава за "погубено" поколение, което преживява страшната комбинация от висока безработица, бездействие и риск от намирането на несигурна и нископлатена работа. В Европа, въпреки мненията на някои експерти, че се наблюдава съвсем "бледо" съвземане от кризата, безработицата сред младите, особено в някои страни, остава на неприемливо високи нива. Да се надяваме, че младежката гаранция и средствата за борба с безработицата сред младите, които задели Европейският съюз, ще обърнат негативната тенденция.
Нашето утре - младите хора, заслужава безопасен и пълноценен живот, заслужава възможността да развие потенциала си, да управлява успешно живота си, да прави грешки и да се учи, да променя света към по-добро. То иска само повече внимание и загриженост! Не иска да бъде подценявано!
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ