26 Април 2024петък20:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регион Мизия

Д-р Валентина Александрова: Грижата за здравето на хората е приоритет за община Троян

В диалог и разбиране решаваме проблемите на троянчани, казва депутатът от "БСП за България"

/ брой: 241

автор:Юлия Кулинска

visibility 3364

Д-р Валентина АЛЕКСАНДРОВА е родена в Троян. Завършила е Политехническата гимназия "Васил Левски" в града и Висшия медицински институт в Плевен. Има специализация по клинична лаборатория, работила е като началник на такова звено в Многопрофилната болница за активно лечение в Троян. Била е общински съветник и председател на Общинския съвет в града.

Депутат в 44-ото НС от ПГ "БСП за България", избрана от 11 МИР - Ловеч. Член е на комисиите по здравеопазване и по вероизповеданията и правата на човека. Омъжена, с 2 деца. Владее руски и английски език.

"ГЕРБ не искат да реанимират болната система на здравеопазване, която вече е почти в колапс"

- Д-р Александрова, кои основни проблеми жителите на Троян поставят пред вас при срещите ви с тях?

- Проблемите, които жителите на Троян споделят с мен, са сходни с тези, които виждаме в цяла България. Те са свързани най-вече със социалната несправедливост и неравенствата. Хората стават все по-бедни и са обзети от страх, че няма да могат да посрещнат насъщните си потребности.  Това, че протестите позатихнаха, не означава, че троянчани са се примирили или отказали да търсят правдата. Те не вярват на правителството и съм убедена, че ще продължат да изразяват по един или друг начин своето недоволство. Жителите на Троянска община са притеснени от реформите в здравеопазването, в образоването, от демографския срив. Те се оплакват, че нямат перспектива, че не виждат светлина в тунела, че не са сигурни за бъдещето на своите деца. Всичко това създава усещане за безнадежност и безвремие.

Българите излязоха на улицата, защото им омръзна управляващите да ги залъгват с празни обещания, защото пропастта между хората става все-голяма, защото искат смяна на системата. Призивът им е правителството да си отиде. Недоволните скандират на протестите с "Оставка!" и "Мафия!".  

- Вие сте работили дълги години в болницата в Троян. Какво е състоянието на общинското здравеопазване?

- В нашата община проблемите със здравеопазването не са толкова силно изразени, като на много места в страната, защото здравето на хората е приоритет за местната власт. Все още общинската болница работи добре, благодарение на финансовата подкрепа на общината и на Общинския съвет. Тревогата на лекарите е как новите промени, които идват след приемането на бюджета на здравната каса, ще рефлектират в работата на малките лечебни заведения, каквото е това в Троян.

  През последния месец притеснение предизвика решението на трима общопрактикуващи лекари, които работят в Троян, да напуснат постовете си. Причините са различни, това обаче е тревожна и симптоматична тенденция, за която хората споделиха по време на срещите ни при представянето на "Визия за България" в страната. За решаването на проблема преди дни кметът на Троян Донка Михайлова инициира среща с участието на членовете на здравната комисия в Общинския съвет, представители на Районната здравноосигурителна каса, на Регионалния център по здравеопазване и лични лекари. На нея стана ясно, че при създалата се ситуация около 3000 троянчани ще останат без джипита, а много от другите лични лекари не искат да записват нови пациенти.  Обсъдихме сериозно проблема и в крайна сметка в откровен разговор общопрактикуващите лекари се съгласиха да поемат пациентските практики на своите колеги, за да не остане нито един човек без здравна помощ. Но това е само един екшън план за Троян, защото големият проблем за недостига на лични лекари не е само в нашата община, а в цялата страна. И той не е в липсата на медици, а в самата система на структуриране и на тяхното териториално разпределение. От години най-много лекари липсват в доболничната помощ и това през следващите години ще се усети още по-осезаемо. 

- Какви нови инициативи ще предприемете около  недостига на лични лекари?

- След разговора в Троян поех ангажимент да започнем в парламента дискусия в тази посока, включително да внесем питане към министъра на здравеопазването Кирил Ананиев съгласно наредбата за достъп до медицинска помощ. Очаквам смислена дискусия между народните представители от всички парламентарни групи, за да набележим какви мерки в дългосрочен план трябва да бъдат взети за осигуряване на необходимия брой общопрактикуващи лекари, така, че нито един българин да не бъде ощетен. Продължава да стои нерешен и проблемът със здравно неосигурените лица. Дебатите по него също предстоят в Народното събрание и ние от ПГ "БСП за България" ще го инициираме чрез питане или въпрос към министър Ананиев. 

- Какво е мнението на вашите троянски колеги за предложените от здравния министър модели за реформа в здравеопазването? 

- Троянските лекари не приемат нито един от двата алтернативни модела, които министър Ананиев отдавна афишира и рекламира. И докато обещаваше диалог с лекарите, министерството тупа топката и си ги прокарва тихомълком. Припомням, че първият модел предвижда здравната каса и застрахователите да се конкурират и хората  да избират къде да отиде 8-процентната им вноска. При втория вариант тя ще отива в касата, както е сега, но ще има и задължителна здравна застраховка. При този модел на осигуряване касата и пациентът ще си поделят сметката за лечение до определена сума, всичко над нея ще е за сметка на застрахователя. Явно ГЕРБ не искат да реанимират болната система на здравеопазване, която вече е почти в колапс, да продължи да съществува в точно този си вид и да не бъде излекувана от корупцията, която се шири там. От медиите научаваме, че има и трети модел, но все още никой не го представил в здравната комисия в НС и никой не знае какво включва той.  Това ще е един от въпросите ни по време на парламентарния контрол.  

- Как е осигурена здравната грижа в малките населени места в Троянско?

- Почти всички населени места в Троянско са с осигурени лекарски практики. Такива са разкрити в по-големите села Шипково, Бели Осъм, Добродан, Дълбок дол и др. Нито един от жителите на общината не е останал необгрижен и без медицинска помощ. Но не бива да забравяме, че според нашите закони не лекарят избира пациента, а обратното.  Много от пациентите по селата имат предпочитания към строго определен специалист, дори и когато той има кабинет в града. И ние не можем по никакъв начин да повлияем на избора и на решението кой да ги лекува. Нещата са двустранни. Смятам, че лекарите, които са намерили своето поприще на село и са се заели с нелеката задача да помагат на хората в отдалечени населени места, би трябвало да бъдат стимулирани по някакъв начин. Държавата трябва да се погрижи за това лекарската практика на село да стане привлекателна и предпочитана. 

- За да си купят лекарства, много от хората по селата са принудени да пътуват до града. Как според вас може да се намери решение на проблема?

- Страната ни е на едно от челните места по брой аптеки на глава на населението в Европа, но е на едно от последните места по достъп до фармацевтични услуги. Това призна и министър Ананиев в отговор на депутатски въпрос за проблемите с снабдяването с лекарства. Много пациенти остават без жизненоважни лекарства, защото живеят в малки населени места, където медикаменти не се продават. В България към момента има 3996 аптеки, но 16 малки общини с население от 50 000 души нямат такива. Преди 3-4 години от МЗ обещаха да изработят т.нар. аптечна карта, която да покаже къде в страната има дефицит на местата за лекарства. Както повечето обещания на ГЕРБ и тази идея не беше реализирана.

Жителите на Троянско споделиха с мен желанието си доставката на лекарства да се организира чрез мобилни аптеки на колела, които да бъдат спонсорирани от общините. На някои места в страната има подобни "пътуващи аптеки", но за момента те са незаконни. За да станат легални, трябва да се направят поправки в законодателството. Пациентите предлагат и друг вариант за по-лесен достъп до лекарства - те да се продават от лекарите, които имат практики в съответното населено място. Решения на проблема има, но то зависи от добрата воля на държавата. Засега такава, за съжаление, няма.

- Каква е панацеята за излекуването на здравеопазването у нас? 

- Въпросът едва ли има еднозначен отговор, защото метастазите от наложената система са обхванали цялата система. Трябва да се работи за обръщане на пирамидата - повече достъпна медицинска помощ в доболничната система, което, за съжаление, с новия бюджет на здравната каса не  се постига.

Според социологически проучвания българинът поставя на първо място проблема със здравето. Ние, от БСП, сме категорични, че болниците не трябва да са търговски дружества само с цел печалба. Времето показа, че навлезе ли икономическият интерес в здравеопазването, той накърнява интереса на пациентите. Затова нашата основна теза, залегнала и в проекта "Визия за България", е да се прекрати съществуването на държавни и общински болници като търговски дружества, а те да бъдат регистрирани като лечебни заведения. И като такива да получават държавни средства. 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ