20 Октомври 2025понеделник12:41 ч.

Д-р Симидчиев: Трябва разяснителна кампания защо да се носят маски какво е дистанция

автор:Дума

visibility 3153

Трябва да се въведат допълнителни мерки и да се наложи строг контрол на спазването на досегашните. Нужна е и добра разяснителна кампания защо трябва да се носят маски и какво означава физическа дистанция. Това е мнението на пулмулога д-р Александър Симидчиев, който участва в сутрешния блок на БиТиВи.

Този процес, ако бъде оставен без някакъв контролен механизъм, той ще расте и ще довежда до това, че здравната система ще започне да получава все повече и повече пациенти. Голяма част от тях ще трябва да влязат в интензивни отделения, предупреди специалистът.

Според него маските и дистанцията, ако се спазват, са достатъчно ефективни, за да се намали до 30% ръстът на новозаразените.

Той смята също, че резкият скок на новите случаи се дължи в голяма степен на училищата. Децата не боледуват толкова много, но има разпространение. Училището е едно място, през което инфекцията може да се разпространи във всички останали социални слоеве и това се случва, каза Симидчиев.

Коментира също, че е много трудно да се различат симптомите на грип и на коронавирус. Характерното за коронавирусната инфекция е загубата на обоняние и вкус. За стандартния грип по-характерното е болката в мускулите. Това обаче са доста несигурни симптоми. Единственото сигурно нещо е лабораторното изследване, обясни пулмологът.

В момента по-вероятно е да сме заразени с коронавирусна инфекция. Ако имаме симптоми, е по-вероятно да бъдат свързани с нещо, което е често в момента. В момента все още нямаме ръст на грипа и настинките. Поради тази причина оплаквания, които са свързани с обичайните настинки, би следвало да се предполага, че е по-вероятно да е коронавирус, обясни Александър Симидчиев.

Най-характерното за това заболяване е, че протича на вълни и обикновено много по-продължително време, допълни той.

43 000 души прекъснали образование през 2024 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Ден на траур в Созопол заради катастрофа

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 195

България получи още два самолета Ф-16

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 195

Рибата поскъпва заради намален улов

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Най-големите загуби на вода у нас гонят 90%

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Чуждите инвестиции у нас са паднали с 11% за година

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 195

В Киев: Зеленски се върна от САЩ с празни ръце

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Атина раздава безплатни ваучери за зимна почивка

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Атака срещу партията на полския премиер

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 195

Нация от наематели?

автор:Мая Йовановска

visibility 0

/ брой: 195

Недоуменията на пълен левак

автор:Юри Михалков

visibility 1

/ брой: 195

Така започва полудяването и самообожествяването

visibility 1

/ брой: 195

Най-хуманното и най-истинското предложение

visibility 2

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ