27 Април 2024събота01:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Д-р Мими Виткова: Закъснялото лечение е причина за тежките последици

Пазарът в здравеопазването не работи. Докато не се промени философията на управление на системата, нещата ще продължат да са в пълен безпорядък, казва експертът

/ брой: 216

автор:Аида Паникян

visibility 1354

Д-Р МИМИ ВИТКОВА е председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и бивш министър на здравеопазването (1995-1997). Специалист е по вътрешни болести и ревмокардиология. Специализирала е ехокардиография в гр. Делфт, медицинска статистика в Москва и здравна икономика в Йорк.

- Д-р Виткова, управляващите повтарят, че системата е понатоварена, но работи добре, докато все повече пациенти нямат достъп до медицинска помощ, обикалят по болници, умират в линейки, а медиците са на предела на силите си. Очакваше ли се такова нещо?

- Беше сигурно, че ще се случи, след като изтървахме спокойните летни месеци, за да подготвим системата, да подготвим кадри... Знаем състоянието на здравеопазването ни, знаем колко е висока средната възраст на лекарите, особено в провинцията, където огромна част от тях са над 70 г., знаем за тежкия дефицит на медицински сестри. Лятото имаше достатъчно време да бъдат подготвени студентите по медицина от последния курс да влязат в болниците. Времето бе достатъчно да се направят планове при какво натоварване на дадена болница те да работят и в кои сектори да бъдат. Лятото бе достатъчно да се определят болниците, които ще се занимават с коронавирус. Ако бяха отделили в големите градове поне по една болница за КОВИД-19, опашките пред лабораториите нямаше да са такива. 

- Сега късно ли е?

- Мисля, че да. Друго безумие са лабораториите - на една и съща опашка са хората, които трябва да си мерят кръвната захар и холестерола, и тези със симптоми на КОВИД-19, които чакат за PCR тест. На тези опашки всеки четвърти е положителен и заразява другите. Не смятам, че е правилно решението всяка болница да приема пациенти с КОВИД-19. Няма как да не се смесват потоци - рентгеновите апарати са едни и същи. А в София, където има толкова много болници, спокойно можеше да бъдат затворени някои и реорганизирани за КОВИД-19.

Идва зима, когато се увеличава травматизмът, а "Пирогов" е отделила над 200 легла за КОВИД-19. Къде ще отидат пациентите със спешни травми? Защо точно "Пирогов" е натоварена с инфекциозна патология, а в града има пет общински болници с достатъчен леглови капацитет? Те имат нужда кадрово да бъдат подпомогнати. Медицинските центрове в тях можеха да поемат извънболничната помощ при коронавирус. А сега какво се случва? Който е положителен, обажда се на личния лекар по телефона. Никаква комуникация с лекар! В други страни, предимно азиатските, организацията е стройна и ясна и в момента те са извън епидемичната обстановка. Как се справиха? Там всеки положителен се преглежда от лекар, а ако има белодробен проблем, прави се не само рентген, а и скенер, за да се уточни какъв процент от белия дроб е засегнат от вируса и това е критерият дали пациентът да бъде приет в болница или да остане на домашно лечение. Закъснялото лечение е причина за тежките последици.

У нас в момента кой наблюдава пациента на домашно лечение? Кой преценява дали се е влошил или има подобрение? Хората са изплашени и понякога, без да има нужда, звънят на Бърза помощ. Те са оставени сами на себе си - знаят, че са заразени, с тежко заболяване са, но няма с кого да комуникират. В азиатските страни, които успешно се справят с вируса, се изградиха колцентрове на регионално и национално равнище, където всеки положителен може да комуникира с лекар по телефона. У нас на вратата на джипито има табела: "Който има клиника на респираторно заболяване, да не посещава кабинета". Хората му се обаждат, той назначава антибиотик по телефона. Наши осигурени се жалват, че в аптеката не им дават антибиотик без рецепта... В момента извънболничната помощ е извън борбата с епидемията. 

- Идеята за командироване на медицински специалисти от доболничната помощ в болница или от едно лечебно заведение в друго ще реши ли кадровия проблем?

- Тъкмо за това решение казвам, че не трябва да се взема в средата на ноември, а трябваше да бъде внимателно обмислено през лятото и ясно разписано, когато натискът върху системата не беше толкова голям. В същото време министърът казва, че тепърва ще бъдат променяни закони, ще бъдат лишавани от финансиране болници, които откажат да разкрият КОВИД-легла. Но те са търговски дружества, с какво право? Нали така е изградена системата - пазарът решава всички проблеми. Защо и сега да не ги решава?

Не трябва да стоварваме това, което сега се случва, само на този министър, а на цялото правителство. Кабинетът проспа времето, което вирусът ни даде да се организираме. И вместо да се организира, смени здравния министър. На всичкото отгоре усещам неодобрението на главния държавен здравен инспектор към политическите решения. Дали и какво ще се затвори не е здравно, а политическо решение, и то на цялото правителство, което носи отговорност за него. Вместо да се раздават детски надбавки и на децата на милионерите, парите можеха да се използват в помощ на туризма, хотелиерството, ресторантьорството. И не да се забраняват плановите операции, преди да бъдат затворени дискотеките и нощните барове. 

- Какви са прогнозите ви?

- Изходът от тази ситуация не е проблем само на здравната система. Ако не се въведат ограничения, които даже може да засегнат някои икономически сектори, нещата ще се влошат. По американски сценарий ли ще се движим? Всички страни по света знаеха какво ще се случи през есента, ние - също. В европейските държави, където има стабилни здравни системи, се налага вечерен час, а у нас всичко работи. Докато не бъдат въведени други ограничения, ефектът от които ще се види след 3-4 седмици, системата на здравеопазване ще върви надолу.

Заради недоверието по улиците все още виждаме хора, които не спазват мерките. Може ли от едната страна да оставим заведенията да работят, а от другата - лекари и сестри с изранени от очилата лица да работят в КОВИД-отделенията денонощия наред? Утре няма да има кой да ни лекува. Най-малко 10 години са необходими за изграждане на лекар специалист. Имаме ли това време, след като 20 години оставихме с лека ръка кадрите ни да изтичат, без да ги питаме защо напускат и без да им създадем условия да останат? Нормално ли е бедна България повече от 20 години да подготвя безплатно медицински кадри за богатата Западна Европа и Америка? Шест години българските граждани издържат с данъците си студента по медицина в държавна поръчка, а той, като вземе диплома, отпътува за чужбина. Щом е приет държавна поръчка, трябва да подпише договор, че след това 6 години ще работи в страната, а ако не иска, нека да заплати обучението си и е свободен да напуска. Какво недемократично или непазарно има в това? Същото положение е и с медицинските сестри - оставиха ги на минимална заплата и те всички заминаха.

- Увеличават се парите на НЗОК, кабинетът се хвали, че увеличава парите и на МЗ, дават се добавки към заплатите на медицински служители. Тези пари ще помогнат ли?

- Повечето дадени пари би трябвало да решат голяма част от проблемите, но въпросът е как ще бъдат използвани. Едно е да има пари, друго е да бъдат използвани ефективно, така че не мога да прогнозирам как ще бъдат усвоявани. Разбира се, от ограниченията, въведени за останалата патология, навярно има някакви икономии, но трябва внимателно да се направи балансът. С инфекциозната патология ще имаме доста продължителна битка. 

- Много инфекциозни отделения в страната бяха закрити, лекарите инфекционисти намаляха в годините. Защо се случи всичко това?

- Причината пак е пазарно ориентираното здравеопазване. Например в родния ми град Видин закриха инфекциозното отделение, защото не носи печалба, изхвърлиха на улицата двама лекари със специалност по инфекциозни заболявания. А сега КОВИД-патология се лекува от други специалисти, без всякаква предварителна подготовка. Казвам го с цялото ми уважение към колегите. Неврологията е закрита, а инсултно болните на цялата Видинска област се лекуват във вътрешното отделение на Белоградчишката болница, където невролог на възраст над 75 г. идва 2 пъти седмично. 

Големият извод от тази епидемия е: пазарът в здравеопазването не работи. Това е система от националната сигурност на държавата. И в момента правителството го доказва, защото натовари само държавните болници да се занимават с тази патология, а сега заплашва частните, които не искат да се занимават с нея или нямат такъв ресурс. Не може да бъдат обвинявани директорите на болниците - държавата е отговорна за изхода от тази криза и затова тя трябва да има лостове да управлява системата. Докато не се промени философията на структуриране и управление на системата, нещата ще бъдат в пълен безпорядък.

- Какви трябва да са стъпките?

- Те са елементарни. Първо - смяна на търговския статут на всички, които ползват обществен ресурс, независимо от собствеността. Може би и частни лечебни заведения ще пожелаят да ползват обществен ресурс. На второ място - система за регулиране на възнагражденията. Диспропорциите между отделните лекари и между лекарите и останалия персонал са огромни. Не говоря за уравниловка, а заплащането да отразява квалификацията. Ако продължават нещата така, цели региони в страната ще останат без лекари.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ