16 Юли 2025сряда04:45 ч.

Чужди медии: България има проблем с демокрацията

Превръща ли се Борисов в новата черна овца на ЕНП, пита "Евронюз"

/ брой: 135

автор:Дума

visibility 786

Проблем с демокрацията и върховенството на закона у нас виждат чуждите медии. В коментарите си за протестите в България те питат риторично дали премиерът Бойко Борисов не се превръща в новата черна овца на ЕНП. Франс прес припомня, че няколко сериозни скорошни инцидента с участието на влиятелни олигарси предизвикаха гняв в страна, в която политиката и големият бизнес са неразривно свързани. Според медията управлението на Борисов е било атакувано заради редица корупционни скандали, но два инцидента са разпалили недоволството - първият е свързан с Ахмед Доган, който е определен като "влиятелен поддръжник на Борисов", а вторият е влизането в офисите на двама съветници на президента на Румен Радев, критик на управлението.

Либералният словенски вестник "Сме" обвинява ЕС в прилагане на двоен аршин по отношение на върховенството на закона. Вестникът пише, че ЕК и ЕНП редовно критикуват Виктор Орбан, а в същото време в България управлява човек с връзки с организираната престъпност и въпреки това нищо не се случва, а Борисов си остава уважаван член на ЕНП. Подобни мнения има и в други публикации. "Християндемократът Борисов може да се превърне в новата черна овца на Европейската народна партия", пише "Евронюз", като разказва, че се надигат гласове, които настояват най-голямото европейско семейство да се дистанцира от българския премиер. "Европейски съюз, сляп ли си"? Това гласи един от банерите на многохилядния протест в София, цитиран от "Зюддойче Цайтунг". Изданието отбелязва, че ЕНП е изразила подкрепа за правителството на Бойко Борисов, но насрещният вятър е дошъл от друг важен партньор - САЩ. Според "Тагесшпигел" Борисов представлява олигарси, не прави почти нищо срещу корупцията и не е толкова строг по отношение на демокрацията и върховенството на закона. Изданието също е на мнение, че ЕНП изразява малко притеснение по отношение на Борисов, за разлика от случая с унгарския премиер Виктор Орбан.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ