28 Април 2024неделя13:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Чуждата поръчка за АЕЦ "Белене"

Правителството на Борисов ще угоди на американците и няма да започне строежа на Втора атомна до края на мандата си

/ брой: 45

автор:Георги Георгиев

visibility 210

Едва ли е имало до момента по-сериозна нагледна аргументация за нуждата от строителството на АЕЦ "Белене" от събитията от тази зима. В рамките на един месец на два пъти беше спиран износът на ток за чужбина - поради стачката в "Мини Марица-изток" и заради студеното време, заради което скочи потреблението на електричество. При това опасността от режим на тока в един момент беше напълно реална, по признанието на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. И при двата случая недостигът от енергийни мощности се оценяваше на около 400 мегавата, между другото това е толкова, колкото е мощността на един от затворените малки реактори в АЕЦ "Козлодуй". Както отбелязва експертът от Центъра за анализи и прогнози в енергетиката Димчо Петракиев: "Стачката (в "Мини Марица-изток"-б.а.) беше доказателство, че България прогресивно губи позиции на европейския енергиен пазар и ако тенденцията се запази, е на път да се превърне от износител в потребител на вносна електроенергия". Впрочем подобни предупреждения звучаха отдавна. Редица експерти отдавна пророкуват дефицит на електроенергия у нас. Например анализаторите от EFT Group (Energy Financing Team) бяха изчислили преди време, че ако сега не се инвестира в нови мощности

през 2017 г. ще имаме недостиг на електроенергия

При това оценката е правена, без да се имат предвид форсмажорни обстоятелства като стачки и продължително студено време.

Снимка БГНЕС
На 5 януари Агенцията за ядрено регулиране обяви, че АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене" успешно са минали стрес-тестовете. Не е известно проектът на "Уестингхаус" да е минавал такива тестове у нас. На снимката: Сергей Цочев, председател на Агенцията за ядрено регулиране.


И на всичкото отгоре ни обещават отново и отново повишаване на цените на електроенергията. Засега заради включването в енергосистемата на няколкостотин мегавата мощности за производство на ток от вятърни и слънчеви централи. Ако обаче в близките години изпитаме недостиг на ток, цената ще бъде допълнително надута и от вносната еленергия.
Интересно е, че тази зима политици като десните Мартин Димитров и Иван Костов, които ни проглушаваха ушите как страната няма нужда от нови базови мощности за производство на ток и прекрасно ще се справи в бъдеще и без АЕЦ "Белене", нещо се спотайват и не дават публични изявления по темата. Впрочем на подобни твърдения дава прекрасен отговор бившият премиер Симеон Сакскобургготски през лятото на миналата година. В статия, публикувана на личния му сайт, по темата "Белене" той казва: "Твърденията, че няма нужда от "Белене", защото няма кой да консумира енергията от централата, са несъстоятелни и ако не злонамерени към страната ни, то най-малкото са глупави".
Какво прави кабинетът при това положение? Нищо. Това е най-късият отговор. По-дългият гласи, че за пореден път отлага вземането на решение за началото на строежа на втората атомна централа, която със своите два 1000-мегаватови реактора може да осигури безпроблемно бъдеще за родната енергетика. Т.е. пак нищо. Това изобщо не е случайно. Безумното поведение, което се маскира с крокодилски сълзи за това да не се натоварва държавният бюджет, си има май съвсем прагматично обяснение. Което обаче никак не е свързано с реалните нужди на държавата.
Вече и за слепите и глухите стана ясно, че блокирането на проекта АЕЦ "Белене" не е свързано с прословутите "финансови параметри на проектодоговора", а се обяснява с

чисто политическа причина

А по-точно с нежеланието на Съединените американски щати да допуснат реализацията на мащабен руски енергиен проект в България. Това, че страната ни ще бъде най-големият губещ в цялата история, изобщо не вълнува стратезите отвъд океана. Този проблем, както се оказва, обаче не вълнува и сегашното ни правителство.
Апетитите на американската корпорация "Уестингхаус" да строи атомни реактори тип АР1000 в България се проявиха най-ясно именно след като кабинетът на Бойко Борисов започна политика за забатачване на АЕЦ "Белене". Двете събития са толкова ясно свързани, че не остават съмнения за някакво друго тълкувание. Моментално беше претоплена 20-годишната идея за строежа на 7-ми реактор в АЕЦ "Козлодуй" вместо двата блока в Белене. При това лицата, които лансират тази идея, удобно пропускат да обяснят на българската публика няколко неща. Първо, въпреки че площадката на "Козлодуй" е сертифицирана, това изобщо не отменя нови проучвания за евентуалните площадки за 7-ми или 8-ми реактор. Второ, не ви обясняват, че обемът на тези проучвания, включително ОВОС, е почти същият като за нов реактор на нова площадка. Трето, крият от вас, че продължителността на тези проучвания ще отнеме години и че чак след това ще се пристъпи към избор на фирма изпълнител. Пред сайта Investor.bg енергийният експерт проф. Атанас Тасев прогнозира, че дори тези дейности да започнат веднага, строителството на новите реактори в АЕЦ "Козлодуй" би завършило най-малко 6-7 години след изграждането на АЕЦ "Белене".
Освен това премълчават гузно, че АЕЦ "Белене" е преминала през всички тези дългогодишни процедури и при наличие на нужната воля изграждането й може да започне веднага. Още повече, че оборудването за нея вече се работи в руските заводи. И друго не ви обясняват - че руските реактори ВВЕР-1000/466 са многократно проверени и изпитани, че подобни реактори работят в десетки атомни централи не само в Русия, а и по света. Докато упорито лансираният американски реактор АР1000 не е работил никъде и никога, защото за момента съществува само на хартия. Всъщност говорим за една непроверена от практиката технология. Това ни пробутват. Може би е по-добре американците, които от 1986 г. досега не са построили нов атомен блок,

първо да си го построят у тях

и после да го предлагат на други държави? Това е логичен въпрос, но кой знае защо той не се поставя от нашето правителство пред партньорите му от САЩ.
Вместо да чуем смислени отговори на подобни въпроси, ние научаваме, че от "Уестингхаус" използват мръсни номера, за да компрометират руските си колеги в очите на българското правителство (ако то изобщо се нуждае от подобна "мотивировка", за да бави проекта "Белене"). През пролетта на миналата година информационният ресурс "Уикилийкс" разпространи грама на посолството на САЩ в София, датирана от 2009 г., с автор зам.-посланика на САЩ у нас Сюзън Сатън. От нея стават ясни две неща. Първо, че "Уестингхаус" са се намърдали на разговори с Бойко Борисов кажи-речи веднага след изборите, т.е. са чакали момента на смяната на властта. Второ, че вицепрезидентът за Европа на "Уестингхаус" Майкъл Кирс е заявил пред новите български власти, че "руснаците ще снабдят България не с най-новата технология реактори (второ поколение), отколкото "Уестингхаус" и други западни фирми, които ще продадат технология от трето поколение".
Само че това е една лъжа. И специалистите го знаят. Би било наистина глупаво от страна на правителството на ГЕРБ, ако се е вързало на подобни приказки. Според атомния специалист от изданието "Атоминфо" Александър Уваров твърдението на "Уестингхаус", че в АЕЦ "Белене" ще бъдат монтирани реактори от второ поколение, е несъстоятелно. Според него може да се спори само дали този модел руски реактори е от трето поколение или е от поколение "3 плюс". Дори ако се абстрахираме от мненията на специалистите и перифразираме поговорката за коня и кокошката, можем да заключим, че на нас ни предлагат да заменим кон, който съществува и реално работи и е спазарен, срещу нарисувано добиче с недоказани качества.
В последно време българските противници на строежа на АЕЦ "Белене" започнаха да развиват

един нов мит

който звучи горе-долу така: "енергийна ефективност вместо ядрени мощности". Сред първите говорители по тази тема отново беше "големият специалист" по "АнтиБелене" Мартин Димитров. Но този рефрен звучеше силно и по време на кандидат-президентската кампания на Росен Плевнелиев. След като стана държавен глава, той не отрече публично проекта "Белене", но и не го подкрепи. За сметка на това пък обяви енергийната ефективност за свой приоритет. Какво означава санирането на блокове да бъде приоритет за един президент си го знае само той. Но когато държавният глава не взема отношение и явно се ослушва по темата за един от най-важните проекти на държавата, започва да става притеснително.
Тази митология много добре разбива главният експерт на парламентарната комисия по икономика и енергетика Валентин Стоянов. В свой анализ за митовете, свързани с АЕЦ "Белене", той посочва следното: "Прави впечатление, че се лансира идея, която горе-долу звучи по следния начин: "Дайте да похарчим парите не за нови ядрени мощности, а за нещо друго". Такава теза обаче показва или пълна незапознатост с това що е проектно финансиране, привлечен капитал и структуриране на проект, или е просто необективно политическо говорене... в бюджета на държавата няма едни няколко милиарда евро, които например да бъдат дадени за енергийна ефективност". И още от експерта: "... В случая не съществува алтернатива "нови мощности или енергийна ефективност", тъй като схемите за финансиране и собствеността, и концепциите са напълно различни".
Когато срещу Втора атомна не останат реални аргументи, в ход влиза протакането, което наблюдаваме в момента. Последиците от това обаче ще ги носим всички българи. Нужно ли е заради съмнителната изгода на чужди политици да погребваме тъй важен за страната ни проект? Може би когато цените на тока започнат да ни съсипват и държавата заприлича на познатата ни от 80-те години дискотека, българите ще излязат на протест, както срещу шистовия газ. Но нужно ли е изобщо да стигаме дотам?

Учените:
Иде ледников период. Запасявайте се с "дърва"


В противовес на широко разпространената теза за глобалното затопляне някои учени смятат, че ни очаква точно обратното - нов ледников период. Обещават обаче, че щял да бъде малък - само около стотина години. Впрочем тазгодишната зима, която изправи на нокти енергетиците, може би е предвестник на този период. Според българския астрофизик от БАН Борис Комитов през XXI век ни очаква "малък ледников период", който вече е стартирал от 2006 г. Пред агенция "Блиц" той коментира, че "виновник" за това е Слънцето. По думите на Комитов предстои дълбоко понижаване на нивото на слънчевата активност. Той предупреждава, че още отсега властите трябва да се готвят за възможните последствия. Комитов прогнозира, че бъдещите по-студени и дълги зими ще засегнат въгледобива в откритите рудници, морския и речния транспорт. "Във връзка с това изграждането на нови ядрени електрически мощности ще е съвсем целесъобразно", смята астрофизикът.
Съгласен с него е и руският учен от обсерваторията в Пулково край Санкт Петербург Хабибулло Абдусаматов. Според него пикът на малкия ледников период ще бъде през 2055 г. плюс-минус 11 години, като средното ниво на температурата на планетата ще се понижи с 1-1,5 градуса. "Трябва да се подготвим за тези промени, да се запасим с дърва и в прекия, и в преносния смисъл", смята ученият.


 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ