18 Юли 2025петък03:18 ч.

Актуално

Чувствате ли се удобно?

Преференциите при избори се превърнаха в покупко-продажба на общински места

/ брой: 11

visibility 998

Евгений БЕЛИЙ


Когато за първи път през 2007 г. преференцията бе въведена като инструмент за европейските избори, всички смятаха, че това е начин не само да се вдигне избирателната активност, но и да се ангажират гражданите в политическия процес. Смяташе се, че преференцията е оръжие на избирателите, с което те да се противопоставят на партийните схеми и да изтикат напред идейните и смислените хора. През 2007 г. преференциите не сработиха, защото прагът от 15 процента се оказа много висок и нито един от кандидатите не успя да го преодолее.
След това през 2013 г. в Избирателния кодекс отново бе върната възможността гражданите да преподреждат листите. Мнозинството на БСП и ДПС тогава свали прага до 5 на сто, защото се смяташе, че това ще даде реална възможност да се чуе гласът на хората. Получи се леко иронично - първата партия, която си изпати от преференциите, беше самата БСП. На европейските избори през 2014 г. дори и глухите чуха за феномена 15/15, който прати в Европа неизвестния дотогава младеж Момчил Неков. След това нещата допълнително се изостриха на парламентарните избори. Всички партии паднаха под ножа на преференциите, а явлението "Неков" удари всички политически формирования.
Още тогава в БСП се забеляза неприятна тенденция. Идеята за пренареждането на листите бе родена не за да се затварят кандидатите в партийния вот, а да се търсят начини за разширяване на избирателната база, за привличането на нови гласоподаватели. Това не се случи в левицата. Точно обратното - започна интригантска вътрешнопартийна борба, която не само не донесе нови гласове, но самозатвори БСП. Битката се проведе единствено за твърдите леви гласове, а за целта някои от кандидатите дори не се посвениха да извадят пари, за да вземат връх. Кулминация на това неприятно явление станаха местните избори, където битката за преференции се превърна в истински канибализъм. На много места кандидатите не играха като отбор, а като глутница, която се дебне. Нямаше общи идеи, послания, анализ, а всичко деградира до интриги, слухове, скандали и обиди. И понеже на местно ниво 5-те процента праг се преодоляват много лесно, вътрешният двубой беше толкова разгорещен, че отблъсна дори и твърди избиратели. Резултата всички го знаем. БСП записа едно от най-слабите си участия в избори в историята на прехода. Далеч съм от мисълта да твърдя, че въвеждането на преференции е причината за това, но при всички положения пренареждането не помогна за по-добра изборна кондиция на партията, а на практика я препъна сериозно.
Аз самият също бях кандидат за общински съветник в София под номер 26 и направих свои листовки за преференции. Съвестта ми обаче е чиста. През цялото време моята цел беше да разширявам кръга от избиратели на БСП и да се опитам да ангажирам във вота хора, които отдавна са се разочаровали от политиката. И го направих не с материални стимули, а като написах идейна програма за местната политика на ниво София и специално в район "Красна поляна". Смятам, че точно така трябваше да постъпят всички. Преференцията дава възможност на всички кандидати да обявят на висок глас своите идеи, а след това да търсят подкрепа за тях. Мисля, че ако всички кандидати бяха постъпили така, преференцията щеше да даде живителни плодове в левицата и да помогне на БСП в трудните мигове. Уви, в България добрите идеи често се израждат и се превръщат в блато, което ни тегли все по-надолу към дъното.
Днес вече може да направим печалната равносметка от преференциите. Те допълнително навредиха на БСП. Голяма част от избраните с преференции по места се държат така, все едно са били мажоритарни кандидати, което изобщо не е вярно. Нещо повече - избраните с преференция в общинските съвети някъде се държат все едно решенията на партията нямат никакво значение за тях. Не се чувстват обвързани не само партийно, но дори и идейно. Оказа се, че преференцията е била инструмент, който е позволил външни политически влияния в БСП. Ако не ми вярвате, направете справка как гласуват някъде преференциално избраните общински съветници. Ще видите, че в техните гласувания няма нищо социално, нищо ляво, нищо партийно.
Самозабравилите се преференциални общински съветници започнаха да обслужват чужди схеми и да се вписват в статуквото по места толкова бързо, че е страшно да си го представи човек. Възможно ли е според вас ляв съветник да подкрепи десен местен бюджет и политика? Или да дава рамо на дясно мнозинство при всеки удобен повод? Оказа се, че е възможно. Справката, пак ще повторя, може да бъде направена лесно.
В този текст умишлено бягам от конкретните примери, които могат да бъдат обект на отделна статия. Тук искам да коментираме явлението и да видим дали то трябва да продължи да съществува. Преференцията можеше да се окаже полезна, ако нивото на политически живот в партията беше по-високо. Годините, които БСП прекара в неясно идеологическо състояние обаче, си казаха тежката дума. В партията все още съществуват хора, които се дразнят от идейните въпроси, от политическите принципи, и смятат, че всичко е обект на сделка и договорка. Именно тези от тях, които станаха съветници, опорочиха идеята на преференциите, защото за тях съветническото място се оказа по-важно от идеалите. Днес цялата партия плаща за това. Защото когато общински съветници някъде гласуват заедно с десните, обвинението за това пада върху националното ръководство. Това е самозатворена реалност, която ражда единствено и само политически проблеми.
Време е някой да припомни на преференциално избраните, които гласуват както искат, че те са част от политическа общност, която се опитва да създаде алтернатива на сегашното политическо статукво в България. Всеки, който се чувства удобно в него, трябва да провери дали още е социалист. Защото преференциите в крайна сметка ни причиниха и точно това - като наши кандидати влязоха хора, които трябва да отварят речник всеки път, като чуят думата "социализъм" или "ляв стандарт".
Трябва ли да останат преференциите? Отговорът на този въпрос е много сложен. Идеята е добра, политическият замисъл е смислен, само практическият резултат от тях е трагичен. Един ден, когато БСП успее да се изчисти от последните остатъци от социаллибералния тумор, с който бе заразена, и заложи на автентично леви кадри, вероятно преференцията наистина може да подейства качествено. Сега тя основно вреди, защото позволява властта на парите да се наложи над властта на идеите. А това е смъртоносно за партия, която си е поставила за цел да промени България. Може би когато върнем идеите в БСП, трябва да заложим на преференцията отново. Дотогава е опасно.


Бел. на редактора.

Не е вярна тезата на автора, че конкретни примери за явленията, които той коментира, не са нужни. Няма сериозен анализ на явление, без да се посочват конкретно неговите носители, за да е ясно за какъв тип хора става дума. Иначе явлението изглежда повсеместно, което, първо, не е вярно, и второ, от обобщаване  няма смисъл - да, ще го прочетат, но без реална полза. Всички сме в лодката, но само някои я обръщат. А именно говоренето от типа "някои, на някои места", без да се казва кой какво върши в тази партия, е една от причините БСП да не върви добре.
Преференциите засега са единствен начин хората да изберат своите кандидати, а не непременно спуснатите. Важно е по-скоро да се усъвършенства механизмът им, а не да се премахват те. Много читави социалисти дори отказват да се кандидатират, понеже добре знаят, че няма да преодолеят нагласения "отгоре" вот. Това, че авторът не е станал общинар, въпреки че е предложил идейна програма, потвърждава това. Не преференцията е виновна за високомерието и за подмяната на лявото. Нима сред избраните без преференции няма същите индивиди? Само публичното посочване на именца може да свърши работа за изчистване на БСП от "социаллибералния тумор".
Велиана Христова

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ