Чиновници мотаят Обиколката
Документални неуредици бавят осигуряване на бюджета за 61-вия тур
/ брой: 201
Чиновници бавят до последно осигуряването на бюджета за провеждане на 61-вата колоездачна обиколка на България. Най-старото международно колосъстезание на Балканите е от 10 до 18 септември. То е от категория 2.2 в календара на Международния колоездачен съюз и носи точки за Световната купа и за олимпийската ранглиста за Лондон 2012.
Заради бумащина на служителите от спортното министерство не са преведени 221 000 лева по бюджета на Българския колоездачен съюз, съобщи секертарят му Цвятко Чолаков. "Искат ми фактури с печати за разходи, които тепърва предстоят да бъдат направени. Как мога да им ги осигуря", недоумява Чолаков. Все пак той оптимистично се надява министерството да преведе средствата, макар и в последния момент преди старта й, който председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще даде на 10 септември. На 9 септември от 18.30 ч. пък ще се състои пролог (1,5 км) около Храм-паметника "Александър Невски".
От Столичната община обаче още от миналата година не са превели 16 000 лв. "Свързаха ме с 8 жени поред, докато стигна до ресорната заместник-кметица, която обаче ми даде да разбера, че госпожа Йорданка Фандъкова не гледа с добро око на Обиколката и я смятала само за начин за изсмукване на пари. Може би за последна година и този път Обиколката ще тръгне от София, защото кметовете в по-малки градове са петимни да дадат път на колоната и осигуряват всичките средства по посрещането на състезателите и екипите. Само в столицата се дърпат", възмущава се Чолаков и припомня, че вече от години са оставени на самотек и Обиколките завършват в различни градове.
"Силно съм притеснен от факта, че все още не са ни преведени никакви пари от Министерството на спорта за организирането на Обиколката. Очаквам въпросът да се реши на 7 септември. Провеждането обаче е застрашено, защото след това ще имаме много малко време за изчистване на финансовите и организационните въпроси, свързани с нормалното стартиране на състезанието", каза президентът на Българския колоездачен съюз Венелин Хубенов и допълни, че миналата година средствата са били преведени още през май. По миналогодишните разчети само за охраната на състезанието са отишли 93 000 лв., а сега от МВР са поискали 123 000.
Иначе в 61-вия български Тур ще карат 21 отбора от 17 страни. Надпреварата от 9 етапа е с награден фонд 32 000 лева, като половината от тях ще разделят победителят и първите 20 в крайното класиране.
България ще бъде представена от два отбора - Цар Симеон (Пловдив) и Небесър, за който ще кара и 4-кратният победител в Обиколката Ивайло Габровски.
Общата дължина на трасето е около 1300 километра, като по време на VI етап на 15 септември (Карнобат - Казанлък) с премия ще бъде отличен и първият, преминал 83-хилядния километър в историята на надпреварата.
Хубенов обави още, че първоначално са подадени заявки за участие от 44 отбора, но организаторите са били принудени да ги редуцират до 21. Победители в Обиколката като Даниел Петров, Светослав Чанлиев и Евгени Балев пък ще се състезават за турския Конешекерспор.
График на 61-ата колоездачна Обиколка на България:
10 септември, пролог в София (1,5 км)
11 септември, I етап (София - Троян, 180 км)
12 септември, II етап (Троян - Велико Търново, 100 км)
12 септември, III етап (Велико Търново - Шумен, 142 км)
13 септември, IV етап (Шумен - Добрич, 135 км)
14 септември, V етап (Добрич - Слънчев бряг, 183 км)
15 септември, VI етап (Карнобат - Казанлък, 146 км)
16 септември, VII етап (Казанлък - Трявна, 90 км)
17 септември, VIII етап (Трявна - Пирдоп, 170 км)
18 септември, IХ етап (Пирдоп - Тетевен, 145 км)