Чакат ни бедност, войни и болести
Проект на доклад за глобалното затопляне вещае мрачна перспектива пред човечеството
/ брой: 256
Глад, бедност, наводнения, горещи вълни, суша, войни, болести - всичко това вече е причина за човешки трагедии. Но нещата ще се влошат, докато светът се затопля благодарение на причинените от човека климатични промени, се посочва в проект на доклад на Междуправителствената експертна група за климатичните промени, международен орган, учреден от ООН през 1988 г., предаде Асошиейтед прес (АП). Докладът ще бъде официално представен следващия март.
Резюме от доклада изтече в екологичен сайт и до него достъп е получила АП. В него се анализира как глобалното затопляне вече засяга начина, по който живеят хората, и прави прогнози за бъдещето на човечеството, в това число и за спад в доходите в глобален мащаб. В проекта на документа се посочва, че през ХХI век въздействието на климатичните промени ще се изразява в забавяне на растежа и на усилията за намаляване на бедността. Подчертава се, че ще се появят горещи точки на глада и че бедността ще се изостри в страните с ниски и средни доходи. В страните с високи доходи ще се обособят така наречените "зони на бедността", тъй като там ще се увеличи неравенството.
В доклада се отбелязва, че учените си дават сметка за някои ключови рискове. Сред тях са тези за хора, измиращи от горещините и покачването на морските води, за разоряването на фермерите заради недостиг на вода, за проблеми с инфраструктурата заради екстремните метеорологични феномени, за влошаване на опасните и смъртоносни топли вълни, за краха на някои морски и сухоземни екосистеми. Учените посочват, че ако емисиите на въглероден диоксид от петролната, газовата и минната промишленост следват настоящите траектории, то съчетанието на високи температури и влажност в някои части на планетата за някои периоди от годината ще попречи на нормалните човешки дейности, в това число работата навън и отглеждането на култури за прехрана.
Една от най-спорните части на доклада предупреждава и за повишен риск от конфликти, породени индиректно от климатичните промени. В проекта на доклада се разглеждат поотделно рисковете за всеки континент. За Северна Америка се изтъкват големи рискове от горски пожари, горещи вълни и наводнения. Водата, било то в прекомерно или недостатъчно количество, и горещините са най-големите рискове за Европа, Южна Америка и Азия. Рисковете за Африка идват от болестите, глада и вредителите. Австралия и Нова Зеландия могат да изгубят кораловите си рифове, а малките островни държави да се озоват под водата, посочва документът.