Бюрото за защита тайно разпродава бронирани коли
Главният прокурор Иван Гешев отново се размечта за законодателна власт
/ брой: 188
Бюрото за защита на свидетели, което с решение на 46-ото НС премина от главния прокурор към правосъдния министър, разпродава имущество - основно бронирани машини, и така застрашава живота на охраняваните лица. Това обяви в тв интервю зам.-министърът на правосъдието Иван Демерджиев, като се позова на сигнали, постъпили във ведомството. Той обясни, че Министерството на правосъдието още не контролира звеното, тъй като материалната база още е на разпореждане на Иван Гешев.
"Винаги съм се чудил дали прокуратурата, която е страна в процеса, е способна да охранява свидетелите и дали това не създава опасност за обективността на показанията", коментира Демерджиев. Той увери, че няма опасност за изтичане на информация и пробив в сигурността на звеното. Не се е сбъднало и предсказанието на Гешев, че след преместването бройката от 150 служители ще намалее, защото щели да напуснат и "охраната ще стане смешна". Досега само няколко души са напуснали бюрото, преминавайки в НСО. Охраняваните лица също не са много, но броят им е класифицирана информация, допълни зам.-министърът.
Иван Гешев потвърди, че от сряда го охранява НСО. Той определи като силно преувеличена информацията, че доскорошните му охранители в бюрото се били прехвърлили в НСО, за да го пазят. По думите му ставало дума за няколко шофьори. "Нормално е - в такава държава живеем. Детската игра "Развален телефон" много често циркулира и в медиите, и в живота. Дали съм защитен или не едва ли представлява интерес за българските граждани, нито къде живея. Никой не ме е карал да ставам главен прокурор насила и ще спазя закона какъвто е", каза театрално Гешев.
Главният прокурор се сети, че трябва закон за лобизма, като се аргументира, че така щяла да спре практиката депутати, които преди това са били адвокати на подсъдими, да променят законите в тяхна полза. "Да си адвокат на обвиняем пред спецсъда, да станеш депутат и да промениш закона в интерес на лицата, които защитаваш. Е да, лобизмът е законен в България. Но дали е морално? В много държави от ЕС, да не кажа във всички, това не може да се случи", коментира той, визирайки Николай Хаджигенов от ИБГНИ.
С вечното оправдание, че е само административен ръководител на държавното обвинение и информацията е конфиденциална, Гешев съобщи, че прокуратурата разследва сигналите от служебното правителство, които не били много. В следващите дни пресцентърът на прокуратурата щял да ги обобщи и да представи статистика колко са, на какъв етап от разследването са и кой работи. В нея нямало да попаднат сигналите от 46 НС и особено от комисията на Мая Манолова.