17 Юли 2024сряда13:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бюджетът на ЕС за 2011-а под въпрос

Преговорите между страните членки и ЕП вървят към провал

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 925

Преговорите между Европейския парламент и страните членки за бюджета на ЕС отиват към драматичен завършек, твърди белгийският вестник "Соар". Последен опит за намиране на споразумение ще бъде направен на 15 ноември, предаде АФП, позовавайки се на изявление на белгийското председателство на Евросъюза.
Блокирането на разговорите беше направено от Великобритания, Холандия, Дания и Швеция още при започването на срещата на финансовите министри. В отговор Европарламентът направи жест, като заяви, че ще приеме повишаването на разходите за следващата година да бъде ограничено до 2,9%, каквото бе желанието на четирите европейски държави, при условие че бъде включен при бъдещото финансиране на ЕС.
Председателят на ЕП изрази готовност за отстъпката, като поиска в замяна държавите да вземат под внимание политическите очаквания на парламента. Европейските страни обаче отхвърлиха подобно искане. Председателят на комисията по бюджети Ален Ламасур (ЕНП) скъса документа с всички отстъпки на ЕП.
"Не успяхме да намерим общо споразумение, но процедурата продължава и за 15 ноември е предвидено ново събрание, което ще бъде и последен опит за помирение", заяви белгийският министър на бюджета Мелхиор Ватле след среща с колегите си от ЕС в Брюксел. "Ще използваме и последния възможен срок, за да намерим съгласие", каза още министърът.
От своя страна европейският комисар за бюджета Януш Левандовски заяви, че "Еврокомисията ще направи ново предложение", като предупреди, че липсата на споразумение ще има "болезнени последствия".
Ако правителствата на страните членки и ЕП не постигнат споразумение, бюджетът за следващата година ще бъде замразен на нивото на този от 2010 година и ще бъде разделен на 12 равни части.
Един евентуален неуспех на разговорите ще постави в опасност ядрения реактор "Итер" и ще уязви ЕС, който ще се окаже неспособен да осигури своята част от финансирането. Липсата на съгласие за бюджета ще бъде удар и върху Дипломатическата служба на ЕС, която трябва да започне работа от 1 декември.
Коя обаче е ябълката на раздора? На фона на опитите на европейските правителства да ограничат разходите и да свалят бюджетните си дефицити на 20 октомври ЕП с голямо мнозинство одобри бюджета за 2011-а на ЕС, който е с почти 6% по-голям от настоящия. Така ЕП предлага бюджет в размер на приблизително 130 милиарда евро в плащания и около 143 милиарда в ангажименти, в сравнение с предложените от Европейската комисия 130,14 и 142,57 милиарда. По-голямата част от средствата са предназначени за земеделски субсидии и помощ за най-бедните региони в съюза.
Въпреки увеличението евродепутатите заявяват, че са гласували рестриктивен по отношение на разходите бюджет, тъй като за първи път не са предложили значителни увеличения в общия размер на бюджета спрямо предложението на ЕК. "Европарламентът подходи с голяма отговорност", заяви председателят на институцията Иржи Бузек.
Съветът на министрите иска да намали тези цифри съответно до 126,53 и 141,78 милиарда. Още на 29 октомври британският премиер Дейвид Камерън започна битка срещу планираното увеличаване на бюджета на ЕС с 6% през 2011 година. "Това е неприемливо и напълно погрешно", заявява Камерън в петиция, разпространена на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Към призива му да се отмени планираното завишение с подписите си се присъединиха 11 държавни лидери, в това число германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози. На срещата си в Чекърс в края на миналия месец Меркел и Камерен се съгласиха, че "бюджетът на ЕС за 2011 г. трябва да се увеличи с не повече от 2,9%, а средствата занапред трябва да са съобразени с правителствените съкращения, които предприемат държавите членки".

Брюксел ни успокоява

Във всяка страна от Европейския съюз е трябвало да мине известно време за усвояване на европейски средства. Така се случва и в България. Гледам на това по реалистичен начин. В Европейската комисия знаем какво трябва да се направи, готови сме да ви помогнем. А България трябва да следва правилата, да е сигурна, че се следват правилните процедури, че има добър контрол върху харченето на европейските пари. Това заяви за БТА Тон ван Лиероп, говорител на комисаря по регионалната политика Йоханес Хан.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ