05 Юни 2025четвъртък10:41 ч.

Кристиан Вигенин:

Бяхме прави да не подкрепим вдигането на ветото на РСМ

Социалистите ще настояват случая с побоя да стане официално достояние на международни организации

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 264

"Събитията от последните дни в отношенията между Северна Македония и България потвърждават правилността на позицията на БСП да не подкрепи вдигането на ветото по отношение на преговорите на Република Северна Македония с Европейския съюз за членство в организацията". Това заяви зам.-председателят на Народното събрание и зам.-председател на БСП Кристиан Вигенин на брифинг в парламента.

По неговите думи случаят с Християн Пендиков не е криминален, а мотивацията за това престъпление се крие зад системното насаждане на омраза срещу България и срещу македонските граждани с българско самосъзнание.

"Ние осъждаме остро този случай и настояваме българските власти да предприемат по-активен и по-цялостен подход по отношение на Република Северна Македония", категоричен бе Вигенин. Според него подходът трябва да е за противодействие на езика на омразата в РСМ, за защита на македонските граждани с българско самосъзнание и за оказване на натиск със съдействието на партньорите от ЕС за стриктно изпълнение на поетите от РСМ пред България и пред Евросъюза ангажименти.

Социалистът каза още, че БСП ще настоява този случай, който е кулминацията от поредица действия, да стане официално достояние на международни организации като Съвета на Европа и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, която тази година се председателства именно от Република Северна Македония.

"Призоваваме също властите в Северна Македония, както и водещи политици и партии, да се въздържат от изявления и действия, които не водят до разрешаване на проблемите, а до неприемлива ескалация, която може в дългосрочен план да влоши диалога между двете страни", заключи Кристиан Вигенин.

Във връзка с предложението на президента на РСМ Стево Пендаровски да се забрани достъпът на "един евродепутат и няколко други лица от България" до Република Северна Македония Вигенин каза, че от БСП смятат този подход за неприемлив.

Министърът на външните работи Николай Милков трябваше да бъде изслушан вчера по време на извънредното заседание на парламента във връзка с поредния случай на физическо посегателство в РСМ, но точката отпадна от дневния ред. В НС е получено писмо от МВнР, че поради командировка на  Милков извън страната се иска отлагане на изслушването.  

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1046

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1032

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1031

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ