05 Юни 2025четвъртък12:39 ч.

"Булгартрансгаз" търси 150 млн. евро за "Турски поток"

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 2424

"Булгартрансгаз" обявява процедура за търсене на 150 млн. евро кредит, с които да плати изграждането на 473 километра от газопровода "Турски поток" през България. Изпълнителният директор на държавния газов оператор Владимир Малинов съобщи това пред журналисти вчера след подписването на втория договор за реализацията на проекта - за изграждането на две компресорни станции по линейното трасе, за което преди дни компанията подписа контракт със саудитския консорциум "Аркад".

Сегашният договор със специално създаденото за целта дружество  ДЗЗД "Ферощал Балкангаз", с водещи участници българските "Главболгарстрой" и дъщерното й "Главболгарстрой Интернешънал" и  немската "Ферощал Индустрианлаген ГмбХ", е за 179,377 млн. евро без ДДС или около 350 млн. лв. Обединението има 715 дни да изгради двете компресорни станции, оборудвани от американската "Солар". Това са заложените срокове, но "защо да не стане и по-рано", коментира Малинов. Представителят на "Ферощал" каза, че обединението е готово да започне работа и ще се вмести с заложените срокове и бюджет. По думите му този проект е възможност за засилване на позициите на компанията му на българския пазар. "Това е поредната стъпка за осъществяването на концепцията на "Булгартрансгаз" за газовия хъб и "Балкански поток", каза Малинов сред церемонията по подписването. Енергийният министър Теменужка Петкова допълни, че "това ни приближава към реализацията на проекта до края на 2020 г.", което "ще запази мястото на България на газовата карта".

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ