09 Август 2025събота21:28 ч.

БСП – ОЛ следи за чистотата на въздуха в Русе на всички нива на властта

автор:Дума

visibility 20498

Представители на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА обединиха усилия в битката за чист въздух за русенци на всички нива на властта - местна, законодателна и изпълнителна власт.  

Народният представител от ПГ на левицата, избрана от Русе, Биляна Иванова заяви в пленарна зала, че в изпълнение на правомощията си по Закона за чистотата на атмосферния въздух, кметът на Община Русе Пенчо Милков е разработил и прилага общинска програма за качеството на атмосферния въздух.  

Тя допълни, че освен това, Община Русе и Общински съвет Русе са предприели и други действия, в т.ч. са изградени местни системи за наблюдение и контрол качеството на атмосферния въздух. По думите ѝ от 2021 г. Община Русе разполага с наета от Община Белене измервателна станция за измерване качеството на атмосферния въздух, монтирана в двора на Помощно училище „Петър Берон“ по решение на комисия, в чийто състав влизат представители на МОСВ, Изпълнителна агенция по околна среда, РИОСВ-Русе, Регионална лаборатория - Русе и Община Русе. Социалистът обясни, че в изпълнение на Интегриран проект - „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух“ (LIFE-IP Clean Air)“ на територията на града са разположени и две автоматични измервателни станции, които следят непрекъснато нивото на фините прахови частици и чистотата на въздуха. Иванова наблегна, че в процес е и изграждането на Автоматичната преместваема станция на система от типа ДОАС, която ще позволи непрекъснато измерване на нивата на органични съединения във въздуха. 

„Кои мерки считате за най-ефективни от посочената програма, с оглед прилагането им и наблюдава ли се тенденция за намаляване на фини прахови частици през последните 5 години? Включени ли са към Националната система за мониторинг на околната среда изградените местни системи за наблюдение и контрол на качеството на атмосферния въздух на територията на град Русе, и ако не – какви действия следва да бъдат предприети?“, попита тя министъра на околната среда и водите Манол Генов по време на парламентарен контрол. 

Министър Генов заяви, че ще се направи преглед на всички общински станции в гр. Русе - дали са сертифицирани и отговарят ли на условията. Той пое ангажимент, че ще предостави информация кои от станциите могат и ще бъдат включени в Националната система за мониторинг на околната среда. 

Двойно обозначение на цените от днес

автор:Дума

visibility 2628

/ брой: 146

Среща Путин - Тръмп в близките дни

автор:Дума

visibility 2631

/ брой: 146

Влязоха в сила митата на САЩ

автор:Дума

visibility 2613

/ брой: 146

Додик свиква референдум, за да запази поста си

автор:Дума

visibility 2631

/ брой: 146

Накратко

автор:Дума

visibility 2556

/ брой: 146

БСП и шаманите

автор:Александър Симов

visibility 2670

/ брой: 146

Защо го допускаме?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2620

/ брой: 146

50 години по-късно светът пак е на кръстопът

автор:Кристиан Вигенин

visibility 2925

/ брой: 146

Сага за хуманоиди

автор:Олга Маркова

visibility 2634

/ брой: 146

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ