25 Юли 2025петък05:45 ч.

БСП: Защо за Гешев олигарсите са лоши и добри

автор:Дума

visibility 977

Защо в прокуратурата съществува двоен стандарт – интересни есеми и неитересни есемеси, добри олигарси и лоши олигарси. Това попита от парламентарната трибуна депутатът от БСП Крум Зарков по време на изслушването на главния прокурор. Той коментира и критиките, които Европейският парламент и международните наблюдатели имат към работата на прокуратурата у нас -  властта на главната прокуратура е много голяма, тя се използва избирателно, а над фигурата на главния прокурор няма  достатъчен контрол. Според него и от самия доклад на Иван Гешев тези констатации се потвърждават.

„Съществува двоен стандарт, смс-ът ми е по-добър от смс-ът ти. Това е плод на пристрастност-политическа, както и към някои бизнеси, а смеската от политика и бизнес се нарича олигархия. За главния прокурор олигарсите биват добри и лоши, подчерта  Социалистът припомни обяснението на Гешев от вчера, че неговата власт не е толкова голяма: „Голямата власт и големият страх, който главната прокуратура поражда не е заради това, че някой може да бъде осъден, голямата власт е, че може безнаказано да те съсипе, без да те осъди“, завърши Крум Зарков.

Работата на прокуратурата е пример за двоен стандарт, каза от своя страна Явор Божанков от левицата. Той напомни и неспиращото вече три месеца обществено недоволство, ежедневните протести с искане за оставка на главния прокурор.

Множество сигнали не получиха разследване, справедливост и решение в България. Затова стигнаха до Европа, защото проблемите на нашата правна система са проблем и на Европа. Корупцията е това, което прави хората бедни, това е най-големият проблем. Тя не намира адекватен отговор от прокуратурата, подчерта Божанков. Той припомни, че  едни преписки са приключили за 2 месеца, а за други не са достатъчни и 2 години: „700 милиона липсващи данъци стигнаха за ангажиране само на чиновници на ниско ниво, но не стигнаха до върховете на държавата. Едни записи на един обвиняем са интересни на прокуратурата, но същият този обвиняем не е интересен на прокуратурата, когато говори за връзките си с висши политици от управляващото мнозинство. Това наричаме двоен стандарт.“

Явор Божанков посочи, че от прокуратурата се очаква да контролира разходването на публичен ресурс, който се харчи основно от обществени поръчки, но самата прокуратура повдига доста въпроси със собствените си обществени поръчки. „Не разбрахме защо и кому са нужни минимум 400 конски сили. Получихме отговор, че са направени проверки и нарушения не са открити, но ние смятаме, че това вече е тенденция“, завърши Божанков.

Колко месеца трябват на прокуратурата, за да ни кажете дали записите и снимките с Бойко Борисов за истински, попита Антон Кутев.

„Казахте, че разполагате с пълна справка за случая с къщата на премиера в Барселона. Моят проблем е, че Вие разполагате с пълна справка, но аз не разполагам с никакъв резултат. И не само аз, а нито един българки граждани. Проблем е, когато 6 месеца всички пишат и говорят за този случай и той категорично касае съмнения за корупция по най-високите етажи на властта, а Вие разполагате с пълна справка, но не разполагате с резултат. Колко месеца трябват на прокуратурата, за да ни кажете дали записите и снимките с Бойко Борисов за истински?“, обърна се той към Гешев.

Самият главени прокурор използва трибуната на Народното събрание, за да поиска законодателни промени.  Гешев припомни, че още през месец май е поискал промени в Наказателния кодекс, с които да бъдат завишени наказанията за шофьори, които управляват МПС след употреба на алкохол и наркотици.

На критиките на опозицията отговори, че от законодателя в лицето на парламента зависело какви ще са правомощията на прокуратурата. Никой прокурор в Европа не повдига обвинения с политическо посочване или по политическа преценка. Това може би се е случвало в други времена. За съжаление, живеем в демокрация, работим при спазване на законите и има принципи за върховенството на закона, отсече Гешев.

Говори и за Пеевски. Това, което ми е известно - депутатът, вашият колега Делян Пеевски, всичко, което е получено като финансиране като физически и юридически лица, е върнато на КТБ и това е факт по делото. Получаването на кредити не е престъпление, бяха думите на главния прокурор.

Това, колко време ще продължи проверката по случаите с премиера Борисов, е регламентирано в закона и решението се взема от конкретни магистрати, а не от българския главен прокурор, бе отговорът му на въпроса колко време е нужно да се установи дали са автентични записите и снимките с премиера Борисов.

Според него "има шизофренно разделение – от една страна се твърди, че българският главен прокурор е всесилен и всемогъщ, от друга страна се иска да контролирам всички прокурори".

За сигналите, по които няма разследване, Гешев каза: "Аз съм главен прокурор от края на 2019 г. Ако имате конкретни въпроси – изпратете ми списък с делата, аз ще поискам отговор от конкретните наблюдаващи прокурори и те може да ви отговорят, а може и да не ви отговорят".

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ