02 Май 2024четвъртък19:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Назми Мюмюн

БСП започва сериозно работа с изселниците в Турция

Политиката на ГЕРБ е политика, която води хората към катастрофа, убеден е членът на НС на социалистическата партия

/ брой: 222

автор:Александър Симов

visibility 871

Назми Мюмюн е роден на 30 май 1950 г. в село Млечино, община Ардино. Завършва висше педагогическо и управленско образование (Учителски институт, СУ "Св.Климент Охридски", АОНСУ - София.) Работил е като учител, организационен работник. Женен, с две деца.
Зам.-председател на Областния съвет на БСП в Кърджали. Член е на Националния съвет на БСП и ръководител на група за работа с изселническите организации и Народна-републиканската партия (СНР) в Турция.

Цитат:
Нашата партия е борчлия, в дълг към турците в България


- Господин Мюмюн, наскоро стана ясно, че БСП ще концентрира усилия да привлича на своя страна изселниците от Турция. Как ще стане това, не е ли малко късно за този нов курс?
- На свое заседание Изпълнителното бюро на НС на БСП преди два месеца взе единодушно решение за сформиране на представителна работна група с участието на евродепутата и секретар на НС на БСП Кристиан Вигенин, отговорника от ИБ по международни въпроси Деница Златева, депутата и член на националния съвет Димчо Михалевски, отговорника от ИБ за районите със смесено население Милко Багдасаров и аз като ръководител. Нашите съграждани, изселили се в Турция през миналия век и главно през 1989 г., са повече от половин милион, по социално-качествен състав те са получили много добро образование и професионална квалификация в условията на "лошия" социализъм. Тази констатация е не само моя, тя е изтикана напред и призната в многократните ни разговори с тях, тук в страната ни, и в градовете Истанбул, Анкара, Измир и Бурса. Те са едни от най-трудолюбивите, дисциплинирани и с най-високи трудови успехи във фабриките, заводите, търговските обекти, по полята, обслужващата сфера и т.н. Мои приятели са собственици, ръководители на административни, стопански, здравни, образователни структури.
Споделят, че онова, което социалистическа България им е дала, спомага много бързо да се адаптират и прогресивно да се развиват в Турция. Искам да подчертая, че над 90 процента от същите наши съотечественици там са представители на работническата класа на трудовата интелигенция (учители, възпитатели, културни дейци, занаятчии, търговци и т.н.), с други думи те са с ляв идеен фундамент, с ляво, социалистическо и социал-демократично мислене. Мнозинството от тях гласуват за социал-демократическата партия (СНР) - основател на която е Кемал Ататюрк - за републиканска, светска и демократична Турция. Казано накратко, ние като партия там имаме една естествена лява армия, която има нужда от правилните послания на нашите партийни водачи, изпреварващи идеи пред нашите идейни противници като ДПС, ГЕРБ и др. Справедливостта изисква да призная, че в годините многократно съм поставил въпроса за работата на БСП сред тази част от нашето гражданство. Днес се радвам, че най-после има чуваемост. Не сме закъснели, но се иска много бързо да се организираме организационно-технически, ресурсно и идейно. Групата, сформирана от партийни активисти с турски имена, кандидат-кметове на села с турско население и други, включително и от Северна България, е готова да тръгне за Турция с работна програма в близките няколко дена за срещи с ръководствата на изселническите организации и ръководителите на сродната нам партия СНР - член на Социалистическия интернационал. Вярваме на СНР, че ще ни окаже помощ и съдействие за създаване на първите партийни ядки, групи и партийни организации в градовете като Истанбул, Бурса, Анкара и Измир. Имаме намерение и за откриване на предизборни офиси.
- Правилна ли е политиката на левицата към малцинствата в България, какво е вашето мнение?
- В света, на Запад, доколкото аз знам, малцинствените етнически общности са изцяло под чадъра на левите партии. Политическата класа на лейбъристите, демократите, социалистите и другите леви защитават и отстояват интересите на малцинствата. В нашата страна по обясними исторически причини от близкото минало (70-те, 1984-1989 г.) са накърнени правата и свободите на етническите турци, на циганите и на помаците. Тези чисти и отрудени хора са особено чувствителни към явната и скритата дискриминация, на която бяха подложени в близкото минало, а и със съжаление ще посоча, че такива тенденции съществуват и понастоящем. Като приемник на БКП ние изтървахме историческата възможност да бъдем партия авангард, партия, припознала тази част от българското гражданство за естествени наши съюзници и партньори. Затова, въпреки че сме партия със 120-годишна история, ние се учим от грешките си - днес тези рани макар трудно, започнаха да се излекуват. Смятам, че дистанцирането от тези хора, поради чувството за вина, трябва да отмине час по скоро. Те имат нужда от политическа алтернатива, те са достойни граждани, те трябва да имат истинското право на свобода в своя избор. Това ще се постигне главно с привличане и оказване на доверие на кадри от средите им да заемат партийни, държавни и други постове. Да се излъчат най-малко двама или трима етнически турци, цигани, арменци и др. по региони на "Позитано" 20. Защо да няма отдел с направление за работа с малцинствата?
Трябва сериозно да се помисли и подготви третият зам.-председател на партията да бъде с турско име.
- Какво трябва да промени БСП в своята политика, за да може да спечели влияние?
- Ние в област Кърджали работим при изключително трудни политически условия на доминация на ДПС в политическата власт и общинските дела. Въпреки това бавно, но уверено, вървим в посока привличане на нови членове на БСП - млади турци, цигани и от средите на нашите съграждани българо-мохамедани. Кампанията за събиране на подписи за допитване във връзка с АЕЦ "Белене" въпреки различната политическа позиция на ДПС от нас от Кърджалийска област от около 15 000 общо над 4000 са на етнически турци. Стискайки ръцете на десетки наши турци с двойно гражданство, очи в очи, с блага човешка дума, и те станаха съпричастни на политиката на нашата партия. Би могло на предстоящите парламентарни избори голяма част от тях, а защо не и повечето от тях, да предпочетат нас, при политика на искреност към проблемите им. Последните месеци с острота се заговори за изучаването на майчиния им турски език като задължителен учебен предмет, за издаване на вестници на турски, за радио, за частен телевизионен канал. Аз питам, защо нашият ляв вестник ДУМА да не представи редовна рубрика за левите етнически турци - за култура, литература, спорт, социален живот, човешки съдби, нека да си споделят. Искам да подчертая, че партията ни се нуждае от нов прочит на миналото, нова концепция към утрешния ден. Да оставим наизустеното от историята назад, да гледаме днешния ден и бъдещето.
Нашата партия е борчлия, в дълг към турците в България. Това трябва да осъзнаем много добре днес, за да не боксуваме и да вървим напред.
- Какъв е социалният профил на българските турци? Отговаря ли той на гласуването за една либерална партия, каквато твърди, че е ДПС?
- По категоричен начин, много отговорно мога да кажа, че и в България останалите са над 90% - тютюнджии, отглеждащи животни, зеленчуци, плодове, работещи жени в шивашките цехове, работещите мъже в "Пневматика", "Монек-юг", "ОЦК", "Бентонит" и др. Промишлени производствени звена. Айше абла от Алкая, Ахмед ага от Ардино са на огромно разстояние от това, което ме питате. Те гласуват не за либерална партия, за либерални политики, а гласуват като "парен каша духа" за защита на техните естествени инстинкти, за защита от воленизма, янизма, каракачанизма, расатизма и подобни. Изобщо за 23 г. демокрация през второ десетилетие на XXI век другите български политически партии, освен ДПС, не отвориха сърцата си, не показаха искреност към тях, не се довериха на кадри из между тях. Не издигнаха знаме за тези хора (с изключение на Ергин Емин). Вежди сега е министър на културата, но не съм убеден, че е заради голямата любов на ГЕРБ към малцинствата. Въпросът е сериозен за нашата държавна и партийна политика. Иначе ДПС ще продължава да бъде лидер, естествен, закономерен политически субект и естествена необходимост за защита и отстояване интересите на тези хора. Определено заявявам, че на софрата на нашата политическа закуска, обяд и вечеря е време да предложим повече локум и баклава, може да не е изведнъж, но постепенно те ще ни припознаят. Познавам психологията им, неразделна част съм от тях, имам братя, сестри, братовчеди, племенници, приятели, комшии, познати.
- Повечето партии, които се създават напоследък, все залагат на националистически послания. Това пречи или помага на българското общество според вас?
- Позитивният национализъм бих припознал, лошото е това, че и в редиците на стари и особено на новите няма истински градивни националисти, милеещи за родина, за българската култура и напредък. Тяхната уста, език са пълни главно с омраза - виновни за всичко са турците, циганите, комунистите, тройната коалиция. Вземете телевизия "СКАТ", през годините служеше на "Атака". Някъде прочетох, че нашата страна е на последно място по брой смесени бракове. Там са естествените основи за разчупване на преградите, предразсъдъците, предубежденията по естествен човешки начин. Аз не мога да твърдя, че някоя политическа партия има визия и по този въпрос. Днес е важно да гледаш към процесите и различния от теб, не от позицията на каквото и да е високомерие. Национал-социализмът, национал-шовинизмът могат да се окажат много опасни за етно-религиозния мир в страната. Вижте, ислямският свят гори от филма, опетняващ пророка Мохамед. Наказаха САЩ - в Либия убиха посланика. Нашето българско общество има нужда османският период да се осмисли като феодален (класово-властови), а не да държи отговорни, пряко или косвено, за случили се събития тогава, днешните турци като етнос. Този период трябва да дискутират историците, а не политиците. Случаите на неправилно възпитание още в люлките, в някои учебници писания като "Даваш ли, даваш балканджи Йово хубава Яна на турска вяра..." имат ли нещо общо с днешните взаимотношения за мир и мирно съвместно съжителство (комшулук), толерантност.
Редно е да се помисли за по-строги законови норми, за прояви на етническа, езикова и религиозна омраза. Партиите трябва да ни обединяват. Ние всички сме чеда на България, аз се гордея, че съм турчин от България, никакви притеснения нямам, че съм в партията-майка, а не както витае в нашето българско обществено съзнание - щом си турчин, твоето място е в ДПС.
- Как от район като Кърджали виждате политиката на правителството?
- Политиката на ГЕРБ, политиката на правителството става изключително опасна и вредна за всички наши съграждани. Все повече се чувства, че е политика катастрофа за хората. Държавата ни се управлява еднолично, като бащиния, няма нормална конкуренция, нормален обществен живот, има полицейщина и милиционерщина. Политиката до обяд е една, след обяд друга, а вечер - коренно различна. Какво да очакваме. Вижте безработицата, ниските доходи, замразяването на пенсиите, на работните заплати. Шумът на Бойко Борисов около ОЦК - намериха най-сетне инвеститор, как да се вярва и на Цветановите чудеса.
Изчерпва се доверието на избирателите на Кърджалийско. Колкото по-рано ги изпратим в историята, толкова по-добри дни ще настъпят тук при нас. Алтернатива за тютюна да им предложим, да привлечем чужди инвеститори за нови работни места, да защитим интересите на животновъдите, дребните търговци, занаятчиите, учителите, лекарите, служещите в МВР. ГЕРБ знае само да купува гласове чрез назначаване на хора в държавните и други структури.
- Толерантен народ ли е българският?
- Както казва народът: "Рибата се вмирисва от главата". Елитите на новоизлюпените партии проповядват антитурски, антиромски има и антиеврейски и антиарменски послания. По този начин как да възпитаваме подрастващите в толерантност? Днес, доколко може да се повтори историческата защита на евреите, трябва да дадем отговор всички ние, защитихме ли нашите съграждани турци от "голямата екскурзия". Днес в държавните институции на национално, областно и общинско ниво на колко  представители от етническите малцинства е поверен държавен ключ - произведен генерал в армията, полицията, пожарната. Освен Вежди други министри, зам.-министри, шефове на областни дирекции на МВР, ДАНС, прокурори, председатели на съдилища, областни управители, народни представители извън ДПС няма. Трябва да създадем условия да се появят нашият Барак Юсеин Обама и нашата Дилма Русеф.
Трябва да призная пред очите на няколко наши социалисти хардлайнери, хора със спрял часовник, аз съм Назми-турчина, по-малко гражданина на България и социалиста Назми. Мерило за толерантност все повече става стремежът ни как да преодолеем разделителните линии, да се консолидираме като седеммилионен български народ, без да се делим по етнически и религиозен признак. Ако нашата родина от последни места по много въпроси в Европейския съюз излезе на челни места, ще се гордеем всички като достойни български граждани. Аз се гордея с моята България и моята Българска социалистическа партия.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ