06 Май 2024понеделник16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Красимир Премянов:

БСП трябва да формира мощна лява идентичност

Ако не се справи, тя ще бъде изтласкана от политическия живот, казва председателят на Съюза на Тракийските дружества и бивш зам.-председател на БСП

/ брой: 95

автор:Юрий Борисов

visibility 1578

Красимир Премянов е роден през 1955 г. в Бургас. Завършил е международно право в Одеса и второ висше образование - политология, в Москва. Работил е във Варненския окръжен съд, бил е секретар и първи секретар на Градския, Окръжния и Централния комитет на ДКМС. След 10 ноември е избран за член на ВС на БСП и до 1997 г. е негов зам.-председател. Бил е депутат от БСП във Великото народно събрание и в 36-ото и 37-ото НС, където е председател на ПГ на БСП и коалиция. Сега оглавява Съюза на тракийските дружества в България.

"Гласуващите за БСП очакват от ръководителите на партията висок морал и се надяват, че тези, за които гласуват, ще направят живота им по-добър"


"Пред БСП днес не стои въпросът за смяна на нейния председател"

- Въпреки че е леко претенциозно, позволи ми да ти говоря на "ти" - много години сме работили заедно. Сериозен ангажимент ли е ръководството на Съюза на Тракийските дружества в България (СТДБ)?
- Изключително сериозен. Приемам избора си на този пост като висока отговорност, защото по произход съм тракиец, съпричастен с проблемите и съдбата на тракийските българи, чиято история е изключително героична, но и много трагична. Въпреки че живеем в XXI в., върху съдбата на тракийците продължават да тегнат последствията от кръвопролитните конфликти и сложни междудържавни отношения в миналото, в резултат на които Тракия е разделена между България, Гърция и Турция, а последствията от това са жестоки - хиляди избити, хиляди, прогонени от родните места, нерешени имуществени проблеми и т.н.
Още през 1990 г. Съюзът на тракийските дружества в България обявява за своя стратегическа цел обезщетението на тракийските бежанци, не само като имуществен проблем, но и като проблем за защита на човешките права на тракийски българи, чиито имоти в Източна Тракия и Мала Азия са заграбени през 1913 г. от Турция.
СТДБ представлява над 1 000 000 българи, а като прибавим и голяма част от българите в Украйна и Бесарабия, които са преселници от Тракия, определено може да се твърди, че това е най-голямата неправителствена патриотична организация. Нашите членове работят всеотдайно за съхраняване и популяризиране на тракийското културно и историческо наследство, за защита на човешките и имуществените права на тракийци и техните потомци, за защита на българщината и на тракийските българи, живеещи извън пределите на страната, за поддържане на добросъседски отношения с балканските народи.
- Не ти ли липсва Националният съвет на БСП?
- Работата в тракийския съюз се отличава по това, че в него се търси възможност как да се обединят хората около идея и кауза. Членството в БСП съм свързвал със съзнание, че за интересите на страната и на мнозинството българи, е необходима лява политика, от която хората да имат реална практическа полза. За съжаление НС на БСП декларира, но невинаги произвежда политики, често се занимава с вътрешнопартийни въпроси, а не с проблемите на хората. Участва във властта, а не успя да създаде социален ред, при който трудовите и предприемчиви българи да могат да живеят от плодовете на труда си. Това, което вълнува мнозинството българи, е свързано с тяхното ежедневие, с невъзможността им да живеят достойно от труда си в XXI в.
- "Открит форум" окончателно ли престана да съществува като форма на политическо общуване?
- Не бих казал. Но след 11 май 2011 г., когато бях избран за председател на СТДБ, се оттеглих от ръководните органи на БСП и трибуната на "Открит форум" замълча. Осъзнавайки, че като лидер на неправителствена организация трябва да съм достатъчно близо до различните политически партии, за да ги мотивирам да работят за националната идея, но и достатъчно далеч, за да не завися от нито една политическа партия. Останах  редови член на БСП, с надежда, че ще мога да бъда полезен.
- Защо 22 години след преименуването на БКП в БСП партийните членове продължават да задават въпроса за идентичността на партията?
- Защото преименуването не решава въпроса с идентичността на партията. Потенциалните избиратели на БСП са хората на наемния труд и безработните, предприемчивите българи, които влагат труд и знания в средния и дребния бизнес, и  чието доверие в т. нар. леви ръководители е силно разколебано. За разлика от ръководствата на БСП, които в последните години, вероятно по тактически съображения, провеждаха либерална политика, редовите социалисти и симпатизанти останаха вляво и като идея, и като смисъл и съдържание на своята партийна принадлежност.
Днес БСП се намира в изключително трудна ситуация, обусловена от недоверието на избирателите, което е достигнало критичната си точка. Това  се отнася и за останалите партии. Не е добро състоянието и в местните структури, в които има недоволство, недоверие и огромно разочарование от функционирането на партията, от нарушената връзка между ръководството на БСП и нейните основни партийни организации. Един от важните проблеми, който трябва да бъде решен, е да се запази демократизма във вътрешнопартийния живот и колективното начало във функционирането и ръководството на БСП.
През последните петнадесет години на практика се забелязва изместване на принципа на демократическото единство и замяната му с по-висок централизъм. Вътрешнопартийните дискусии, референдумите, ангажирането на актива и основните партийни организации във формирането на политиката и вземането на важни решения са забравени. Изградената пирамида, в чиято основа стоят основните партийни организации и членове, както и техните задължения, е обърната надолу, когато стане дума за права. Пирамидата трябва да се обърне на обратно и партийните членове да получат своите права и отговорности. Това ще засили мотивацията за членство в партията и ще неутрализира явлението клиентелизъм.
Кадровата политика е недемократична като цяло. Вземането на решения се извършва от тесен кръг хора и всички останали надолу по пирамидата са удостоени с единственото право да бъдат информирани за взети вече решения. Важните решения трябва да се вземат отдолу нагоре. Не е за подценяване фактът, че в момента липсва обратна връзка при вземане на решения, при кадрови назначения и при формиране на политиката. Тя трябва да се възстанови.
- "Медийният проблем" често е посочван като един от ключовите проблеми пред БСП. Защо трудно печелим медиите и много лесно ги губим?
- Отговорът на този въпрос не е еднозначен. Безспорно БСП има своята вина. Но и българските медии не са в цветущо състояние, а причините за това са анализирани обстойно през февруари 2009 г. в доклад на "Репортери без граници". Акцентът е поставен върху властовите рефлекси от миналото, върху икономическия натиск над журналистите, върху съмнителната собственост на големите медии и т.н.
Няколко месеца по-късно в доклад на американския посланик Н. Макълдауни до Държавния департамент оценката за българските медии е категорична: продажност, корупция и политически слугинаж, заплащани с мръсни пари.
- През 1994 г. нашият екип спечели абсолютно мнозинство на парламентарните избори. Да предположим, че това се дължи на обективните обстоятелства. Какво се промени в тези обстоятелства, че не можем да "отлепим" от 20%?
- Когато говорим за политика, редно е да се оценява ролята и на субективния фактор, който в 1994 г. беше в следния състав: Жан Виденов - председател, Красимир Премянов - заместник-председател (отговарящ за външна политика, национална сигурност и парламентарна дейност), Дончо Конакчиев - заместник-председател (местно самоуправление), Георги Първанов - заместник-председател (идейно развитие), Янаки Стоилов заместник-председател (коалиционна политика). И членове: проф. Владимир Топенчаров, Александър Балабанов (работа с местните структури), Антон Григоров (синдикати), Николай Добрев (организационни въпроси), Юрий Борисов (пропаганда), Кирил Желев (финанси, стопанска дейност). Главен редактор на вестник "Дума" - Стефан Продев. Секретар по международните въпроси - Сергей Станишев.
Днес БСП трябва да формира мощна лява идентичност чрез нови стратегически виждания, чрез успешни тактически алтернативи на действията и политиките на управляващите, чрез достатъчно силни, авторитетни, привлекателни лица в публичното пространство. Ако не се справи, тя ще бъде изтласкана от политическия живот. А България се нуждае от силна алтернатива на сегашното управление. Гласуващите за БСП очакват от ръководителите на партията и държавата висок морал  и се надяват, че тези, за които гласуват, ще направят живота им по-добър. Когато тези надежди и очаквания не се оправдават, идва разочарованието и демотивацията.
- Твоята прогноза за БСП за следващите 5-7 години?
- Прогнозата ми не съответства на амбициите на БСП. За да може партията да бъде припозната като изразител и представител на големи социални групи, тя трябва да е в състояние на диалог с тях.  Да чувства, да осмисля очакванията и интересите им, да връща надеждите на хората. Необходимо е от декларации да премине към практически действия за защита интересите на хората. За да може да изпълнява своята обществена мисия като лява партия, е необходимо сериозно да се реформира идеологически, организационно, кадрово и да промени коалиционната си политика.
- Има ли сериозни леви дефицити поведението на БСП?
- Моето лично мнение - да, в практически план. БСП трябва да има своя облик от най-малката териториална единица до национален обхват.
- Ти си един от номинираните за председател на БСП. Как да го разчета? Желание за връщане в политиката или поддържане на форма?
- Това се случи без мое съгласие. Никой не ме е питал. Аз съм направил своя избор. Оттеглил съм се от ръководните органи на БСП, защото съм отдал силите си на тракийската кауза. Разбира се,  благодаря, че са ми гласували доверие. Свързвам го с това, че моите идеи за БСП, за нейната роля и място в управлението на страната са били приети от хората, които са издигнали моята кандидатура и са решили техен представител в състезанието да бъде Красимир Премянов.
- Нека да се върнем към БСП. Мога да посоча емблематични фигури в БСП - работоспособни, харизматични, които бяха изхвърлени от политиката. В момента се сещам, да кажем, за  Александър Лилов, за Нора Ананиева... и теб мога да те посоча. Защо? Пречат ли с нещо те? Партията не осъзнава ли, че те можеха да дадат много на партията за нейния рейтинг, за нейната боеспособност? Защо бяха отстранени?
- Явлението да отстраняваш конкурентите си не е от вчера, то е с 15-годишна давност. Но автори на този стил на работа не бяха нито Ал. Лилов, нито Виденов.
- Това означава ли, че ти не приемаш т.нар. "екипен принцип", въведен от Георги Първанов? Тоест Националният съвет може или да избере цялото Изпълнително бюро, или да го отхвърли.
- За да бъде БСП дееспособна и силна партия, е необходимо да използва своя потенциал и да не създава комфорта на лидера си. БСП трябва да се развива на принципа единство в многообразието, когато формира своите ръководни органи.
- 10% разлика възможно ли е да бъдат стопени на изборите?
- Разбира се.
- Възможно?
- Абсолютно. Ако се реализират промените в БСП, за които говорих по-горе.
- А това, че БСП има президент на ПЕС, има ли някакво значение за БСП?
- Разбира се, че има. Това е шанс в общата политика на Партията на европейските социалисти да се отчита спецификата на отделна партия, на отделна държава. И аз мисля, че ПЕС ще стане водеща партия в ЕС и това ще даде по-големи възможности и шанс да отделя повече внимание на проблемите на малките страни, в т.ч. и на България, както и на социалните проблеми.
Ето защо смятам, че пред БСП днес не стои  въпросът за смяна на нейния председател. БСП има президент на ПЕС, който има шанс да стане постоянен президент. Той е такъв в качеството си на председател на БСП. И въпросът за смяната му като лидер би представлявало неговото бламиране.


"БСП и президентската двойка Първанов-Марин имат заслуги и сериозен принос за решаването на проблеми, които са кауза за Съюза на тракийските дружества. Така например по инициатива на Стефан Данаилов, министър на културата, и със съгласието на министър-председателя е финансирано възстановяването на две църкви в Одрин - "Св. Георги" и "Св. Константин и Елена". Активно се включват и в акцията за набиране на средства за построяване на Паметника на Петко войвода в Киев. Третото и може би най-важното - правителството, оглавявано от Сергей Станишев, поставя на масата на двустранните преговори с Турция въпроса за обезщетяването на българите от Тракия и Мала Азия и го вкарва в дневния ред на смесената комисия. В този смисъл може да се каже, че БСП винаги е демонстрирала солидарност, съпричастие и подкрепа по тракийските въпроси.
Неотдавна се проведе съвместно заседание в Анкара на правителствата на Турция и на България. За съжаление въпреки настояванията от страна на тракийци и поетите обещания от страна на  настоящия министър-председател, нито един въпрос, засягащ интересите на тракийските българи, не е поставен от българското правителство".

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1784

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1903

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1745

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1975

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1737

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1921

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ